adezivi pentru lemn

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: adezivi pentru lemn

Post by testokick » 16 Nov 2008, 01:23

[-o< Gata si al treilea volum?

razvy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by razvy » 10 Jan 2009, 13:46

ideea e sa ramina flexibil si sa reziste la schimbari de tempraturi si umiditate, nu vrem sa uitam arcul in masina vara si sa il gasim dezfeliat #-o
, am cautat si am gasit o pagina interesanta pe web nu de mult, un lipici pentru lemn descoperit in sistemul de prinderea scoicilor
care inpreuna cu proteina si Soia si ce o mai pune au obtinut un lipici de lemn cu proprietati fantastice.
SoyaD este produsul final si a fost cumparat de Columbia Forest Products care este cel mai mare producator de placaj / vinir
din lume reteta nu prea a transpirat pe piata cea mai apropiata este cea din poza Roberts 1406
http://www.sciencedaily.com/videos/2005 ... ussels.htm vedeti video
Image
destul d egreu de gasit lipiciul asta dar se pare ca asta este ceea ce trebuie ;)

razvy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by razvy » 11 Jan 2009, 09:09

de comandat nu e o problema , important sa tina si sa faca ce zice ;)

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by crirus » 18 Mar 2009, 17:13

a incercat cineva cu rasinile de la Polidys?
http://www.polydis.ro/?rad=98&rad2=110&rad3=111

Sunt bune de arcuri sau doar de aeromodele si alte chestii fara flexibilitate mare?

Stiu ca Dady a facut un asiatic cu asta, daca mai au si altii parareri bune, as testa pe un arc...

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by viezure » 18 Mar 2009, 18:42

Salut,

Sunt bune si cristi (cristian iepure) si razvan au facut ceva arcuri cu rasina asemanatoare.
Am fost acolo si sa stii ca nu vand decat la bidon de 3 litrii ;) (ptr epoxidica) si la litru pentru poliesterica.Intaritorul se vinde si in cantitati mici dar nu mai mici de 100 ml.
3l=aproximativ 100 ron :d

Numai bine,

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by crirus » 18 Mar 2009, 21:41

eu am intrebat la Arad, sun t din TM, si mi-au zis ca numai la bidon de 25Kg @-), plus ca nu au magazine cu care sa colaboreze sa imi recomande pentru cantitati mai de persoana fizica. Are cineva de vanzare la 1 KG sa fac niste incercari si eu...

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by crirus » 18 Mar 2009, 22:50

fast_arrow wrote:Daca vrei un adeziv adevarat pt arcuri si anume BOwgrip 100 da un PM!

da, pai stiu de Bowgrip, incercam doar sa vad daca exista si alte variante locale... cel putin pentru primele incercari de arc pe care o sa le fac mai mult de antrenament, fara fibra sau chestii greu de procurat. Daca imi ies, ma orientez spre ceva profesional.

Apropo, cum faci tu fasiile de frasin sau alt lemn la dimensiune, se pot face acasa sai trebuie masinarii speciale de ex alea de taiat furnir sau mai stiu eu ce?

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by viezure » 19 Mar 2009, 11:40

Florin are dreptate,

Dc vrei ceva bun ia o rasina speciala cum ar fi Bowgrip. Poate merge si cealalta dar dc dai 100 roni si nu iti iese te zgarii pe ochi :d .

Numai bine,

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by crirus » 19 Mar 2009, 11:51

pai nu am de ce sa dau 100 roni pe ea, ca in cazu ala bowgrip e mai eftina pentru ce vreau eu.

Faza e ca as fi vrut sa fac niste teste cu materiale mai comune, ex fasii stejar sau fag, de care am aici, rasina de la polidys care e mai usor de facut rost (daca o fi buna)...

Daca se rupe, macar castig experienta, vad unde am gresit etc. N-as vrea sa dau 50$ pe fibre, 20$ pe rasina, tot atata pe lemn, sa muncesc si la urma sa vad ca le'am stricat.

Rasina de la polidys e 9 euro Kg deci vreun euro pe arc (100G?), fasii stejar pot obtine de la un tamplar de aici aproape moca si fibra cred ca pot ori sa ignor la primele teste ori sa iau ceva de gen tesatura unidirectionala tot de la Polidys iar cu vreo 70 EUR m2.

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: adezivi pentru lemn

Post by crirus » 19 Mar 2009, 14:25

Tocmai am citit niste detalii despre Bowgrip si smooth-on. Printre altele aparea ca Bowgrip are un coeficient de ala de tensionare 298 kgf/cm2 iar smooth-on 106, smooth-on pare a fi mai vechi in domeniul arcurilor, deci cat se poate de clar bowgrip e "next generation" printre arcasi...

Post Reply