Arcuri atomice.

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
cristi
Membru al forumului
Membru al forumului
Arcuri atomice.

Post by cristi » 19 May 2007, 02:02

Titlu asta sper sa atraga multi vizitatori :mrgreen:

No daca tot m-am inscris pe forumu asta si am zis ca o sa incerc sa aduc idei bune aici, prima idee pe care as vrea sa o lansez e ca iti poti construi si tu un arc compound destul de performant desi pare destul de complicat, da numa pare. Cred ca unul din avantajele principale la arcurile astea ( pe langa ca arata bine ) e cum il incorzi. Cand incepi sa il incorzi e destul de usor, apoi forta ce trebuie sa o aplici creste brusc, tragi tragi si cand ajungi mai la maxim scade cu vre-o 60% (depinde de designul camelor), deci nu-ti rupi degetele cand eliberezi coarda si nu te strofoci sa-l tii incordat ca sa tintesti. Apoi am inteles ca la astea profesionale e nu stiu cu cat mai rapida sageata in zbor, poti apoi sa-i montezi tinta, stabilizator si alte smecherii ( eu nu am avut dinalea din pacate ).

Din pacate nu prea am poze cu al meu :( am numa ceva filmulete, da hai ca incerc cu niste screeshots...
Image

si sagetile cu aripioare din pene de curca
Image

si inca o poza in care cineva trage cu arcu meu, si se vede un pic mai bine in capat sistemul cu came
Image

Sigur se gasesc tone de informatii pe net legate de astea, dar e mai interesant zic eu cand se discuta asa mai pe romaneste. Si nu prea am vazut dinastea home made.

Din pacate nu mai functioneaza acuma, i-am facut camele din plastic si nu au tinut, nu mai stau bine pe rulmenti. Dar am un plan mai bun, si cere timp, si inca nu imi permit, poate dupa ce invat sa cumpar de pe ebay... ca imi trebuie niste piese, by the way, a cumparat cineva dintre voi din Romania de pe e-bay ? e sigur ? as vrea sa stiu si asta. Mai multe detalii mai incolo acuma sa pastram putin suspans pentru inceput...

A si de-aia am scris arcuri atomice pentru ca nu stiu daca se vede bine in poze dar pe arc se putea citi parte din sigla Atomic de pe schiurile ce le-am stricat sa-mi fac arc din ele ...

Numai bine...

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 19 May 2007, 08:59

Salutare, Cristi!

In sfarsit iti vad arcul!
Felicitari!!! asta este primul cu scripeti pe care il vad home made. Arata periculos, nu e de stat in fata lui :). Cat de departe arunca sagetile? (fata de unul traditional)
Eu doar cu al meu am tras, nu am nici un termen de comparatie. De cand am vorbit cu tine la Albina, ma tot roade gandul sa imi fac si eu unul cu scripeti.
Ce parere ai despre niste came facute din pal melaminat tot pe niste bucsi cu rulmenti, ar fi suficient de solide? (ideal le-as face din aluminiu)
Partea centrala, rigida din lemn de esenta tare, stejar / salcam?
Bratele flexibile ... fibra de sticla de la Florin ( http://arcasi.ro/ )
Florin, tu ce parere ai, daca tai fibra aceea cea mai groasa din cele 3 niste brate pentru unul cu scripeti? Ma gandesc sa nu fie prea flexibile.

weekend placut,
Sergiu

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Role, brate din fibra

Post by cristi » 19 May 2007, 11:58

Ceau. Da chiar l-am facut eu acasa arcu asta hi hi. Idea de maner am gasit-o pe net, e scluptat din lemn. Bratele schiuri atomic, camele plastic, corzile otel :P .

Sergiu... rolele din cate am invatat din experienta proprie, rolele nu merge sa le faci din materiale care se distrug usor gen plastic sau mai rau materiale lemnoase... aluminiu cred ca e ideal, desi e mai greu, eu le-am facut din plastic tocmai pentru ca nu am avut uneltele necesare sa le fac din aluminiu. O idee ce o am in cap de ceva vreme e sa-mi fac si unelte, dar aici e problema mai mare... in sfarsit mai putem discuta despre asta.

Referitor la ce a spus Florin despre capete prin care trebuie sa treci axul camelor, eu si la schiuri nu am trecut axul direct prin materialul schiului, in poze nu se prea vede, dar am adaugat un material de vre-o 8 mm grosime prins pe lama in capat prin care am putut usor sa fac gaura necesara axului. Deci intr-adevar apar tensiuni foarte mari in came, dar centrarea nu e o problema asa mare pe cat pare, adica eu le-am centrat ,manual alea si m-au tinut destul de mult, eu le-am stricat din prostie ca am incercat sa-l fac sa traga mult mai tare si fortele din came le-au sucit pe rulmenti, de fapt gaurile in care erau pusi rulmentii nu erau prea profi facute ( tot manual cu pila sau asa ceva ) si nu erau foarte fix prinsi acolo.

Cu fibra de sticla... folosesti si lemn ca suport ? sau e total din fibra de sticla facut bratul ? Am vazut parca al lui Atilla era lemn si peste fibra, mi se pare buna ideea... Oricum , intr-adevar pentru compound, bratele trebuie sa fie mai scurte, si mai groase, si late in capatul cu scripeti, mult mai greu de incordat, practic fara came nu ar trebui sa-l poti incorda prea mult, nici jumate din lungimea sagetii.

Daca Florin s-ar baga la asa ceva as fi gata sa cumpar si eu niste brate din astea ... apoi, as participa si eu poate cu camele si alte chestii , daca imi iese ideea, ca asta e chestia, ca nu am timp inca, dar ma bate gandul sa construiesc o masinarie cu care teoretic as putea face came din astea in numar mai mare... dar asta e, acuma sunt ocupat...

Mai multe detalii mai incolo.

Salutari, si numa bine...

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Nu-i graba

Post by cristi » 19 May 2007, 20:52

Merci.

Oricum discutam pe termen mai lung, cateva luni ( vre-o 5 de acuma ) si eu o sa cam fiu probabil prea ocupat sa ma ocup de astea dar pana atunci. Dar ar fi foarte bine daca as mai aduna informatii sa fim pregatiti pe cand o sa avem timp.
Sunt sigur ca ar mai fi si altii interesati de felu asta de arcuri ca pe la noi nici nu se prea gasesc chestii de-astea.

Pai ar fi super daca ne ajuti candva cu chestiile astea legate de fibra de sticla.

Ceau si numai bine...
Last edited by cristi on 17 Jun 2007, 15:26, edited 1 time in total.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

arc din schiuri

Post by scorillo » 20 May 2007, 01:31

Cristi, esti tare!

Ideea de a face un arc din schirui m-a framantat si pe mine o vreme... cum am trecut cam toti la carvuri pe aici , a ramas un gard de schiuri vechi, iar varfurile is frumos arcuiite, numa bune pentru un arc recurve...

Am renuntat la idee insa, am facut arcuri din fibra (fibra facuta de Florin) , iar incerc acum sa-mi canalizez energia numai spre tehnica de tras.

Arcul pe care l-ai facut tu mi se pare o realizare extraordinara, sa faci un compound care sa si functioneze, din schiuri, cu came de plastic...
E o performanta ce ai realizat, felicitari!

Spor la treaba, abia astept sa-l vad pe urmatorul!

Poate te ajuta cu ceva, am vazut undeva pe net came pt arcuri, rulmenti, etc. Accesorii ca sa iti faci singur un compound. Nu mai stiu exact adresa unde am vazut, o sa reiau cautarile; poate stie Florin ceva de chestia asta.

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 May 2007, 09:04

Cristi, ti-ai ales bine titlul topicului, uite ce fierbinte este :)
Si eu am avut o tentativa de arc din schiuri, dar eu ar fi trebuit sa denumesc topicul: "Arcuri nationale" :)). In plus a fost si o tentativa esuata.
Eu ma gandesc bratele sa fie facute exclusiv din fibra, nu as vrea sa ma bag in laminare cu ele. Hai ca mai discutam noi.

o duminica tihnita,
Sergiu

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Multumesc.

Post by cristi » 20 May 2007, 18:22

Multumesc pentru aprecieri. Din pacate am fost destul de dezamagit nu de performante ci de cat de putin a rezistat. Daca ma gandesc bine nici nu ma asteptam sa tine prea mult la cat l-am facut de repede( cateva zile vre-o 3 ) . Dar a fost o experienta din care cred ca am invatat multe.

Merci de link, l-am citit aproape fara sa respir :) . E uimitor ce fain l-a facut tipu ala.

Florin daca zici ca te apuci de brate ar fi extraordinar, cred ca cel mai important e sa fie un design bun, mult mai important decat sa iasa repede.

Vai si astazi tocmai am fost la un festival si se tragea cu arcuri, si era si unu compound foarte fain, dar cu ala nu aveam voie sa tragem, am fost dezamagit, am plecat nici nu am mai vrut sa trag cu dinalelalte cand am aflat. Oricum avea came rotunde, si axul era pus nu in centru, cred ca intelegeti, astea ar fi mult mai usor de realizat ca la strung din aluminiu imediat iasa, apoi niste gauri prin el sa fie mai usor si uite asa ... Problema cea mai mare pe care o mai vad acuma e manerul.

Hmmm, ceva idei cineva ?

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Post by edwaits » 20 May 2007, 22:44

Ce sa zic! Daca e primul arc facut de tine esti tare........Felicitari!
kazuki tomokawa

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Nu primu.

Post by cristi » 21 May 2007, 14:16

Heh, nu e primu facut de mine, ha ha, nu vi le arat pe alealalte ca ma fac de ras, de fapt nici nu am poze cu ele daca ma gandesc bine. Doar o chestie, faptu ca trebuie camele sa fie asimetrice l-am aflat dupa ce am mai avut vre-o doua tentative de... sa le zic arcuri ciudate, ca nu prea erau nici compound nici normale.

Si arcurile traditionale isi au farmecu, mie nu imi mai prea plac pentru ca e greu sa le ti incordate si obosesti cu ele, si te dor degetele, si nu trag asa tare pe cat te-ai astepta la cat efort depui, ca no eu nu merg la sala he he...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 15 Jun 2007, 12:24

tribunmarcus wrote:arata bine .Numai ca e prea modern pt mine. apoi va aud de ciopartit schiuri si alte improviatii. nu vreau sa ma dau eu rotund dar imi permit sa va sugerez sa va concentrati pe tradirtional . eu mi-am facut un arc simplu din bambus si frasin de cam 25kg forta.am in plan unul din ulm mai puternic. daca e vreunul din voi interesat si esuficient de aproape de Ploiesti ma poate contacta pt unschimb de experienta. am lemn cam pt 2arcuri si vor fi suficient deuscate in 2 saptamani. unarc bun e limitat numai de un brat slab
Salut Marcus.Ma bate gandul sa-mi construiesc si eu un arc traditional si mi-ar prinde bine daca m-ai putea ajuta cu niste dimensiuni sau o schita ceva,si eventual ce lemn se poate folosi,sau ce clei ai folosit,ce coarda etc.Merci mult.

Post Reply