clasificare arcuri

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
nickserr
Membru al forumului
Membru al forumului
clasificare arcuri

Post by nickserr » 09 Apr 2008, 08:56

salut.m-am uitat pe forum si mi-am facut in mare o parere despre tipurile de arcuri. dar as vrea daca se poate o clasificare mai clara, mai concisa. am vazut ca sint long bow, flat bow, short bow, recurve (cum arata asta?), holmegaard, compozite (?), din mai multe bucati, etc. ma puteti ajuta ca sa-mi pot face si eu o ordine. multumesc

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by gabriel » 09 Apr 2008, 13:06

nickserr wrote:salut.m-am uitat pe forum si mi-am facut in mare o parere despre tipurile de arcuri. dar as vrea daca se poate o clasificare mai clara, mai concisa. am vazut ca sint long bow, flat bow, short bow, recurve (cum arata asta?), holmegaard, compozite (?), din mai multe bucati, etc. ma puteti ajuta ca sa-mi pot face si eu o ordine. multumesc
In pricipiu si destul de general ar fi:
1.Arcuri SELFBOW= dintr-o singura bucata de lemn si au particularitatea ca ,atucnci cind sunt armate, coarda nu atinge arcul decit la nock-uri(unde se prinde coarda).
Aici putem include LONGBOW-ul(arcul lung englezesc) ,
Image
care are sectiune in forma de D si FLATBOW-ul ,
Image
care are sectiune plata, usor trapezoidala(cu variatii de la un model la altul).O varianta de FLATBOW este HOLMEGAARD, care este un flat cu o forma specifica(brate piramidale-daca vrei iti dau link-ul sa il vezi.Este unul din cele mai vechi arcuri descoperite efectiv,in mlastinile de la Homegaard.
Image

2.Arcuri compozite-sunt arcurile asiatice , facute din lemn, si din alta bucata de lemn sunt facute capetele(syiah).Sunt arcuri scurte, iar pentru forta, lemnul este acoperit cu fasii de coarne de animal, iar deasupra,de regula cu tendon de animal (dar uneori pinza de in, matase, piele cruda)
Image

3.Arcuri RECURVE sunt arcuri( DE LEMN, SAU CELE MODERNE DIN LEMN+FIBRA STICLA, SAUNUMAI FIBRA) ale caror brate sunt curbatespre in fata.Daca sunt bine facute,ele permit stocarea unei mai mari cantitati de energie, fata de un arc drept. Ele prezinta o dificultate mai mare la armare laa inceputapoi progresiv dificultatea scade, ceea ce le face mai suple .

Image

4.MAI EXISTA ARCURILE MODERNE DE TIR =
Le datotal inventiei din 1961, a lui Wilbur Allen.El a taiat capetele(nock) arcului si le-a inlocuit cu 2 rotite ,iar coarda este intinssa pe modelul: bratul A, roata B, roata A, bratul B.Ulterior el a inlocuit roritele cu unele excentrixce,ceea ce permitea ca puterea maxima a arcului sa nu fie la alonja maxima(ca la celelalte0 ,deci arcul poate fi armat cu o forta mai redusa decat puterea reala a arc.ului
Image
Cam asta este IN MARE.
Rog membrii forumului sa completeze scaparile.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: clasificare arcuri

Post by Pisic » 09 Apr 2008, 14:34

Pai mai este decurve,opusu recurvului ,mai e deflex/reflex,aste is indoite la maner,mai este penobscot si miq maq (sau ceva in genu asta,au denumiri ciudate) astea is formate dintr-un arc mare,normal,care are la maner lipit un arc mai mic care ii legat de ala mare,si mai este take-down,arc care ii din doua bucati si se poate desface ca sa il transporti mai usor.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by gabriel » 09 Apr 2008, 16:11

Pisic wrote:Pai mai este decurve,opusu recurvului ,mai e deflex/reflex,aste is indoite la maner,mai este penobscot si miq maq (sau ceva in genu asta,au denumiri ciudate) astea is formate dintr-un arc mare,normal,care are la maner lipit un arc mai mic care ii legat de ala mare,si mai este take-down,arc care ii din doua bucati si se poate desface ca sa il transporti mai usor.
Eu am zis o clasificare mai generala... Oricum, take down e un arc cu particularitatea ca e demontabil si atit.Iar penobscot e deja o ciudatenie , care nu este clar ca este ff eficient.

Image
Image
bmbnmm

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by akila » 09 Apr 2008, 22:21

"penobscot e deja o ciudatenie , care nu este clar ca este ff eficient."

Hmmm....nu as zice asa....am vazut astfel de arcuri... si chiar is foarte eficienta....am vazut un tip care incepuse sa faca un long bow clasic...si nu i-a iesit treaba la tillering si in final sa ales cu un arc foarte slab....si l-a modificat si la facut penobscot...si de la cat era arcul initial...vreo 13 kg...in final l-a scos la vreo 25 kg...mie mi se pare destul de eficient....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by akila » 09 Apr 2008, 22:25

Cat depsre modele de arcuri si clasificare...o sa mai pun odata link-ul asta si aici ...sper sa se vada pozele...ca zicea cineva ca nu vede toate arcurile...numai ca la mine se vad.....sunt aici foarte multe arcuri...si au si explicatii in ce priveste forma etc....sper sa va fie de folos....
http://www.krackow.com/html/default_bows.html

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by Maryus » 10 Apr 2008, 17:41

imicer scuze der nu vad nici o imagine imi scrie intr-un chenar ca this image or video has been deleted...mai verificati odata

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clasificare arcuri

Post by akila » 10 Apr 2008, 21:07

La mine apare pagina;;;;imi pare rau...nu stiu care-i treaba....eu cand dau click pe link....mi se dechide pagina...asta e..

Post Reply