Arcuri atomice.

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 15 Jun 2007, 16:19

In discutiile cu tipii de la Rasnov am avut ocazia sa aflu ca arcurile facute din schiuri nu-s tocmai o raritate.
Se pare ca is destui care si-au facut lame pentru take-doawn din schiuri de fond.
Cred ca e o solutie destul de ieftina, in Craiova e un depozit de vechituri de unde poti lua schiele de fond si cu 10 lei perechea.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 15 Jun 2007, 19:28

De obicei lemn usor

Unele schiuri au spuma in loc de lemn

Problema e ca nu toate schiurile au fibra de sticla sau carbon, de obicei au doua placi de aliaj de auminiu.

ScarFace
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ScarFace » 16 Jun 2007, 12:41

Biss la ideea cu planurile de constructie!Schitze..etc.

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Detalii.

Post by cristi » 23 Jun 2007, 15:38

Salut. Am fost pe la Deva zilele astea si am facut mai multe poze la arcu meu care nu mai functioneaza. Pentru cei critici dintre voi, da, nu e finisat :D , l-am construit in graba si eram nerabdator sa trag sa vad cum merge. I-am dat jos toate cablurile acuma, si postez aici inca niste poze in care se vede mai bine cum e facut maneru pentru cine era interesat de forma:

Image
Image
Image


Si una din came :


Image

Am avut si prima tentativa de lucru cu fibra de sticla. Din nefericire am gasit de vanzare doar chitul asta pentru masini. Dupa cum se vede din poza nu am stiut ca in chitul din cutie este si fibra de sticla gata amestecata cu rasina. Ce e trist e ca am facut o proba sa vad cat iasa de rezistenta chestia asta dupa ce se intaraste si am fost foarte dezamagit sa vad ca iasa o substanta faramicioasa, nici pe departe suficient de rezistenta pentru a face din ea maner de compound cu atat mai putin bratele. Am probat si cu diferite concentratii de intaritor, aceiasi poveste. M-as bucura daca m-ati ajuta careva, ca vad ca voi ati gasit ceva fibra si rasina de calitate cu care chiar ati putut lucra. Asa ceva mi-ar trebui si mie cum ati folosit voi pentru arcurile voastre. Poate ca o sa mai caut prin Timisoara, dar as vrea sa stiu daca e cineva pe aici dispus sa-mi vanda rasina si fibra mai ales daca poate face rost de cantitati mai mari. Ma intreb daca poate fi trimis asa ceva prin posta. Asta e poza cu ce am cumparat eu :

Image

Multumesc, si numai bine.

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

De unde.

Post by cristi » 23 Jun 2007, 19:02

Salut.

Performantele arcului nu au fost spectaculoase ca sa zic asa, dar am invatat destul de multe, mai mult a fost un experiment.

Uite ce as vrea tare mult sa stiu daca se poate, de unde faci rost de fibra pentru ca am idea asta sa imi fac si manerul din fibra, un corp complet din fibra poate armat si cu niste metal pentru rezistenta, si ma gandesc sa construiesc si eu o matrita pentru asta. Dar nu stiu cum :), tu ce material folosesti Florin ? Ma gandesc ca tu nu ti-ai spune toate secretele legate de astea pentru ca poate asa iti mai pierzi din clienti :D. Oricum daca vrei sa-ti destanuiesti din secretele meseriei ar fi fain ca tare as vrea sa-l construiesc eu. Oricum pana la urma poate gasesc si asa informatii, mai greu insa cu materia prima. Eu as vrea sa stiu de unde sa gasesc rasina si fibra si din ce material iti faci matrita. Am inteles ca ai nevoie de pal melaminat, nu m-am prins imediat pentru ce, dar ma gandesc ca te referi la forma bratului construita din pal melaminat ca sa construiesti matrita pe ea, am dreptate ? No si asta as vrea sa stiu din ce faci matrita, si daca il torni sub presiune cumva ? Sau cum faci sa nu ai bule prin material.

Oricum merci pentru informatiile deja utile pe care mi le-ai dat, m-am cam prins si eu pana la urma ca nu conteaza cantitatea de intaritor in proprietatile finale ale materialului, ce am observat insa e ca se intareste mai repede si degaja mai multa caldura daca pun mai mult intaritor.

Numai bine.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri atomice.

