lemn de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

user
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: lemn de salcam

Post by user » 12 Sep 2008, 11:00

merci pt sfaturi !!!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 12 Sep 2008, 13:39

Nu am imbinat nici un arc la mijloc prin metoda asta....in schimb cleiul de ose este foarte bun pentru treaba asta....si mai bun ar fi ceva rasina daca ai avea...nu mai trebuie sa o prepari....si ai si timp mai mult de lucru....cleiul de genul asta(clei de oase,piele, peste,) este un pic mai pretentios...trebuie sa nimeresti proportia corecta de apa si clei, pe urma trebuie sa te misti destul de repede, pentru ca se intareste destul de repede ...incepe si se gelatinizeaza.... oricum ca si rezistenta e foarte bun, numai ca trebuie putina experienta.....pe urma un lucru bun ar fi, ca dupa ce ai imbinat cele 2 bucati, si dupa ce se usuca, sa dai forma manerului, si inainte sa te apuci de tillering, sa matisezi acea imbinare, cu tendon, sau sofara de canepa sau bumbac , imbibata tot in clei de oase....si lasi sa se usuce si apoi te apuci de tillering.....si la tillering trebuie sa ai grija, ca zona manerului sa fie rigida...daca se indoaie prea tare aproape de maner, exista posibilitatea ca arcul sa cedeze ....iti spun toate aceste lucruri nu ca sa te sperii, sau sa te descurajez, ci ca sa ai grija si la aceste aspecte, pentru ca sunt importante...spor la treaba

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 12 Sep 2008, 15:40

nu ma descurajezi !!! foarte bine de stiut , acum adun informatii shi de saptamana viitoare ma apuc de lucru !!! sper sa ma descurc !!! dar totusi vreau sa folosesc clei de oase , este mai natural chiar daca ma chinui putin pana reusesc, iar cu lemnul de salcam am mai lucrat ,am facut cozi de topor shi de ciocan !!! dar la arc este cu totul altceva, la cozi nu conteaza prea mult fibra !!! oricum merci mult pentru sfaturi ! DACA DAU DE NECAZ POT SA VA MAI DERANJEZ ???

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 12 Sep 2008, 16:24

De asta suntem aici....cu cat putem si ne pricepem si noi te ajutam cu placere...ar fi bine daca ai putea face niste poze bucatilor alea de lemn inainte sa te apuci de lucru.....is curios sa vad ce grosime au....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 12 Sep 2008, 21:01

ca sa nu deschid alt subiect scriu aici :deci daca ai un arc cu sectiune patrata,cu margini rotunjite,prima data faci tillerul si dupaia rotunjesti muchiile (se afecteaza tillerul ? :? ),sau rotunjesti muchiile si dupaia faci tillerul ? ( cand slefuiesti burta marginile o sa se ascuta,din colturi rotunjite poate sa ajunga drepte,deci daca re-rotunjesti colturile tillerul e afectat?)

deci.......cum sa fac tillerul/marginile?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 12 Sep 2008, 22:07

Eu unu fac asa....inainte de a ma apuca de tillering, rotunjesc putni muchiile...doar putin,,,,cat sa nu fie prea taioase si sa se ridice vreo aschie ceva....pe parcurs ce lucrel la tillering, mai am grija sa nu fie muchiile prea taioase....iar la final, le rotunjesc definitiv...cam 3mm iau din muchii....de afectat afecteaza putin.....de asta cand se fqace un arc, se lasa cam cu vreo 2 kg in plus , pentru ca se mai pierde din forta la finisaje....tocmai la aceste muchii, si la finish....cand se freaca arcul sa fie suprafata fina...

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 07 Oct 2008, 12:38

salut , nu am apucat sa lucrez la lemnul de salcam pana saptamana trecuta !!! am facut imbinarea in V shi l-am lipit cu clei de oase !!! a iesit destul de bine , dar totusi trebuie sa-i fac baking . aici vroiam sa ajung , pielea netabacita este buna ???

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: lemn de salcam

Post by Vreascu » 07 Oct 2008, 13:34

Salut...am folosit eu piele netăbăcită chiar pe un arc de salcâm şi merge foarte bine. Trebuie bine înmuiata înainte şi întinsă bine la lipire...Acu' frumos e să o lipeşti cu clei de oase ori piele...eu o lipii cu ce avui la îndemână...cu un soi de penandez...baftă...

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 07 Oct 2008, 13:52

merci pt sfat ! o sa o lipesc cu clei de oase , vreau sa fie cat mai natural arcul !!! al tau cum merge / cel cu piele

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lemn de salcam

Post by Sharpshooter » 08 Oct 2008, 14:53

offtopic
Poate reusim sa ne si intalnim la o tragere undeva in secolul asta....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply