Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by akila » 12 Jun 2009, 16:16

NU merita efortul..... eventual pentru sageti....dar chiar si asa , e un lemn cam casant... eu sincer nici sageti nu mi-as bate capu sa incerc sa fac din plop.....betele de alun is mai bune ...ahh sa nu uit....busteanu ala care e cu coaja pe el despica-l cat mai repede...ca o sa inceapa si ala sa crape la capete daca nu l-ai dat cu aracet in zona respectiva....asa ca..ori il dai cu aracet , ori il despici cat de curand....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 16 Jun 2009, 11:34

Salut!

vad ca ai doua inele groase albe...nu e nevoie de doua...ar fi bine sa dai unul jos...la dud ar fi bine sa ai un inel alb pe spate si lemn mai tare pe burta...

acum despre arcul indian pot sa iti zic cate ceva, eu am facut din corn unul...in general sunt doua tipuri...unul care are aceeasi latime peste tot, 2,5cm...si grosimea scade spre capete...iar celalat model ar fi cam asa...ai 3cm latime la maner, 2,5 la mijlocul bratului, cam pe unde incepe reflexul....si 1,2 la capat....al doilea model e mai performant, mai rapid...oricum de pe forum akila a facut un arc indian din dud, si a iesit foarte bine...

asa ca observatie, sa ai grija la capete, atunci cand le dai reflexul pe forma, sa nu se torsioneze...pentru asta lasa mai late capetele....la 2,5cm...si le ingustezi dupa ce scoti arcul de pe forma...

uite si o poza, poate te ajuta...
Image
nu tine cont de dimensiunile in lungime, la mine erau asa pt ca asa de lung a fost lemnul...

cam asta ar fi, poate am deviat un pic de la subiect...dar am vrut sa te ajut :d

toate cele bune...Ionut :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by tiger_vld » 16 Jun 2009, 17:09

salut! care-mi poate spune de unde sa fac rost de frasin uscat(bun pt facut arc). Locuiesc in arad shi nu stiu daca gasesc la bricostore sau praktiker. Pt ca vreau sa-mi fac vara asta un arc shi nu mai am chief sa astept.

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by tiger_vld » 16 Jun 2009, 17:11

apropo razvan..shi eu am lampi de gradina ca si tine:P :d

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 16 Jun 2009, 21:50

nu gasesti la bricostore sau praktiker....frasin daca ai noroc gasesti la ceva tamplarie sau depozit de lemne.....dar cel mai sigur in padure ;) ....acuma nu e obligatoriu sa faci arcul din frasin, poti gasi mai usor alte lemne...s-a tot discutat aici ce lemne mai sunt bune...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by florinarnaut » 16 Jun 2009, 22:45

tiger_vld wrote:salut! care-mi poate spune de unde sa fac rost de frasin uscat(bun pt facut arc). Locuiesc in arad shi nu stiu daca gasesc la bricostore sau praktiker. Pt ca vreau sa-mi fac vara asta un arc shi nu mai am chief sa astept.
Salut!

Nu te supara! dar materialul ..lemnul..frasin..ulm..salcim..fag..stejar ..etc...pt aface un arc nu il gasesti asa..ex. cit costa vreau sa cumpar!
Achizitionezi un trunchi din lemnul respectiv...te ocupi de el...despicat ...uscat...depozitat in loc optim unei uscari naturale, nu fortata pt ca altfel fie se coace si tine un an ...fie in conditii ..mai umede este deja afectata fibra... cu semne vizibile de deteriorare ...chiar putred.. :)
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 17 Jun 2009, 02:10

=)) cand despici trunchiul ala de frasin? :d ....eu inca mai vreau o bucata din el :P

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by tiger_vld » 17 Jun 2009, 13:16

ms pt sfaturi! O sa merg la un tamplar la tara care e vcin cu mine si poate are el...deja uscat, pt k nu vreau sa astept toata vara sa se usuce.k eu stau la bloc si numa la tara i-mi pot face, unde am unelte si ce i-mi trebuie.sper sa gasesc :|

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by florinarnaut » 29 Jun 2009, 22:10

Salut!

Printre esentele de lemn -autohtone- enumerate pe forum ca fiind bune pt a lucra un arc ...era , lemnul de liliac..
Este un lemn care nu te intilnesti prea des (ca materie prima), doar daca ai asa ceva in gradina ..numai ca nu te apuci sa-l tai....la un momendat..nici nu stii..e pom sau ..floare!
Am primit un asemenea lemn , o bucatica,adica juma dintr-un trunchi lung de 1 m , diametru cca10 cm.

Image

Image

Image

Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by florinarnaut » 02 Jul 2009, 23:14

Pozele nu sint reusite..dar as sublinia ca lemnul de liliac este foarte bun pt miner de arc (esenta tare, fibra compacta si lunga ,si o nuanta de culoare care creste coeficientul estetic),....pt fisiide laminate....arc traditional..
Cu materialul prezentat mi-am propus sa fac un miner laminat , probabil combinat cu salcim..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Locked