Recunoasterea lemnului

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
Re: Recunoasterea lemnului

Post by Pisic » 18 Nov 2008, 20:51

as avea o intrebare in legatura cu salcamul:cristalele apar pe softwood sau pe inima,hardwood? /:)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by akila » 21 Nov 2008, 19:03

In mod normal la salcam se foloseste doar inima copacului....iar cristalele de care zici, apar pe burta arcului......din diferite motive...design neadecvat, tiller prost, uneori chiar si lemnul in sine are o mare parte din vina....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Recunoasterea lemnului

Post by Pisic » 14 Jun 2009, 19:46

ala e frasin,dupa frunze,si dupa crengi;au o forma mai ciudata,la frunzele rupte,se formeaza pe crenguta un fel de nod mai altfel decat la ceilalti copaci...cel mai bine e sa cauti seminte vechi ramase pe pom,dar la astea nu e nevoie (la multi copaci/multe crengi);salcamu are tepi si flori,nucul are nuci,frasinul are crengile alea mai ciudate,si seminte alungine,in ciorchin,artaru are frunza aia de pe steagu canadei,ulmul are semintele alea transparente,cu bulinuta in mijloc etc etc;cam fiecare copac care ceva diferenta mai majora dupa care poti sa ii deosebesti
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by akila » 25 Jun 2009, 15:17

Si eu zic la fel...frasin.......

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by mecaboy » 10 Jul 2009, 17:40

Buna ziua.Imi cer scuze daca poluez topicul dar as vrea sa stiu ce fel de lemn este cel din pozele de mai sus.Ieri l-am "cules" din padure,ceea ce pot sa spun este ca are o duritate foarte mare iar cand l-am taiat aproximativ in doua,am observat ca lemnul are o tenta rosiatica.Din pacate nu am facut poze si la frunze...Neavand experient,in mod sigur nu voi scoate un arc profesional,inelele de crestere fiind foarte subtiri dar pentru inceput sa-mi formez mana cat de cat eu zic ca este Ok.

Va multumesc

Image

Image

Image

Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Recunoasterea lemnului

Post by dady » 10 Jul 2009, 19:20

sau asta:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by andreih » 10 Jul 2009, 22:15

mecaboy wrote:Buna ziua.Imi cer scuze daca poluez topicul dar as vrea sa stiu ce fel de lemn este cel din pozele de mai sus.Ieri l-am "cules" din padure,ceea ce pot sa spun este ca are o duritate foarte mare iar cand l-am taiat aproximativ in doua,am observat ca lemnul are o tenta rosiatica.Din pacate nu am facut poze si la frunze...Neavand experient,in mod sigur nu voi scoate un arc profesional,inelele de crestere fiind foarte subtiri dar pentru inceput sa-mi formez mana cat de cat eu zic ca este Ok.

Va multumesc

Image

dupa coaja eu as zice ca e arin.. arinul nu e prea bun :(

dady!!! aia ce ai postat tu e tisa :P stiai asta si ai vrut doar sa ne faci in ciuda :D

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by mecaboy » 11 Jul 2009, 00:27

hmmm....sper totusi sa imi fac treaba,mai ales pentru primul arc.

Multumesc pentru raspuns

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Recunoasterea lemnului

Post by dady » 11 Jul 2009, 00:42

sa sti ca nu eram sigur, aveam nevoie de confirmare... numa cum **** o iau eu d-acolo :( e intrun loc cam public. e destul de inalt si are si parti bune

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recunoasterea lemnului

Post by gabriel » 11 Jul 2009, 03:34

dady wrote: e intrun loc cam public. e destul de inalt si are si parti bune
Si e si cam protejata de lege.....

Post Reply