Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by basty » 27 Jul 2010, 15:12

Ce parere aveti despre lemnul de corn? Este flexibil si bun pentru arc? Dar cel de sanger?
Basty

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 02 Sep 2010, 21:01

Intrebare:
A facut cineva arcuri din: carpen, scorus, paducel, si ienupar? Daca da, ce sfaturi de abordare?
Ca sa nu uit, daca e cineva interesat de paltin, cred ca cel mai bun loc de gasit e la Reghin, ca e folosit la instrumente. Au depozite si de obicei au lemne uscate de zeci de ani.
Revenind la soiurile anterioare. Am vazut pe paleoplanet ca unii fac arcuri din ele. Azi am taiat cate o craca de paducel (un trunchiuletz) si una de carpen, si urmeaza scorusul. Ienuparul e mai dificil, creste sus pe munte si e un soi de jneapan. Cica ar fi comparabil cu tisa. E cam ocrotit, dar sunt convins ca daca gasesc o sa ma intalnesc cu zana cea buna si o sa-mi zica: uite voinicule, creaca asta a crescut special neocrotita ca sa faci tu arc din ea.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by liviu » 02 Sep 2010, 22:48

Salut! Nu am experienta cu paducelul, nici cu ienuparul. Din ce am citit prin site-urile din afara, si paducelul este slab in tensiune si bun in compresie, aproape ca ienuparul. Cred ca paducelul merge cu backing, ienuparul aproape obligatoriu cu backing. Sangerul (un soi de corn - cornus sanguinea) cred ca seamana cu cornul "comun" (cornus mas), ar fi ceva mai tare si mai dens. Sanger s-ar putea (din pacate...) sa fi folosit, nu il deosebesc prea usor de cornus mas.
Cornul, in general, este bun in compresie si mediu - bun in tensiune, merge si fara backing pentru arc mai lung. Urmare a densitatii mari este potrivit design-ului longbow (ceva mai aplatizat pe burta ca tisa, dar tot ingust).

In alta ordine de idei (de-asta ziceam "din pacate"), paducel si sanger eu n-as taia...nu stiu cat de raspanditi/ desi sunt si nici cat de repede cresc (am auzit de corn ca creste incet, deci si sangerul probabil), dar valoarea lor medicala este deosebita, ambele ajuta inima (paducelul este vasodilatator natural foarte eficient, reglator al ritmului cardiac si tonic cardiac - fructele; sangerul previne infarctul). Acum...probabil ca nu tot paducelul si sangerul din tara asta sunt valorificati pentru fructele lor protectoare, dar n-as vrea sa tai asa ceva...

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 02 Sep 2010, 23:23

Mersi pentru idei, Liviu
aici la Dragoslavele unde avem casa la munte, dar cred ca peste tot e la fel, paducelul e pe toate drumurile, in nici un caz nu e pe cale de disparitie. Oricum el creste in tufe, probabil repede, si mai mult de o craca dintr-o tufa nu tai. E oricum greu de taiat din cauza tepilor, si nu prea il foloseste lumea asa ca e berechet.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 03 Sep 2010, 00:06

Salut,
nu cred sa fie sangerul mai dens ca si cornul, am lucrat cu ambele....in primul rand ca nu vei gasi sanger mai gros de 4 cm, pe cand corn am vazut si de 20...deci mult mai batran...varsta are o relatie cu denstiatea...nu stiu cat se vede la alte lemne, dar la corn se simte...o ''felie'' dintr-un corn cu diametru de 14cm nu pluteste(avea inele mai subtiri de un mm, desi se vedeau greu), deci probabil se aseamna putin cu ipe si cu alte de-astea exotice...

acum legat de intrebare, am inceput un arc de carpen, si cea mai mare problema ar fi uscarea...nu e nici o regula si stiu ca aici sunt foarte multe pareri....vreau sa zic doar ca mi-au aparut mici crapaturi in lungul fibrei pe spate, in ''vai''....dupa ce dati coaja jos o sa vedeti despre ce vorbesc....de altfel este un lemn foarte tare, dar greu de gasit drept si nerasucit...eu zic ca merita, doar ca e un pic mai pretentios...in orice caz, am vazut arcuri foarte faine din carpen...

interesanta ideea cu Reghinul :)

de restul nu stiu, nu am folosit...inca
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 03 Sep 2010, 15:58

Foarte instructive raspunsurile, mersi
mda, am vazut si eu pe paleo ca unii zic sa nu usuci fortat carpenul, iar altii l-au uscat fortat in foc (o replica de holmegrd)
o clarificare, eu prin scorus nu ma refer in nici un caz la corn sau sanger, ci la rowan, sau mountain ash (desi nu are nici o legatura cu ash - frasin) - Sorbus aucuparia, pe numele latinesc.
Am taiat azi 2 creci, o sa le cojesc si aduc la minim si una o sa o usuc fortat cealalta o sa o las normal

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 03 Sep 2010, 20:30

Asa, deci am taiat azi niste scorus (Sorbus acuparia). O craca din el, precum si cea de paducel le-am redus la o foma minima,
Crecile au ambele cam 1.60 m, si aprox 5-6 cm diametru.
Primele impresii: Scorusul asta pare un lemn de arc foarte foarte bun. Vad ca retine multa umezeala, lemnul era f umed. La taiat, cu kukri (echivalent toporisca) si cu cutitas nordic, lemnul pare moale. Miroase interesant, un pic a anason, sau ca o rechizita din copilarie, nu mai stiu cum ii zice, era un lipici alb de hartie ca o pasta si niste colegi nebuni il si mancau. Am lasat portiunea de sub coaja ca back, fara sa-i fac nimic, si fata (belly) i-am facut-o aprox plata. Ca stil e un soi de Holmegrd, cu multa indulgenta. L-am redus pana cat sa-i fac un pic de floor tilering si i-am pus si o sfoara sa vad cum se indoaie. Nu i-as pus si sfoara da un vecin a pus pariu pe o bere ca el nu crede ca pot face eu ceva care sa se indoaie din craca aia (el avea impresia ca o sa fac arc din toata craca aia groasa, lol). De ce zic ca e bun lemnul:
- pare iertator - daca un incepator ca mine reuseste sa faca ceva din el, si sa nu se rupa..... Nu intru in amanunte dar arcurile mele sunt chiar primitive, vai de capu lor. Brate inegale, strambe, tiler naspa, da nu stiu prin ce minune totusi trag sagetile cat de cat acceptabil.
- desi e moale la lucrat, lemnul e tare, rezistent. Pare si foarte elastic. L-am redus pana la dimensiunea la care am facut arcuri din alun. Alea de alun mi-au iesit de copil, cam 25-30 livre, cat sa traga fi-miu. La aceasi grosime si latime ca cele de alun, asta de scorus abia abia am reusit sa-l indoi cat sa-i pun sfoara si sa-l intind vreo 25 inch. Pare sincer dublu de fortos fata de alun.
Paducelul:
la taiere, prelucrare, pare mai tare decat scorusul, iar lemnul are mai putina umezeala in el. La asta nu am ajuns la floor tilering, dar impresia mea e ca nu e asa elastic sau fortos ca scorusul. Lemnul e insa foarte foarte frumos, roz-orange pal, si cu niste butonase de la tepi pe back, arata super.
Cum o sa avansez, o sa mai postez, astea doua o sa le usuc fortat cu heat gunul.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 09 Sep 2010, 12:47

Am terminat un shortbow din paducel (hawthorne cum ii zic ienglejii) si sunt foarte multumit. A iesit la vreo 40-45 de livre. E foarte placut la tras, si desi nu e foarte rapid, trage silentios si drept, mai drept decat Kap-ul laminat lngbow de aceaasi forta cu care l-am comparat. Lemnul s-a lucrat usor, si e foarte aspectuos. Sunt convins ca e un lemn bun si ca pot iesi arcuri foarte faine din el. Nu pun poze ca nu e o capodopera, dar tilerul e cat de cat egal (ma rog, i-am gresit un capat dar l-am "reparat"), dar daca dati search Hawthorne Flatbow pe paleo o sa vedeti arcuri f faine facute din lemnul asta.
Primul arc din scorus (rowan) l-am ratat, a iesit slab si cu multe hinge-uri, o sa incerc un longbow din a 2a bucata, care e mai buna oricum. Pana sa-l ratez insa, luand prea mult din el, era elastic si puternic, sper ca al 2-lea sa iasa bine.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 17 Sep 2010, 18:35

Ieeeei, am gasit ienupar azi. Am vazut pe paleo cateva arcuri super din ienupar, si azi a fost a doua zi pe saptamana asta petrecuta pe munte cu scopul de a gasi acest lemn (bine, si asa ipotetic nici daca dadeam si peste tisa nu era rau), printre urme de urs, caini ciobanesti isterici, urme de mistreti, tufarisuri cu jde tepi, etc etc etc.
Si in sfarsit am gasit o pajiste alpina unde erau tufisuri de ienupar. Odata ce am gasit o tufa cu fructe, a fost simplu sa tin minte si sa identific si tufele fara fructe. Am mancat o data varza calita aromata cu ienupar, si nu aveam cum sa nu recunosc fructele, ca sa zic asa, dar tufa propriu-zisa nu stiam cum e exact. Erau si multe tufe uscate (adica pt cine e milos si vrea sa ia din alea uscate). Si ma-ntorc eu victorios cu o creaca acasa, multumit ca dupa ore de mers prin salbaticii am iesit la precis 30 de metri de locu unde am plecat. Si acasa ma plesneshte un gand, bre, eu am mai vazut creaca asta la fata pe undeva. Si evident, la cateva minute de casa is cateva tufe mari pe margine de drum 3:-O ce sunt.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Arthelad » 17 Sep 2010, 20:36

Da, sunt de acord cu dv, dar cam tot ce am taiat vara asta am redus cat mai mult spre forma finala si am si uscat fortat prin diverse metode. Nimic nu mi-a crapat inca, si sper ca ienuparul, fiind rasinos, sa nu crape asa usor, deja l-am redus f mult spre forma de arc (arc scurt).
In plus, eu sunt incepator in mesterit arcuri, deocamdata experimentez cu selfbow-uri din diverse lemne pentru a-mi face mana. Cand o sa ma simt destul de avansat, o sa incerc sa imi fac un arc din lemn de arcus (pernambuco de exemplu) ca sa imbin cele 2 pasiuni (muzica si arcaseria) si o sa-l dau cu lac de ulei pentru vioara, cel mai calitativ lac pe care l-am intalnit vreodata. Deocamdata insa nu merita sa stric lemn de calitate pana nu invat sa fac un tiler cat de cat corect.

Locked