adezivi pentru lemn

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
viezure
Membru al forumului
Membru al forumului
adezivi pentru lemn

Post by viezure » 31 Oct 2008, 13:11

Salutare,

Sunt foarte curios ce adezivi exceptand rasinile epoxi care stiu ca sunt f bune dar si f inaccesibile se preteaza la construirea de arcuri laminate din fasii de lemn?

Numai bine,

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: adezivi pentru lemn

Post by dady » 31 Oct 2008, 14:35

aici ar trebui specificat care sunt elastice si care sunt casante. Un adeziv casant se poate folosi in zone rigide, gen maner, nock dar nu in cazul bratelor si incers. Mai conteaza daa sunt numai pt lipirea lemn-lemn sau se poate face si lipire lemn-fibra sa zicem.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by viezure » 31 Oct 2008, 15:58

Exact asta si era scopul topicului :)
Merci ptr completare Dady

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by viezure » 31 Oct 2008, 18:15

mai este si Titebond 2/3 ptr lemn pe lemn dar la noi nu se gaseste din nefericire, iar Urac am incercat sa comand si se putea dar costa f mult ;)

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by testokick » 31 Oct 2008, 18:20

Rasini ureo-formaldehidice http://www.rasin.bizoo.ro/vanzare/28858 ... melaminica Mai este si urelit doar ca e cam toxic(dupa cum zic cei avizati)
Sau URAC 185 http://nelsonpaint.com/Merchant2/mercha ... ry_Code=UA
Smooth on http://www.smooth-on.com/Epoxy,-Silicon ... index.html
Luam si noi un bidon mare?

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by testokick » 31 Oct 2008, 18:53

Asa ca experiment pentru ca vreau sa vad cu ochii mei, am lipit pe cele 2 fete ale unui lemn, fibra, sub forma de tesatura, cu aracet si fibra de la materiale de constructie(luata fir cu fir) cu clei de oase. In ambele cazuri se dezlipesc de pe lemn cand se face indoirea lui. Sau cel putin la clei, paraie ca un lemn uscat.
Am tot cautat in forum si sunt doar franturi de informatie. Daca vreau sa fac un laminat pot lipi lemn-lemn cu aracet sau clei de oase iar fibra cu rasina epoxidica?

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by cristian_iepure » 31 Oct 2008, 19:52

vezi ca e un post cu un arc "cipic", am experimentat noi destul ca sa mai strici si tu rasina si lemn, citeste si poate iti dai singur raspunsul....deseori un raspuns duce la o intrebare, cred ca topicul iti va folosi

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by akila » 31 Oct 2008, 23:41

Nici la un laminat lemn pe lemn nu as folosi ,aracetul....cleiul de oase, piele, peste, da.....numai ca la cleiul de genu asta...treaba nu e chiar asa simpla.....de pocnitul ala de care ziceai, e normal sa fie asa....mai ales daca e clei de oase.....sa vezi cum pocneste arcul meu cu tendon cand il intinde prima data...zici ca se rupe...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by akila » 12 Nov 2008, 17:08

Cleiul de oase cica nu e la fel de elastic ca cel de piele, sau ca cel de peste(care de altfel e cel mai bun)....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by akila » 15 Nov 2008, 00:24

Asa o fi.....chestia e ca in momentul in care, storci tendonul printre degete si il lipesti pe arc, sincer nu vad cum ar putea fi continutul de clei;;"mult mai mare" decat necesar....oricum tre sa recunosc ca nu am incercat sa gasesc o explicatie stiintifica a acestui fenomen....nu pot sa ma laud ca am facut foarte multe arcuri cu tendon..(doar 2), numai ca in cazul meu nu se poate pune problema de a fi folosit prea mult clei decat era necesar, si totusi arcul din cand in cand mai paraie.....nu paraie tot timpul......dar cateodata il mai apuca.....la primul full draw paraie.....acuma ca stau mai bine si ma gandesc.....recurve-ul static cu tendon si acoperit cu piele nu a parait niciodata...flat-bow-ul in schimb mai paraie.....flat-bow-ul are ca si finisaj un strat de lac peste tendonul ala.....ma gandesc ca poate ar putea fi si asta o chestie si sa influenteze.....pana la urma nu mi se pare asa o mare problema treaba asta cu paraitul.....

Post Reply