De unde ne aprovizionam?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 24 Jun 2009, 16:20

Pentru cine nu is permite sa cumpere dacron, sau nu gaseste de unde sa cumpere....poate folosi cu succes ata de cusut la pielarie pentur papuci....e un poliester foarte bun, pe care eu l-am folosit in trecut cu succes, si nu am avut niciodata surprize cu el....ata are grosimea de 0,8, si firul e cumva impletit... 1 fir tine cam 7kg, asa ca o coarda chiar si pentur un arc mai tare nu va iesi foarte groasa....in privinta rezistentei credeti-ma pe cuvant....coarda de la arcul cu care trag acuma o folossc cam de un an, si eu ma duc destul de des la antrenamente..asa ca va las pe voi sa trageti concluziile....intr-adevar dacronul e cel mai bun....dar se pot folosi si alte materiale chiar cu succes....eu in prezent am si corzi din dacron ,, dar am si corzi din ata de asta de cusut la pielarie...

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by Andrey » 24 Jun 2009, 19:32

Daca e vorba de ata pentru corzi, eu am un ghem de in. Am masurat firul si tine intre 5 si 8kg si nu se intide de loc. Am facut din el doua sfori flemish de 7+7 fire pe care le folosesc si la tiler si pe arc. Pana acuma sunt foarte multumit. Ata de cusut piele pe care o am e vechie si tine numai 3-4kg si se intinde dar am facut corzi din ea.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 26 Jun 2009, 20:54

Florin stii care-i dezavantajul??? grosimea firului....adica raportul grosime-rezistenta e clar in favoarea dacronului....iar daca vorbim de arcuri mai tari....de pe la 30kg in sus, atunci clar e mai bun de folosit dacronul...daca vrei sfoara de asta, cu prima ocazie iti dau...sau eventual iti cumpar o rola de asta....eu am dat pe o rola 40ron, acu 2 ani cred, dar are 1km, lungime.. :d

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by gabriel » 27 Jun 2009, 20:35

Andrey wrote:Daca e vorba de ata pentru corzi, eu am un ghem de in..
De unde ai gasit ata din in?

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by Andrey » 27 Jun 2009, 22:29

Eu ce am un mosor dincacela , e ramas de la bunica. Daca era sa cumpar nici nu ma gandeam , e foarte scump de 2-3 ori mai mult ca dacron. La dezavantaje as zice greutatea pentru ca diametru e destul de mic. Dar oricum la un arc foarte tare sunt si sagetile si sfoara traditionala mai grele.

gabriel: Daca te intereseaza in special ata de care am eu scie pe P.M.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 29 Jun 2009, 21:35

IN iasi nici asa scump cum e nu am gasit....am cautat atunci cand a fost concursul pe forum de am inebunit...pana la urma am folosit matase...

dark_art
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by dark_art » 08 Feb 2010, 15:27

Salutare arcasi!

Am gasit pe net un magazin promitator care comercializeaza bambus:

http://www.ro.naturtrend.com/

Pe noi ne intereseaza bare de bambus din ce vand ei. Poate cei mai experimentati ne spun daca sunt bune sau nu...

dark_art
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by dark_art » 12 Mar 2010, 00:20

Revin cu poze cu ceea ce am primit de la natur trend:

Image
Image
Image
Image
Image

Lungime: 2 m
Diametru: ~12 cm
Distanta intre noduri: ~45 cm
Grosime: ~1cm
Pret: 133 ron cu tot cu transport prin curier rapid
Click dreapta > view image pentru imaginea completa

Este atacat de mucegai, nu se poate tine in apt, ca miroase extrem - dar nu cred ca e o problema pentru backing :)

dark_art
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by dark_art » 12 Mar 2010, 11:14

Presupun ca problema mucegaiului se rezolva cu antimucegai, si oricum zona aceea vine raschetata...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by florinarnaut » 12 Mar 2010, 13:06

Salut!
Din ce am vazut pe YOU TUBE ,dupa despicare pe lungime si ajustare ,5-6 fisii,sint introduse intr-o cutie termica citeva ore.Unul din efectele obtinute in acest fel este diminuarea cu 50 - 80% a razei initiale.In acest fel nu intervi prea mult in stuctura de baza ca sa zic asa, atunci cind il aduci la grosimea dorita.
De urmarit acum la ce temperatura si cite ore, nu imi mai amintesc.
Bafta in continuare!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply