SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by Greenarrow » 09 Apr 2008, 20:39

Salut,si eu folosesc traforasul dar pentru nockurile de la sageti.Fac cu traforasul un sant mai ingust,iar cu o pila mai subtirica finisez nockul.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by Maryus » 11 Apr 2008, 08:04

torlek wrote:Intrebare pentru fast_arrow : la ce foloseste acea scula de forma unei ghete din poza a treia ? :lol: Glumesc desigur dar poate totusi are o functie bine determinata-probabil de a fi indesata in gura celor care glumesc aiurea si prea mult nu ? :lol:
Chiar daca cu lemn nu prea am lucrat foarte mult-in afara de a aface focul-o scula care cred ca ii este de folos mesterului fabricant de arcuri ar fi una numita ''drawknife'' pe engleza, in romana nu imi amintesc in acest moment ce nume are, dar care in lipsa unor scule electrice performante isi face treaba cu spor, doar este folosita de sute de ani nu?
Arata cam asa :
http://en.wikipedia.org/wiki/Drawknife
dar exista mici variatii la manere care pot fi la un unghi de aproximativ 90 de grade fata de lama sau in prelungirea acesteia, forma lamei poate varia si ea, poate fi dreapta sau usor curbata.
Pai se numeste cutitoare sitai lemnul cate putin...nu stiu cum sa iti explic...e ca o rindea electrica numai ca e manuala si dureaza mai mult :P

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 11 Apr 2008, 13:53

razvan wrote:si am vazut azi banzic cu 450 ron in practiker cine lucreaza frecvent cu confectionatu arcurilor este o alta minune inginereasca dupa mine.
Au si la Mr Bricolage mai bune, si la numai 390 klei

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 11 Apr 2008, 13:55

torlek wrote:ar fi una numita ''drawknife'' pe engleza, in romana nu imi amintesc in acest moment ce nume are, dar care in lipsa unor scule electrice performante isi face treaba cu spor, doar este folosita de sute de ani nu?
.
Iii zice cutitoaie, si se gasesc tot la Mr Bricolage , la ca 1 milion(subnt nemtesti)

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by Maryus » 11 Apr 2008, 15:02

eu mi-am facut singur 3 cutitori=))

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 11 Apr 2008, 18:20

Maryus wrote:eu mi-am facut singur 3 cutitori=))
Zi-ne si noua din ce!CA pretul din magazin e cam mare,....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 11 Apr 2008, 20:48

Voi ceea ce se chiama bazar, sau talcioc nu aveti prin orasele voastre....acolo au cutitoaie pana in 300 de mii...dar e mult ..cred ca vreo 200 de mii am dat pe una...ce e drept nu e ca aia de la praktiker la 1 mil...dar ma rog e facuta tot la forja...numai ca din cand in cand mai trebuie ascutita...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 12 Apr 2008, 00:50

Hmmmm e proasta aia de la Praktiker??? si eu care ma uitam cu jind la ea.... :lol: ...pai asta care o am eu nu tre sa o ascut chiar din 5 in 5 minute...cam din 10 in 10... :lol: ..glumesc..depinde ce faci cu ea..daca o folosesc doar la cojit...atunci e ok..daca ma bag cu ea in lemn....atunci mai trebui sa o ascut din cand in cand...numai ca e facuta la forja dupa cum spuneam...
Last edited by akila on 12 Apr 2008, 00:53, edited 1 time in total.

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 12 Apr 2008, 07:18

akila wrote:Voi ceea ce se chiama bazar, sau talcioc nu aveti prin orasele voastre....acolo au cutitoaie pana in 300 de mii...dar e mult ..cred ca vreo 200 de mii am dat pe una...ce e drept nu e ca aia de la praktiker la 1 mil...dar ma rog e facuta tot la forja...numai ca din cand in cand mai trebuie ascutita...
Si aia de la Praktiker

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 12 Apr 2008, 07:20

razvan wrote: dar cand urmaresti un inel de crestere cutitoaia e sfanta.
Exact!!!\
Chestiile electrice sunt bine doar pentru partea grosiera.

Post Reply