SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by florinarnaut » 18 Mar 2009, 09:25

fast_arrow wrote:Salut!

Prin masina de calibrat intelegi masina de rindeluit la grosime sau de slefuit la grosime?
Salut!
De slefuit +calibrat(sint doua lucruri dinstincte)
Acest utilaj de calibrat are standar un valt activ ca sa zic asa, si este suficient in cazul panourilor furniruite(putin de "luat").
O banda de granulatie 80-120 si gata.
Acuma daca se doreste o cota , aschierea se face prin intermediul valtului actionat cu surub, daca se doreste doar slefuire intervine un tampon "maleabil"- care copiaza eventuale modele- cu actionare (apasare) pneumatica.
Optional se poate cu 2sau 3 valturi.Primul are cutite,al doilea banda de granulatie 40 de ex. si al treilea 8o
- cu un valt max 0,2 mm
- cu doua valturi max 0,5 mm
- cu trei valturi max 2-3 mm(unul din valturi cu cutite!)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mihai70
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by mihai70 » 18 Mar 2009, 13:26

salut!
da,imi apartin, ar mai fi flex mic, flex mare, ferastrau pendular, ober freza, banc de lucru pt. ober freza facut de mine, dalti de sculptura vreo 30, drujba si alte felurite scule. bineinteles ca nu sint luate toate odata. oricum, drujba a fost prima, prin 1996.

mihai70
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by mihai70 » 18 Mar 2009, 21:28

cu arcurile abia incep sa *cochetez*, sper ca o sa fac fata #:-S

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by florinarnaut » 19 Mar 2009, 00:39

fast_arrow wrote:Salut!

Pai daca ai asemenea scule inseamna ca esti un om bogat!Iti apartin? Caci eu inca mai am de lucrat/cumparat ca sa am unele din ele! :(
Eh.... nu sint posesorul a unor astfel de utilaje ! as vrea io :)
Dar...le pun in functiune!.....pentru diversi clienti.(sint tehnic pentru o firma de acest profil)

Apropo! am opservat o "unealta" ..banda abraziva are translatie?(pe tamburul de antrenare)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mihai70
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by mihai70 » 19 Mar 2009, 07:04

tamburul este fix. fiind fixat direct pe axul motorului care e prins cu suruburi de masa. urmeaza sa fac un alt tambur de ghidaj pt. a putea folosi si banda de smirghel lunga, asa numitul slaif.
iata si adaptarea pt. masina de gaurit ;pozele sint copiate de pe alt forum.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by tiger_vld » 28 May 2009, 17:36

salut! sunt nou pe site shi as vrea sa shtyu cum se fac varfurile metalice la sagetzi dak putetzi sa ma ajutatzi plz, multzumesc

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by tiger_vld » 28 May 2009, 17:39

razvan, as putea raspunde cred la intrebarea ta, dar eu am auzit ca este mai buna o coarda de la chitara decat ceva ata sau dak nu cablu ca shi ala de la frana de la bicicleta

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by Pisic » 28 May 2009, 21:32

nu merge...trebuie sa fie elastica unpic,otelu,sau sarma de la stalpu de telefon nui buna :)) tre ceva natural,sau ceva special pt asa ceva.....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by Neacsu Ionut » 28 May 2009, 22:50

salut!

pentru varfuri de sageti uite aici ceva discutii, daca nu intelegi ceva intreaba http://www.forum.arcasi.ro/viewforum.php?f=3

nu merge cu cablu de otel, iar cu coarda de la chitara in nici un caz, se si intinde si de la un anumit punct e casanta...aici nu merg improvizatiile...asta daca vrei sa faci ceva serios...trebuie materiale speciale, ca si dacronul sau fastflight-ul...sau ceva mai simplu de gasit, ata de cusut piele, sau de cusut incaltaminte...altceva ar mai fi firul textil pt pescuit, dar de banii aia iei mai bine dacron

ps. aici se vorbeste despre scule folosite despre arcuri, nu despre varfuri de sageti, si cu atat mai putin despre corzi de arc facute din cablu de frana de bicicleta...nu am nimic cu nimeni, dar sa nu facem forum-ul varza :-!
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SCULE FOLOSITE PT. ARCURI

Post by mecaboy » 11 Jul 2009, 00:38

Nu va suparati...cum arata o cutitoaie :o3 ? Nu am bunici la tara si nici vre-o cunostinta care sa fi lucrat sau sa lucreze cu lemnul iar google nu arata prea multe

Post Reply