lemn de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
user
Membru al forumului
Membru al forumului
lemn de salcam

Post by user » 10 Sep 2008, 19:53

am niste bucati de lemn de salcam crapate pe fibra si uscate de cativa ani, dar sunt scurte au doar 1,2m !!! credeti ca se poate face ceva cu ele ???

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 10 Sep 2008, 20:24

se poate,ori faci un arc lung,imbinat in maner,cu taietuta in V sau W,sau Z,sau mai is ceva metode,ori faci un takedown,care se imbina tot in maner,printr-o teava,daca cauti pe net ultima metoda o sa gasesti.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 10 Sep 2008, 22:34

Depinde si de cat de adanci sunt acele crapaturi....daca iti mai ramane ceva material in grosime, suficient sa faci arc din ele....practic se poate face ....imbinat la mijloc sau demontabil....numai ca trebuie vazut ce si cum....ceva poze...vezi ce-i cu crapaturile alea de care ziceai...numai bine

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by cristian_iepure » 11 Sep 2008, 04:36

Cred ca vroiai sa zici despicat pe fibra, nu crapat :)

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 11 Sep 2008, 07:47

da este despicat pe fibra !!! scuze !!! shi multumesc pentru sfaturi !!!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 11 Sep 2008, 15:49

Mda....eu intelesesem ca au ceva crapaturi....nu-i nimic...bine ca nu sunt crapate....in cazul asta spor la treaba...ar mai fi ceva de spus....in mod normal la salcam se foloseste doar inima lemnului....lemnul ala mai inchis la culoare.....daca bucatile sunt suficient de groase, si crezi ca ai suficient lemn de ala mai inchis ( ma refer la grosime), atunci ar fi bine sa dai jos lemnul ala de la exterior mai deschis la culoare...asta inseamna sa urmaresti un inel de crestere, de culoare mai inchisa....sper ca nu te-am zapacit prea tare....dar asa ar fi cel mai indicat de facut....ma repet...la salcam se foloseste doar inima copacului.....lemnul ala mai deschis la culoare se da jos....si se cauta un inel mai grosut(undeva la 3-4mm daca se poate) , care sa constitue spatele arcului....daca nu ai inima suficient de groasa, atunci poti face arcul cu ce ai.....eventual o sa ai pe burta arcului ceva lemn de ala mai tare....de asemeni trebuie sa ai grija cand ajungi la tillering, salcamul e foarte rezistent in tensiune, in schimb cam slab in compresie.... am vazut long-bow-uri din salcam si de 80lbs forta...dar trebuie atentie, si fara graba....arcul trebuie sa fie foarte bine echilibrat, si totul o sa fie ok.... spor la treaba

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 12 Sep 2008, 07:35

multumesc pentru sfaturi o sa fiu atent !!!

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 12 Sep 2008, 09:08

inca ceva , cleiul de oase este bun pentru a lipi cele doua bucati la mijloc ???

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 12 Sep 2008, 09:56

da,e bun,trebuie sa ai grija la prepararea cleiului,nu trebuie sa il fierbi,pe la 70 grade C se prepara,si ca sa tina lipitura e bine ca supratafata de contact sa fie cat mai mare.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 12 Sep 2008, 10:05

cauta pe forum,ca a facut akila un arc,pe care l-a lipit in maner,eu nu mai gasesc topicu' /:)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply