Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Mesajde Greenarrow » 09 Apr 2008, 20:39

Salut,si eu folosesc traforasul dar pentru nockurile de la sageti.Fac cu traforasul un sant mai ingust,iar cu o pila mai subtirica finisez nockul.
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Maryus » 11 Apr 2008, 08:04

torlek scrie:Intrebare pentru fast_arrow : la ce foloseste acea scula de forma unei ghete din poza a treia ? :lol: Glumesc desigur dar poate totusi are o functie bine determinata-probabil de a fi indesata in gura celor care glumesc aiurea si prea mult nu ? :lol:
Chiar daca cu lemn nu prea am lucrat foarte mult-in afara de a aface focul-o scula care cred ca ii este de folos mesterului fabricant de arcuri ar fi una numita ''drawknife'' pe engleza, in romana nu imi amintesc in acest moment ce nume are, dar care in lipsa unor scule electrice performante isi face treaba cu spor, doar este folosita de sute de ani nu?
Arata cam asa :
http://en.wikipedia.org/wiki/Drawknife
dar exista mici variatii la manere care pot fi la un unghi de aproximativ 90 de grade fata de lama sau in prelungirea acesteia, forma lamei poate varia si ea, poate fi dreapta sau usor curbata.

Pai se numeste cutitoare sitai lemnul cate putin...nu stiu cum sa iti explic...e ca o rindea electrica numai ca e manuala si dureaza mai mult :P
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 11 Apr 2008, 13:53

razvan scrie:si am vazut azi banzic cu 450 ron in practiker cine lucreaza frecvent cu confectionatu arcurilor este o alta minune inginereasca dupa mine.

Au si la Mr Bricolage mai bune, si la numai 390 klei
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 11 Apr 2008, 13:55

torlek scrie:ar fi una numita ''drawknife'' pe engleza, in romana nu imi amintesc in acest moment ce nume are, dar care in lipsa unor scule electrice performante isi face treaba cu spor, doar este folosita de sute de ani nu?
.

Iii zice cutitoaie, si se gasesc tot la Mr Bricolage , la ca 1 milion(subnt nemtesti)
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Maryus » 11 Apr 2008, 15:02

eu miam facut singur 3 cutitori=))
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 11 Apr 2008, 18:20

Maryus scrie:eu miam facut singur 3 cutitori=))

Zi-ne si noua din ce!CA pretul din magazin e cam mare,....
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde akila » 11 Apr 2008, 20:48

Voi ceea ce se chiama bazar, sau talcioc nu aveti prin orasele voastre....acolo au cutitoaie pana in 300 de mii...dar e mult ..cred ca vreo 200 de mii am dat pe una...ce e drept nu e ca aia de la praktiker la 1 mil...dar ma rog e facuta tot la forja...numai ca din cand in cand mai trebuie ascutita...
akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde akila » 12 Apr 2008, 00:50

Hmmmm e proasta aia de la Praktiker??? si eu care ma uitam cu jind la ea.... :lol: ...pai asta care o am eu nu tre sa o ascut chiar din 5 in 5 minute...cam din 10 in 10... :lol: ..glumesc..depinde ce faci cu ea..daca o folosesc doar la cojit...atunci e ok..daca ma bag cu ea in lemn....atunci mai trebui sa o ascut din cand in cand...numai ca e facuta la forja dupa cum spuneam...
Ultima oară modificat de akila pe 12 Apr 2008, 00:53, modificat 1 dată în total.
akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 12 Apr 2008, 07:18

akila scrie:Voi ceea ce se chiama bazar, sau talcioc nu aveti prin orasele voastre....acolo au cutitoaie pana in 300 de mii...dar e mult ..cred ca vreo 200 de mii am dat pe una...ce e drept nu e ca aia de la praktiker la 1 mil...dar ma rog e facuta tot la forja...numai ca din cand in cand mai trebuie ascutita...

Si aia de la Praktiker
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 12 Apr 2008, 07:20

razvan scrie: dar cand urmaresti un inel de crestere cutitoaia e sfanta.

Exact!!!\
Chestiile electrice sunt bine doar pentru partea grosiera.
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Următorul

Înapoi la Materiale si tehnica