SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 12 Apr 2008, 23:34

salut Razvan....acu mi-am dat seama ca ai suficiente cleme....din pacata is acele cleme o sa te tina exact de cati bani ai dat pe ele....am si eu vre0 10 cred, si deja is varza,,,,le-au iesit la toate saiba aia, nu mai zic ca la un moment dat nu mai tineau nimic.....a trebuit sa la fac eu santurile alea din nou cu pila si tot asa...ideea e ca is super proaste.....dar pentru vreo 2-3 arcuri asa ..o sa mearga...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by cristian_iepure » 20 Apr 2008, 00:10

am fost azi, sambata in targul de Florii de la Muzeul Taranului Roman si am vazut niste cutitoaie beton la un nene din Galati, o minunatie de otel, a pus lama cutitoaiei pe o alta de fier pe cant si a izbit-o cu un topor si a ciobit fieratania si cutitoaia nici macar nu s-a stirbit. 25 RON, ce credeti, pretul e ok? Pt cine citeste si e din Bucuresti, in ziua de Florii cred ca inca e deschis targul, puteti mere sa le vedeti.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 20 Apr 2008, 01:24

Pretul e super.....cine poate sa se duca sa i-a eu zic sa ia....si daca e cineva care vine la intalnirea de la Tg. Mures...sa-mi ia si mie una si ii dau banii....dar numai daca e asa cum spui....ca otelul e bun....

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by gabriel » 20 Apr 2008, 18:42

cristian_iepure wrote:am fost azi, sambata in targul de Florii de la Muzeul Taranului Roman si am vazut niste cutitoaie beton la un nene din Galati, o minunatie de otel, a pus lama cutitoaiei pe o alta de fier pe cant si a izbit-o cu un topor si a ciobit fieratania si cutitoaia nici macar nu s-a stirbit. 25 RON, ce credeti, pretul e ok? Pt cine citeste si e din Bucuresti, in ziua de Florii cred ca inca e deschis targul, puteti mere sa le vedeti.
Am fost si eu sambata la MTR ,dar nu l-am vazut pe nenea asta! Dar seara am citit post-ul tau si azi am mers din nou.Vazut si placut(si luat):confirm, e mai buna decat cele de la Praktiker5 sau Mr Bricolage, si in plus costa doar 25 de ei fata de 100 celelalte.
Asa ca MULTUMESC DE POPNT , si raman dator.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by cristian_iepure » 20 Apr 2008, 21:30

servus gabi, n-ai pt ce, am luat si eu 2 buc si un topor fenomenal din acelasi otel (a aschiat mosu' cu el un cleste de soba din fier in fata mea :)), omul e dintr-un sat din Galati, vine la fiecare targ traditional in Bucuresti, primeste invitatie la fiecare editie fiind fff apreciat, partea naspa e ca n-are omul telefon la tara, partea buna e ca are absolut toata gama de scule pt prelucrat lemn, la o calitate buna si pret la fel (omul lucreaza scule pt cei care sculpteaza de la copaite ptr framintat aluat pina la bisturie si daltite pt intarsii), asa ca-l mai gasiti prin Bucuresti pe la targurile traditionale ce vor urma, si cred la Muzeul taranului roman puteti gasi un program anual aproximativ al evenimentelor etno de anul acesta din Bucuresti.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 20 Apr 2008, 21:53

aoleu..m-ai bagat in boale.....daca stiam ca are asa de multe scule....poate mai vroiam si de altele....dar oricum e super si cu ce m-am capatat pentru moment...

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by viezure » 21 Apr 2008, 11:28

salut,

RAZVAN am vazut ca ai mai multe scule marca Einhell spune-mi si mie se merita?functioneaza bine asta ptr ca ieri am cumparat si eu o bormasina si sa stiu la ce sa ma astept...

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 21 Apr 2008, 15:13

firma e slabuta....astea sunt scule asa le folosesti in regim hobby....si chiar si asa nu poti sa te astepti la mare lucru din partea lor....cu o bormasina de asta eventual poti da niste gauri in lemn, sa insurubezi niste holzsuruburi dar de diametru mic, ca am vrut eu odata sa insurubez niste holzsuruburi de astea mai mari un pic, si iesea fum di biata bormasina, deci chestii de astea minore..nu te astepta sa dai gauri in beton ca nu ai sa reusesti....evetnual in pereti facut din BCA si care sunt tencuiti cu tencuiala de aia clasica.....acolo merge...dar in beton...in nici un caz....eu ca scule asa am o rindea mai iefitna de asta si aia pot sa spun ca isi face treaba ca lumea..la cati bani a costat..si nici cutitele nu le0-am schimbat la ea....dar la bormasina e altceva...acolo iti trebuie scula ca sa dai gauri in beton....eu am un Bosh de asta de dimensiuni medii, si vreau sa spun ca si cu el merge greu in beton de ala adevarat....asa ca....

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by viezure » 21 Apr 2008, 15:19

akila eu nu o folosesc ca percutor deci nu dau gauri in beton ;) o folosesc doar la lemn si la metal (si nici asta cine stie ce otel calit) asa ac sper ca sa isi faca treaba ca doar ce naibii daca nici fier si lemn nu gauresete doar nu e bibelou nu :)

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by akila » 21 Apr 2008, 19:02

Pai exact asta am spus si eu.....depinde la ce o folosesti....uite eu am un heat-gun marcaq Einhel...si l-am frecat ceva nu gluma...si merge foarte bine....acuma daca bormasina aia o sa o folosesti la lemn, La pereti de BCA , atunci o sa fie ok....spor la treaba

Post Reply