Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Pisic » 03 Feb 2009, 18:51

acu 2 zile am luat doi salcami care cresteau pe o panta,langa un raulet,mai erau ceva copaci,care aveau scoarta asemanatoare cu salcamu,numa ca nu aveau tepi :- daca nu mie lene,intr-o zi iau aparatu foto si fac cateva poze....oricum,de altceva vreau sa va intreb: ati vazut artar cu frunze rosii ( vine maple ) ? ,pe pp am vazut un arc din lemnu asta,are o culoare.... :X
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by cristian_iepure » 03 Feb 2009, 19:55

pune o poza daca ai, sunt curios cum ar arata un maner cu ceva insertii de artar rosu.

Am gasit o firma care importa parchet, cocobolo, padouk, movingui, zebrawood, etc...am trimis un e-mail, am spus ca vreau sa cumpar citeva bucati, nu vor sa rapunda la e-mail, pacat de lemnele alea...

exemplu:

Image
zebrawood

Image
movingui

Image
padouk

Image
movingui

Image
padouk

tot pun eu mina pe niste lemne d-astea...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Pisic » 03 Feb 2009, 20:30

http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... D-bow.html

nu stiu daca e culoarea naturala,sau la vopsit,da culoarea e misto
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by cristian_iepure » 04 Feb 2009, 05:30

'I stained the limbs with a combination of green, red and yellow leather dye and finished with 9 coats of Tru-Oil. "

l-a baituit, nu e natural, oricum arata tare bine, cred ca ai putea obtine un efect asemanator cu un bait de cires pe un lemn alb

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by kboom » 06 Feb 2009, 14:01

Salut sunt incepator si incerc sa imi construiesc un arc (mai exact un longbow) si pana acuma nu prea am avut succes in gasirea unui lemn adecvat (se pare ca in bucuresti in afara de brad si imitatie de lemn un poti sa gasesti altceva), dar acum cateva zile am fost pe la Mr. Bricolage si am gasit ceva numit Samba wood la prima vedere e destul de flexibil, din ce am cautat pe internet am aflat ca se numesteTriplochiton scleroxylon http://en.wikipedia.org/wiki/Triplochiton_scleroxylon credeti ca as putea construi un arc din acest lemn ?

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by tiger_vld » 05 Jun 2009, 23:57

buna! Vreu sa ma duc la practiker sa vad dak este lemn de frasin.E bine dak cumpar de acolo direct drept si uscat ca sa-mi fac un arc lonbow???

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by gabriel » 06 Jun 2009, 07:41

VESTI BUNE.Am fost ieri la Hornbach si am gait lemn exotic bun pt arcuri. Este vorba de massaranduba si bangkirai, sub forma de scinduri pentru terase si piscine.Lemnul este uscat si nu este tratat, dar are nistre profile longitudinale, care se pot indeparta cu rindeaua (pe fata) si slaif pe spate.
Grosimea este OK, l4 mm, din care pierzi la slefuire cca 3-4 mm si se poate utiliza deci la arcuri din lemn startificat.
O scindura are 14 cm latime si 3, 60 m lungime, deci teoretic ies 4 bucari de 1,80 x 7 cm (pt 4 arcuri), iar daca nu este totul utilizabil , s poate folosi si pentru minere. Atentie! La mablele lemne, o curatare FORTE cu acetona inainte de lipire,
Pretul : 80 RON/buc.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by cristian_iepure » 06 Jun 2009, 08:06

gabriel, asta e o superveste! abia astept sa ma apuc de niste manere laminate!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by akila » 06 Jun 2009, 17:35

Mda...chiar asa....sa va fie rusine.. :d

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 08 Jun 2009, 19:43

Salut!

Dudul este un lemn excelent, ruda cu osagele....se folosesete doar heartwood-ul....si merge foarte bine la selfbowuri...merge si la laminate, dar daca tot ai dud, e pacat sa nu faci un self-bow...nu stiu ce design ar fi mai potrivit, eu am vazut multe arcuri din dud pe designul deflex la mijloc si reflex la capete, dar merge si flatbow sau longbow, lemnul fiind bun se preteaza cam pentru orice tip de design....acuma daca nu e prea gros, merge sa ai pe spate si un inel sau doua de lemn mai moale, sapwood....dar de obicei se foloseste doar cel din mijloc...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Locked