lemn de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: lemn de salcam

Post by akila » 08 Oct 2008, 15:01

Heheh....ar fi fain.... ;)

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 09 Oct 2008, 09:22

sper shi eu dar acum nu mai am arc !!! cel care l-am avut sa rupt :(( iar acum trebuie sa-mi iau altul !!!

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 05 Dec 2008, 15:48

colegii am avut parte de o mare dezamagire cu primul arc confectionat de mine din lemnul de salcam !!! am confectionat un flat bow dupa informatiile din tabelul de pe forum pe care l-am imbinat in V la manier dar nu a tinut cu toate ca i-am lipit cate o placuta de lemn de salcam in dreptul imbinarii pe fiecare parte iar apoi l-am matisat cu ata de canepa shi l-am lasat la uscat aproape o luna iar cand l-am pus pe dispozitivul de tillering a cedat ! apoi l-am imbinat cu o bucata de teava shi am continuat cu tillering-ul dar a ramas cu set destul de mare dar isi revenea daca il lasam cateva ore ! acum are set permanent shi i-a scazut shi forta cu cateva kg. la inceput avea in jur de 20 iar acum are vre-o 17 , este functional trimite sageata peste 100 de metri ! credeti ca mai pot face ceva sa-i inlatur set-ul ?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 05 Dec 2008, 16:26

e funcitonabil?? poti sa tragi cu el??? atunci fii bucuros....se putea chiar si rupe....cu ce ai lipit arcul la maner??? in primu rand...pe urma de la salcam ai folosit si acel saap wood???? de la salcam se foloseste doar inima copacului.....acele dimensiuni din tabel sunt asa informative sa zic asa....ca sa nu mai ia arcul set pe viitor ar fi bine sa mergi pe o latime mai mare a bratului....undeva pe la 4-4,5cm latime chiar si 5 cm la frasin, ulm.... pe urma tre sa ai mare grija la tillering.....daca ai folosit bat de tillering, atunci era de asteptat sa ia set....eu folosesc un sistem cu scripete.....e cel mai bun,,,,in felul asta poti exersa lemnul dupa ce mai freci cate putin de pe burta.... nu sta arcul prea mult timo intins, stresat , cum sta pe acel bat de tillring....si mai sunt multe e spus....e chestie de experienta....de multe arcuri facute,,,de invatat din greseli...etc....tre sa ai rabdare....sa citesti foarte mult.....si sa continui sa faci arcuri......set-ul pana la urma nu e ceva chiar grav la un arc....nici nu se poate elimina chiar complet.....chiar daca pui reflex la inceput sa zicem 11cm,,,,la final arcul tot va avea set....va mai ramane probabil cu ceva refelx,,sa zicem un 5cm....dar chiar si asa , arcul inseamna ca a luat 5 cm set....un set de 5 cm la un arc e ceva normal....una peste alta ai un arc functionabil si asta e important....ai invatat ceva in mod sigur .....e un castig...poate pui si ceva poze..nuami bine

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 05 Dec 2008, 16:58

lipitura am facuto cu clei de oase shi nu am lasat deloc lemn alb pe arc doar inima lemnului , am avut mare grija sa nu ciobesc inelul de crestere dar cred ca am gresit la tillering cred ca trebuia sa-l las mai putin in tensiune shi sa-l intind de mai multe ori la aceeasi crestatura ! dar nu ma opresc aici mai am material uscat pt. unul imbinat la manier shi mai am sase bucati de lemn de salcam la 2m lungima despicate pe fibra la uscat ! imi poti spune te rog cam cat timp sa-l las sa se usuce pana pot incepe lucrul la ele ? stiu ca salcamul este pretentios shi apar fisuri la uscare , al meu este la uscat de doua luni !

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by akila » 05 Dec 2008, 17:05

In legatura cu imbinarea aia..ar fi trebuit sa tina cleiul de oase...este foarte puternic....poate compozitia nu a fost buna....si se mai face ceva...inainte de a lipit...se dau 2-3 maini de clei pe suprafetele ce urmeaza a fi lipite....astepti sa se usuce fiecare strat de ala, si pe urma vii si mai dai unu..si tot asa....asta ca sa se impregneze bine lemnul cu clei....si pe urma vii si mai dai inca odata cu clei pe lemn si il imbini....imbinarea trebuie facuta repede....cat cleiul este inca apos sa zic asa..daca incepe sa se gelifieze nu prea o sa mai tina.......o idee buna ar fi sa inclazesti lemnul putin inainte de a-l lipi....acuma cu lemnele alea....daca sunt reduse la dimensiuni....adica sa aiba deja niste dimensiuni apropiate de cele ale unui arc...in vreo 2 luni ar fi gata,,,tinute in casa ...normal....daca sunt mai groase...atunci poti sa mai astepti vreun an sau chiar mai mult.... :d ...poti sa te apuci, sa reduci buctatile de lemn, la dimensiunile arcului..latime, grosime...la grosime potui sa lasi cam cu juma de cm. mai mult peste tot....latimea sa fie cam de 5cm....si in felul asta o sa se usuce mult mai repede....

user
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by user » 05 Dec 2008, 17:38

o sa le las sa se usuce natural nu le fortez ! o sa ma apuc de celelalte bucati care sunt uscate sa vedem ce iese ! o sa incerc de data aceasta un long-bow !

cosmin1991
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de salcam

Post by cosmin1991 » 11 Feb 2009, 20:12

ce este cleiul de oase?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 11 Feb 2009, 20:46

clei facut din oase calcinate
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de salcam

Post by Pisic » 01 Mar 2009, 17:34

azi am gasit 3 sau 4 salcami grosi,taiati cu drujba langa un rau,sunt taiati de vreo 1 sau 2 luni,pt ca zapada este pe ei,au diametru intre 20-30 cm,sau ceva de genu ala,problema e ca nu stiu cum sa ii usuc?,sau cat mai trebuie sa ii usuc?( ar mai fi si alte probleme,cum ii tai? cum ii aduc? da alea le rezolv eu )
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply