Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
liviu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by liviu » 08 Jun 2009, 20:17

Salut,
Stiam eu ca pe undeva pe-aici avem si un superb arc din dud, sub semnatura lui Akila.
viewtopic.php?f=2&t=372&p=2367&hilit=agud#p2367

Eu am avut cateva incercari cu lemnul acesta, toate practic nereusite - este noduros si "pretentios", cu schimbari in densitate chiar la aceeasi bucata. Am citit ca-i foarte performant - ceva mai "moale" ca maclura (osage orange), dar si mai usor. Legat de design, se poate in 2 feluri: doar lemnul roscat, pentru arcurile mai lungi; 1-2 inele de lemn alb pe spate, pentru arcurile mai scurte, pentru un plus de siguranta la intindere. Este pretentios si cu uscarea (se usuca greu si crapa usor - totusi este bine sa-l decojesti, ca altfel coaja groasa nu-l mai lasa sa se usuce; mai mult ca alte esente, cere sa fie luat iarna). Se mai spune ca tolereaza mai bine ciobirea inelului de pe back, fata de alte esente. La noduri se comporta ciudat - parerea mea - parca trebuie sa lasi mai gros decat iti dicteaza "instinctul" (chiar stiind ca, in general, la orice esenta trebuie sa lasi un pic mai mult lemn in dreptul nodului). Cred ca se preteaza bine si pentru design-ul piramidal (lemnul roscat fiind mai tare, este bine sa nu scada mult raportul intre grosimea lui si a sapwood-ului nici spre varfuri; in plus, nu este afectat de "taierea fibrei" pe lateral, nici la brate scurte).
Mai multe ne poate spune Akila, care a avut succes cu acest lemn. Cred ca are niste "secrete" ale lui, fiindca, spre exemplu, din alun si chiar frasin am reusit sa fac arcuri acceptabile, dar din dud nu mi-a iesit decat un "arculet" la 8 kgf (pe care-l tintisem initial la 15-16).
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 19:33, edited 1 time in total.
Reason: fixed domain url

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by florinarnaut » 08 Jun 2009, 21:19

gabriel wrote:VESTI BUNE.Am fost ieri la Hornbach si am gait lemn exotic bun pt arcuri. Este vorba de massaranduba si bangkirai, sub forma de scinduri pentru terase si piscine.Lemnul este uscat si nu este tratat, dar are nistre profile longitudinale, care se pot indeparta cu rindeaua (pe fata) si slaif pe spate.
O poza a-r fi super! :>
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 08 Jun 2009, 22:07

Mai Razvane,daca dudu ala avea si crengi destul de lungi si putin mai groase,ar fi fost bine sa le iei si pe alea,pt ca ar fi iesit cateva self-uri frumusele.Din cate tin eu minte anul trecuta facut Akilla vro 2 arcuri din dud si au iesit super.....si poate ti-as fi cerut si yo o creanga :P.Bafta

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 09 Jun 2009, 00:53

Salut,e bine ca aduni tot.....apropo de decojire,eu cand eram mai mic si imi faceam arcuri din dud dupa ce decojeam creanga cam in 2 zile lemnul crapa destul de rau...mai ales ca acum e vara iar copacul era plin de seva s-ar putea sa patesti la fel(mai e si cald afara)...asa ca incearca dac poti sa dai tot lemul cu aracet.Bafta

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by akila » 09 Jun 2009, 17:46

Razvane,,,,dudul e un lemn excelent...se lucreaza foarte usor...merge foarte bine indoit si cu heat-gun-ul, sau la abur... acuma se poate folosi si inima copacului, cat si lemnul ala mai moale....eu am avut un copacel subtire, si nu prea am avut inima,,,,dar arcurile au iesit ok....e long-bow-ul ala simplu si arcul indian....postate aicvi pe forum....ce sa zic ..un lemn super...bafta....acuma legat de lemnele aleqa exotice , am gasit si eu un magazin in iasi, care are tot asa scanduri...de fapt dusumele, din massaranduba si din ipe....acuma nu stiu daca o sa-mi aduca doar 1 m patrat cat am vrut eu....pretul e destul de mare...cam 270 metru patrat....ahh il a duce de la voi de la Bucuresti....cica acolo ar fi depozitul...massaranduba si ipe, sunt esente excelente , si merg foarte bine cu bambusul....

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by anasazzy » 09 Jun 2009, 18:36

razvane credel pe patit :( nu reduce bucata de dud acum cit e ud va crapa pe mijloc . eu asa am patit cu un trunchi de dud de 16 cm diametru ,l-am redus si a crapat pe mijloc
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by liviu » 09 Jun 2009, 20:50

Ciudat: eu am patit tocmai pe dos: la inceput lasam lemnul intreg si uneori crapa; apoi am citit ca e mai bine sa reduci la dimensiuni apropiate arcului ca sa scazi riscul craparii, am incercat si de-atunci nu mi-au mai crapat lemnele. Cat despre dud, la fel am facut: am redus din lemn si n-a crapat. Acum eu stiu? Sunt multe variabile (cand tai lemnul, unde-l tii la uscat - fluctuatii de temperatura, umiditate etc).

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 10 Jun 2009, 16:37

Eu sunt Remus....daca erati curiosi :P ...Razvane imi pare rau pt material,oricum noi am vb si la telefon si mi-ai zis ca era prea tarziu ca de dimineata ai gasit lemnele crapate...sper ca poate cat de curand sa fac si eu rost de 2-3 crengi de dud,ca am ochit un copac prin cartier :P

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by akila » 11 Jun 2009, 19:57

Ma si daca nu s-ar fi discutat pe forumu asta de-atatea ori cum e cu lemnele astea...cu despicatu lor, cu decojitu lor, cu uscatu lor..off....cel mai bine e, cand ai o bucata de lemn, sa-l despici, sa lasi coaja pe el, si sa astepti.....si sa nu tii lemnul langa o sursa de caldura , sau direct in soare, dupa ce il despici, il pui undeva la loc uscat, dar nu in soare direct...ci la umbra... si cu coaja pe el....sau data coaka jos, si imediat dat lemnu cu aracet pe spate....si nu o sa aveti probleme...si se poate incepe si lucru la arc, sa-l reduci la dimensiuni...cu lemnul de dud am avut o singura data surprize, l-am taiat pe lung, am lasat coaja pe bucatile taiate, numai ca am pus bucatile sub calorifer in casa...una din ele a ramas ok...in schimb alta a crapat pe mijloc pe toata lungimea lemnului....pana la urma am reusit sa fac acel long bow de 17-18kg...cam asta ar fi cu lemnele, mai ales esentele albe....acuma legat de salcam, dud, etc...astea de la care se foloseste doar inima copacului, acolo treaba e asa.... despici copacu, dai coaja jos, si dai jos si inelele care nu-ti trebuiesc, pana ajungi la primu inel de la inima copacului....apoi, dai cu aracet , si astepti...dupa ce se usuca peste vreo 3luni, dai jos si inelul ala, sau cauti un inel bun, gros frumos, dai jos ce nu-ti trebuie si faci arcul...eu am uscat lemne si la cutia termica si nu mi-au crapat...dar si acolo treaba nu e asa oricum......ideea e ca nu trebuie grabit procesu de uscare...la cutia termica....ca pe urma iar crapa lemnu....se pot da gauri de aerisire, dar atentie sa nu fie prea mari gaurile alea....tre sa existe un echilibru.....lemnul sa fie uscat asa usor...si acuma mai e o chestie....cu cat lemnu e lasat mai gros, cu atat riscu ca el sa crape e mai mare...cu cat e mai subtire, cu atat va crapa mai greu....faceti un experiment....taiati la circular o fasie de lemn groasa de 5mm, dintr-o bucata de lemn verde...si lasati-o in soare , cat e ziua de lunga...la 35 de grade...si sa-mi ziceti daca a crapat...mai vorbim...salut

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 12 Jun 2009, 13:30

Salut,din plopul ala poate doar sageti sa scoti atat,pt arc ar fi chinuiala prea mare,lemnul este prost.

Locked