De unde ne aprovizionam?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: De unde ne aprovizionam?

Post by florinarnaut » 12 Mar 2010, 15:05

"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by mrbigpd » 05 Jun 2010, 10:49

oameni buni,
am si eu o mica dilema:

cu ce fel de rasina lipiti voi arcurile, manerele etc.

eu am folosit cu succes o rasina de tip epoxy A+B excelenta pe care nu o mai gasesc, a fost ieftina tare, gen 4 lei in jur de 25 ml... iar din pacate nu scrie nici marca pe ea. imi pare rau ca nu am luat mai multa, asta e.
am mai luat epoxy de la bison *seringa 24 ml si mi s-a dezlipit manerul la unul din arcuri.

de fapt intrebarea e de unda iau rasina bowgrip 100.. ?? ca vad ca e probata si functioneaza. sau poate careva mai face vreo comanda de prin state..

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by otonel » 03 Jul 2010, 19:56

Si eu vreau o sursa de adeziv pentru laminate, nu ma intereseaza bowgrip 100 decat daca i la un pret acceptabil,merge oare poxipolul, bison de care?
Alta intrebare:merge suspanta de la parasuta folosita pe post de coarda,fara sa fie nevoie sa impletesc la fire de ata
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by Neacsu Ionut » 03 Jul 2010, 22:48

salut
coarda de parasuta nu merge(am inceracat) pentru ca e foarte flexibila, caci e gandita sa absoarba socul de la deshiderea parasutei....in orice caz, se intinde rau, la 2m se intinde cel putin 10cm.....deci daca pui coarda pe arc, o intinde si sta lipita de maner.....

daca nu ai dacron sau ceva mai bun vezi ca si ata de cusut bocanci sau incaltaminte in general e buna, nu se intinde, e ceruita si ieftina....20bani metrul....pentru inceput cred ca e o alegere buna

are punct de rupere 12,65 kg deci e destul de rezistenta si e cat de cat subtire
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by otonel » 03 Jul 2010, 23:30

pretul acceptabil ar fi 30 ron maxim
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by florinarnaut » 04 Jul 2010, 11:37

otonel wrote:pretul acceptabil ar fi 30 ron maxim
Cu tot respectul, te referi la 50 ml sau 1l ?.... pt ca nu-i totuna!
Rasina epoxidica dedicata pt arcuri , nu este ieftina(vezi pe net) daca o compari cu alti adezivi mai conventionali ca sa zic asa,dar daca privesti lucrurile din alt unghi,... merita toti banii!
Apropo! Bowgrip 100 face parte din clasa rasinilor epoxidice folosite la arcuri laminate...si ..in aceasta clasa nu sint prea multe tipuri , mai precis sint vreo trei -patru:
1. laminare lemn - lemn
2. laminare lemn - fibra de sticla
3. laminare lemn- lemn , lemn - fibra , si altele = bowgrip 100
Recomand bowgrip 100 , ..am folosit si bizon, dar in timp cedeaza (parerea mea)

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by otonel » 04 Jul 2010, 22:02

Sunt foarte convenabile preturile,cand mai comandati anuntati-ma si pe mine ca am nevoie si de fibra de sticla in afara de adeziv
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Ted18
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by Ted18 » 24 Jul 2010, 02:44

Bun banuiesc ca din acest post va dati seama toti ca sunt nou pe forum cat si in acest sport minunat.Am citit tot ce era posibil despre procurarea lemnului si materialelor pentru a crea un "costum" de arcas.Imi place aceasta arma inca de cand eram copil imi faceam din creioane si multe alte materiale care le gaseai in casa cu mare usurinta.Eu trag cu un recurve momentan si sper ca nu insult pe nimeni dar compound nu inteleg de ce mai tragi cu el?Adevarata arta este in traditional si recurve(opinia mea) la compound am vazut ca unii au si boloboc pe sistemul de ochire ma mir ca nu aveau si giroscop.In fine ma abat de la idee.As vrea sa stiu si eu daca se poate, in Bucuresti unde pot gasi lemn pentru a crea un arc (din cate am inteles cel mai bine pentru incepatori un arc cu 10 cm mai mic decat inaltimea arcasului) Sa zicem ca un arc de 38 ar fi perfect si lemn pentru sageti.Am cautat pe net si singurul lemn care l-am gasit pentru arcuri era din afara.Nu doresc si nici nu imi pot permite 100 de dolari pe o bucata de lemn care nu stiu ce va iesi din ea avand in vedere ca e pentru prima data cand vreau sa fac un arc real (sa pot trage la 30 m cu el poate chair mai departe).Iar inca o rugaminte cei care au mai creat arcuri si care au cat de cat experienta accept orice sfat si chiar sper sa primesc un raspuns.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by florinarnaut » 24 Jul 2010, 22:09

Salut!
Sint doua variante:
a) Iti cumperi un arc,care ti se potriveste, forta,forma ...pe incercate ca sa zic asa...si cu multa atentie...
b) iti construesti unul,.numai ca aceasta optiune cere sa te implici f. mult,sa aduni multa informatie,materiale de calitate,munca , bani, si nu in ultimul rind sa accepti si un eventual esec...

Sincer , nu stiu pe care sa ti-o recomand...as zice , pe ambele...depinde totusi care este prima obtiune!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

TheFunKiller
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by TheFunKiller » 03 Sep 2010, 22:26

am si eu o intrebare:Din ce magazin pot sa cumpar piele pentru tolbe si protectii(Cluj)

Post Reply