Take down recurve din stejar

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Take down recurve din stejar

Post by Maryus » 23 Jun 2008, 07:52

salutare arcasi...am fost pe la bunici si am adus 2 bucati de stejar late cam cat 2 mous-uri si groase de vreo 5-6 cm....

Problema este ca are fibra pe diagonala :(

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

PS; eu zic ca mi-ar iesi si 2 arcuri din ele...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Take down recurve din stejar

Post by Pisic » 23 Jun 2008, 10:04

nu mai distrugeti casele la bunici pt lemn :lol: ,luati un stejar din padure si nu o sa aveti asa multe probleme,numa ca ala tre lasat la uscat,la asta o sa ai mult de lucru,si stejarul cum e lemn tare,o sa fie greu,trebuie sa fi atent sa nu tai inelu ala....spor la lucru
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Take down recurve din stejar

Post by Maryus » 23 Jun 2008, 14:35

Iit multumesc florin pentru desen... ma apuc deacum sa indepartez restul...nu prea am 9nteles un lucru....ai desenat 3 "prisme deptunghice" acolo...fiecare este un brat? sau taote alea 3 formeaza un brat?

As vrea sa stiu si eu...cam pentru 25 KG forta cam ce grosime si lungime pot sa le fac?vreau sa-l fac piramidal...La celalat arc care s-a rupt...nu se indoiau bratele decat de la mijloc...deoarece era prea gros langa maner...:( vreau sa stiu cam ce grosime si latime este maxima ca lemnul sa se indoaie?(este lemn de stejar bine uscat)

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Take down recurve din stejar

Post by Pisic » 23 Jun 2008, 15:25

pai daca te gandesti, manerul ii mai gros decat restul arcului,nu?,si cand tii arcul pe lungime si te uiti la el,o sa se vada ca in desenul ala,daca vrei iti fac eu un desen mai...ca sa intalegi.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Take down recurve din stejar

Post by Maryus » 23 Jun 2008, 15:29

ok...daca vrei tu...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Take down recurve din stejar

Post by Pisic » 23 Jun 2008, 15:54

Image



dar Florin nu a bagat de seama ca Maryus vrea un takedown,deci nu ii trebuie maner,cred ca el vrea sa taie doar doua brate,si un maner dintr-o bucata de lemn si sa le imbine cu suruburi dealea smechere,sper ca am inteles bine desenul lui fast_arrow.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Take down recurve din stejar

Post by akila » 23 Jun 2008, 16:33

Vezi ca este tabel cu dimensiuni pentru arc de 25 kg aici pe forum....cat despre faptul ca fibra este pozitionata oblic asa, nu e chiar asa o problema...numai sa fie fibra dreapta de la un capat la altul...acest lucru il vezi daca te uiti in laterala bucatii de lemn...dar cel mai bine ar fi sa faci cum ti-a desenat florin....ideal e ca fibra sa fie orizontal pozitionata nu oblic...dar daca fibra e dreapta merge si asa...mai ales la un arc de 20-25kg....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Take down recurve din stejar

Post by dady » 23 Jun 2008, 17:10

pai depinde ce fel de takedown vrea sa faca, este tekedown in 3 bucati si in 2, eu presupun ca vrea in 2, adica imbinare prin maner, o parte se baga in cealalta. E adevarat ca pentru cel in 3 bucati are nevoie si de un maner separat. Din cate vad, ce a "desenat" Florin e pt takedown in 2 bucati.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Take down recurve din stejar

Post by Maryus » 23 Jun 2008, 21:25

vreua sa il fac din 3 bucati... adica manerul il fac separat...

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Take down recurve din stejar

Post by Maryus » 08 Feb 2009, 19:53

Salutare tuturor!Bine ne-am regasit!
Nici nu mai tin minte de cand nu am mai intrat pe acest forum.Intre timp am avut admiterea la liceul de arta,dupa care au venit inundatiile si mi s-a dus pe apa Siretului arcul care deja incepusem sa il tai.Acum ca s-au mai linistit treburile ma voi apuca din nou de un TD recurve din stejar.Mi-am adus materialele...iar maine imi voi face semnele pe lemn dupa care marti il voi taia.O duminica placuta si spor la treaba.

Post Reply