Post by viezure » 14 Apr 2008, 13:24

stiu ca postul este destul de vechi dar ideea este f buna si tin sa spun si eu cateva cuvinte.
in primul rand arcul arata f bine dar din cate observ se putea arma cu mana fara sa fie nevoie de un sistem eliberare coarda ceea ce denota faptul ca taria arcului era destul de mica (de aceea nu ai ramas surprins de performantele sale :) ) si toate astea din pricina faptului ca bratele sunt prea lungi :)
oricum sunt f incantat de cum arata

numai bine,

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

compound

Post by cristi » 14 Apr 2008, 13:44

Nu e asa de vechi postul, si ma bucur ca mai sunt pe aici arcasi la care sa le placa astfel de arcuri. Mie imi plac aproape toate felurile, nu cred sa fi tras cu vre-un tip de arc si sa zic, asta nu imi place stilu de loc, desi nu am tras cu foarte multe feluri. Visu meu mai demult e sa-mi construiesc un arc dinasta compound performant, cand l-am facut pe acesta nu aveam experienta mai deloc, a fost primul de genu asta cu came excentrice, inainte nici nu stiam ca trebuie sa fie excentrice, primele le-am facut cu niste simpli scripeti. Da stiu ca arcu asta nu era prea puternic, si cand am incercat sa-l fac mai tare prin a scurta cablurile (era reglabil :mrgreen: ) dintre came au cedat, s-au mutat de pe pozitia normala pe rulmenti, ca erau din plastic moale, a fost mai mult un experiment. Pentru urmatoru vreau maner si came din aluminiu, brate din laminat cu fibra de sticla si lemn, si nu stiu de unde sa gasesc ceva placbanda de aluminiu mai lata ... :?: Daca aveti idee undeva aproape de timisoara... please help

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri atomice.

Post by viezure » 14 Apr 2008, 14:21

hai sa mai zic cate ceva poate te ajuta:
-manerul e ok sa fie din lemn dar de esenta tare si sa il faci putin mai "suplu" vopsit cu o nuanta de camuflaj va arata excelen te costa putin si il prelucrezi usor(cel de pe arcul tau este putin prea gros din punctul meu de vedere (ptr maner eu prefer gorunul un lemn tare dar usor);
-bratele e ok sa lefaci din schiuri ptr ca asta si sunt shiurile:lemn laminat cu fibra sticla+carbon+kevlar+e.t.c depinde de ele.
-f important este ca bratele sa fie facute mai scurte si mai groase asa cu am mai zis un arc f un are bratele undeva intre 9-12 inch lungime.
-camele fa-le din aluminiu simplu nu dural iar dupa prelucrarea finala caleste-le spre a deveni dural(calire pana la rosu[alburiu dc se poate]) si racite in apa rapid iar dupa vreo 2 sapt va fi aproape la fel de dura ca duralul.
-camele vechiului tau arc sunt came "agresive" came care sunt foarte greu de controlat pe un compound homemade ptr ca ,cablul de otel nu este bun ptr astfel de came(incearca came "moi" rotunde care desi iti vor scadea putin viteza nu vor solicita extrem de tare arcul).
-de asemenea incearca varianta "solocam" care te va scapa de sincronizari si va compensa scaderea de viteza cauzata de camele "moi".

cam asta ar fi si iti urez mult succesc mai ales ca ai fost primul cu un proiect de acest gen care arata si functioneaza ok.

P.S:ce putere de penetrare avea arcul(dc ai ceva exemple practice) si care erau caracteristicile tehnine(grosime/lungime/latime/ brate,maner e.t.c)
cand va fi si arcum meu gata (compound solocam) o sa fie o mare placere sa facemo comparatie.

numai bine,

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri atomice.

Post by Valfar » 11 Feb 2011, 16:25

Nu se pot pune niste schite cu came pentru compound? Am cautat pe forum si pe google; nimic relevant deocamdata.

Mai insist oricum... Multumesc.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri atomice.

Post by florinarnaut » 11 Feb 2011, 23:27

Salut!

Camele pentru compound sant diferite de la copound la compound, de la fabricant la fabricant, practic sint dedicate pentru fiecare model in parte,...fiecare cu un cod ...nu e un STAS...., motiv pt care nu vei gasii nimic in acest sens :(
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply