clei de oase-variante

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
viezure
Membru al forumului
Membru al forumului
clei de oase-variante

Post by viezure » 04 Aug 2008, 13:39

salutare,

sper sa nu repet aceasta intrebare dar sunt f curios dc exista vre-o alta alternativa la cleiul de oase care sa nu miroasa asa urat si care bineinteles sa se gaseasca mai usor.
tin minte ca am vazut asa ceva scris intr-un post dar nu reusesc sa il gasesc.

multumesc,
numai bine

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by akila » 04 Aug 2008, 13:52

Pai e foarte impotant la ce vrei sa-l folosesti....daca vrei sa lipesti tendon pe arc, sau sa matisezi sagetile cu tendon, alta varianta nu exista...doar clei de oase, de piele, sau de peste, sau de iepure, sau gelatina alimentara, care e tot clei de origine animala.....daca e pentru altceva, pentur laminate de ex. sau ma rog alte treburi, atunci ai o gama mai variata de produse.....pentru laminate se stie ca cea mai buna e rasina ....
Ps. ...sa nu uit...din lista aia cu cleiurile de origine animala, gelatina miroase cel mai putin urat....

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by viezure » 04 Aug 2008, 14:28

multam akila,

da chiar la ceva laminat ma ganeam (lemn pe lemn) dar desi am ceva rasina epoxi as fi vrut sa o fac in mod cat mai natural dar sa inteleg ca singura care se preteaza la laminare este tot rasina?

numai bine,

P.S:gelatina la ce se preteaza?si dc se paote si cum se prepara aceasta in vederea lipirri cu ea?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by akila » 04 Aug 2008, 15:05

Si la laminare se poatre folosi clei de origine animala, numai ca daca nu ai mai lucrat cu stfel de clei e putin mai dificil....trebuie sa te misti destul de rapid....lipitura se face cat cleiul e cald, e un pic mai dificil....arcul meu asiatic din bambus este lipit cu clei de oase, si a iesit foarte bine lipitura....dar ma repet trebuie sa ai putina experienta cu acest gen de clei.... la cleiul de origine animala, partile care urmeaza a fi lipite trebuie sa nu fie stranse prea tare, si sa ramana prea putin clei .....varianta cea mai buna ar fi rasina....ai timp mai lung de lucru ....acuma tu decizi ce o sa folosesti....

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by viezure » 04 Aug 2008, 15:56

multumesc mult de tot fast arrow si de indata ce voi incepe constructia pe bune voi apela la aceasta sursa ptr ca asa stiam si eu ca bowgrip este cam cea mai buna rasin ;)

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by akila » 04 Aug 2008, 16:35

ti-am zis....cel mai bine ar fi cu rasina....cleiul de origine animala e super pretentios....trebuie ceva experienta ca sa stii cum sa-l prepari si cum sa lucrezi cu el...

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: clei de oase-variante

Post by cristiflorin » 04 Aug 2008, 16:57

Gelatina Knox parca este in comert, inca nu am vazut. 2-4 plicuri sunt necesare
"I got some Knox gelatine - unflavored! - and mixed it strong. I can't remember exactly. It might had been 2 or even 4 packets to a couple of cups of water. Knox Gelatine is basically very clean hide glue that is FDA approved for human consumption. But it is still hide glue.

With a paint brush I painted the glue onto the back of the bow. Then I dipped the bundles of fiber into the glue and squeegeed the extra glue off with my fingers. Keep a bowl of warm water handly to dip your fingers in so you don't glue yourself together. You just put these swatches of fiber down evenly and more or less symmetrically starting in the middle by the handle and working your way to the outside.

I was probably a bit too liberal with the glue, because I got some unnerving cracking sounds pulling the bow initially. So make sure you squeeze the glue out of the fibers.

I let it dry for a number of days. Then I took a file (Nicholson 4 in 1) and filed the overhanging fuzz off the edges of the bow. I varnished it with a polyurethane finish to protect the back from moisture. It took a while for this to dry out completely and if I did it again I think I would let the glue cure out over a couple of weeks at least before finishing.

The look was kind of interesting. Not exactly aesthetic but probably good camouflage.

I played with fiber and some laminated wood backings last year. Now my thinking is more towards self bows again - for simplicity sake. Right now I have 4 bow making projects that I have been fiddling with in dribs and drabs and am starting to build up some gumption to attack again.

Jon Jeffer"" http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... f%26sa%3DG

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by viezure » 04 Aug 2008, 17:10

extrem de folositor articolul ;) multumesc mult

endril
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by endril » 15 Aug 2008, 10:25

unde se gaseste rasina asta si cum arata?
exista o marca anume?
un anumit tip?

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de oase-variante

Post by viezure » 15 Aug 2008, 15:34

rasina se gaseste la Florin (fast arrow) este bowgrip si este f buna, se mai gaseste si in alte parti (diverse firme din bucuresti) dar nu este speciala ptr arcuri si in plus nu iti dau decat in cant mari de la min 3 litrii la 20 si este cam scumpa vreo 40-50 ron /kg.

numai bine,

Post Reply