Arcuri atomice.

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Valfar » 12 Feb 2011, 15:34

Vorbind de o arbaleta compound, sa inteleg ca exista calcule foarte precise intre unghiul dintre brate si teava, forma camelor si raportul distanta dintre axele camelor si power stroke.

Deci eu cu aceleasi brate, acelasi unghi dintre brate si teava si aceleasi came, degeaba micsorez raportul distanta intre axe/PS (deci sa maresc distanta PS)?

Sa lamuresc mai bine intrebarea, cu o distante intre axe de 17" si PS de 12", deci un raport de 1.4, eu dejeaba maresc PS la 14" - raport 1.2 (aceleasi came si acelasi unghi)? Daca nu degeaba, castigul ma gandesc ca este infim... Deduc asta din faptul ca left-off -ul intra in ecuatie la aceeasi distanta (cu aceleasi came, aceleasi brate si acelasi unghi, indiferent de lungimea PS).

In concluzie, ma gandesc, eu cand ma apuc de arbaleta, va trebui sa tin seama de toti acesti parametrii, sa copiez practic un model de serie deja testat, calculat. Daca modific ceva, automat se va schimba si forma camelor si va trebui sa le reproiectez.

Totusi, distanta "let-off", ca sa o numesc asa, in ce interval de dimensiuni ar trebui incadrata?

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arcuri atomice.

Post by otonel » 13 Feb 2011, 00:44

Imi place si mie cum arata arcul, si eu am de gand sa fac unul dar m-am oprit din lipsa lamelor, pe care la un moment dat vroiam sa le fac din lemn sau foaie de arc.
Pentru maner eu zic ca nu o sa gasesti platbanda de aluminiu cum iti trebuie eventual poti sa faci un cadru usor si din teava patrata sudata sau dintr-un lemn rezistent
Uite un link catre un brevet de inventie care iti arata multe detalii de constructie si dupa care stiu ca s-au construit arcuri in regim de amator http://rapidshare.com/files/404920232/c ... 2.pdf.html
Sper sa ne mai incantii cu compounduri homemade iar daca gasesti o sursa ieftina de lame pt acesta anunta-ma si pe mine
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri atomice.

Post by Valfar » 15 Feb 2011, 09:16

Am gasit ceva informatii foarte utile (pentru mine) despre arcurile compound, in link -ul de mai jos:

http://www.capeoutdoorsports.co.za/conv ... guide..htm

Banuiesc ca se aplica si la arbalete cam aceleasi teorii.

Mi-au atras atentia camele binare. Voi cauta ceva schite.

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Valfar » 30 Apr 2011, 09:46

Va salut din nou.

Am reusit sa fac o comanda in state. Am primit doua brate pentru arbaleta compound :) .

http://www.thecrossbowstore.com/Replace ... 250bx2.htm

Am trecut de vama cu succes :d .

Acum, nu stiu cum aflu cat de tare trebuie sa arcuiesc bratele. 150 lbs se refera la amandoua bratele sau doar la unul?
Ca as vea o idee: fixez pe un suport un brat si trag de el cu un cantar din ala cu arc, apoi masor si notez distantele. La cate kg sa ma opresc: la 35 sau 70? E bine cum zic?

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcuri atomice.

Post by Mugurbb » 02 May 2011, 09:39

Trebuie sa fie vorba de toata arbaleta. Adica de ambele brate.

Poti incerca sa masori asa cum spui, dar sa iei in calcul ca forta se aplica la extremitatea camei (adica unde coarda atinge cama) si nu la axul care fixeaza cama in brat. Daca nu ai camele, coarda si cablurile standard, va fi destul de greu si complicat sa gasesti lungimea corecta a corzii si cablurilor.

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri atomice.

Post by Valfar » 03 May 2011, 11:09

Intr-adevar, nu am came si cabluri. Vreau sa realizez doua came binare si inca sunt in cautare de informatii, schite, material... Aici la came chiar sunt impotmolit.

Am reusit sa definesc sistemul de tragere. La bomfaier l-am lucrat.

O iau incet, nu e graba; o fac din placere.

Post Reply