takedown recurve din stejar

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: takedown recurve din stejar

Post by akila » 30 Apr 2008, 17:30

Super tare baiatu...,,pai daca de pe acuma se apuca de arcuri...pe la 18 ani o sa traga cu arcuri de 150#... :lol: ...vezi Cristian ca bratul de jos se indoaie mai tare decat ala de sus...schimba-le pozitia..pune-l pe ala mai slab sus... si eventual mai ia putin din bratul celalalt....

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 30 Apr 2008, 19:34

Maryus wrote:imic er scuze...dar eu vad doar o testoasa :lol: :lol: sunt gemeni(?
nu-s gemeni, nu-s nici macar frati, sint veri, cel mic de sus e al meu si are 3 ani jumate(se vede dupa cum se chinie cu arcul), cel mare iar cel mare are cinci si un pic si e var-su geaman :), e baiatul cumnatei mele (sotia mea are o sora geamana), iar ei stau impreuna cu noi. incet incet o sa poata incorda calumea un arc...deocamdata-s mici dar putem sa le implantam microbu', sint morti dupa arcuri amindoi.....

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by Maryus » 30 Apr 2008, 19:55

Nici n-au cum sa nu fie cu tine inc asa :lol: :lol: (cand faci asa arcuri frumoase se inbolnavesc toti cu virusu ala de care se tot vorbeste ca ar fi pe forum :lol: :lol: )

PS: am o intrebare...cam ca de lung este amnerul?

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 30 Apr 2008, 21:50

Maryus wrote:Nici n-au cum sa nu fie cu tine inc asa :lol: :lol: (cand faci asa arcuri frumoase se inbolnavesc toti cu virusu ala de care se tot vorbeste ca ar fi pe forum :lol: :lol: )

PS: am o intrebare...cam ca de lung este amnerul?
1. hai nu exagera, ca-s primele mele arcuri si cred viitoarele vor fi mai bune si mai frumoase (oricum multumesc tuturor celor de pe forum care mi-au dat sfaturi direct sau indirect, o sursa de inspiratie a fost postul cu "arcul iubitei")
2. pai daca ai corel draw iti trimit desenele si le deschizi si le printezi, daca nu gasesc eu o modalitate sa-ti trimit schitele cumva pe mail, ar fi foarte bine daca mi-ai zice cit de lung vrei sa fie arcul si eu le modific si ti le trimit, tu numai le trasezi, le tai si le finisezi

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by Maryus » 30 Apr 2008, 22:21

iti multumesc cristian...fac rost de corel draw...si as vrea ca arcul sa aiba 160 sau 170 cm.. e-mailul meu este olaru_maryus@yahoo.com

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 01 May 2008, 08:20

azi noapte am facut si manerul pt recurvele takedown cel mare al meu, cred ca e ok deocamdata, acum ma duc sa caut niste lemn calumea pt brate (ceva fag sau frasin)

Image

Image

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by testokick » 18 Oct 2008, 16:32

Frumos tare manerul. Incerc sa fac si unul acum dar am o mare nelamurire. Care este unghiul optim al bratelor pe maner ? Daca nu am pus intrebarea bine...poate intelegeti voi ce am vrut sa zic. :d

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 19 Oct 2008, 08:57

cit mai mare, 145-160, astfel incit daca vrei brate recurve sa obtii o forma frumoasa si destul forta de la bratele pe cere le vei construi, daca esti din Bucuresti te ajut cu mare placere, da doar un semn.

Post Reply