indoire

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
nickserr
Membru al forumului
Membru al forumului
indoire

Post by nickserr » 08 Apr 2008, 09:05

salut. as vrea sa stiu care este scopul indoirii arcului pe acel dispozitiv de intindere. si cit timp trebuie lasat asa pe fiecare nivel...multumesc

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: indoire

Post by cristiflorin » 08 Apr 2008, 13:47

cred ca capatul indoit al unui arc recurve actioneaza pe principiul unei pirghii, dar pe dos, multiplicind viteza mijlocului bratului. Arcul nu isi mareste forta astfel, ci imprima sagetii o viteza mai mare.

nickserr
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: indoire

Post by nickserr » 08 Apr 2008, 13:49

ma refer la dispozitivul de tillering (cred ca asa se numeste).

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: indoire

Post by Pisic » 08 Apr 2008, 14:23

Pai cand faci un arc,dupa ce il tai la forma pe care o vrei sunt mici sansele ca bratele sa se idoaie sa fel,nu sa se indoaie unu mai tare si celalalt putin.Dupa ce faci arcul il pui pe tiller (tillering stick,sau ceva de genu asta) ,si il tot indoi cate putin ca arcu' sa se obisnuiasca cu miscarea asta.Tilleru' are niste taieturi din inch in inch in care pui coarda ca arcu sa stea incordat si ca tu sa te poti departa sa vezi cum se indoaie fiecare brat,si dupaia daca nu iti convine cum se indoaie un brat iei arcu jos de pe tiller si dai cu smirghel sau razi putin cate putin din lemnu de pe burta.Dupaia repeti toate smecheriile aste pana itzi convine cum se indoaie arcu.

nickserr
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: indoire

Post by nickserr » 09 Apr 2008, 08:41

merci pt informatii :)

Post Reply