proiect

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
proiect

Post by Pisic » 27 Feb 2009, 19:07

as vrea sa fac un arc laminat,din cires,si pt alungire nu am gasit altceva decat sapwood de salcam,asta cu alungirea nu-i chiar asa,mai bine zis,ii pun un backing lemnos,fasia de salcam o sa fie taiata din inelu ce mai mare,de pe spate,dar sectiunea nu o sa fie dreptunghiulara ca la o fasie normala,ci sus o sa fie arc de cerc,astfel incat fasia aceea sa fie ,,sfanta'' adica sa nu fie cu intreruperi.
lipirea o sa o fac cu clei de peste,si fasiile o sa le tin unite cu banda de cauciuc de la camera de bicicleta,arcul o sa fie unpic reflex,in desen nu e chiar asa,bratele o sa fie drepte,si nu arcuite ,cand arcu e ,,moale''

Image

vreau sa zic ca o sa folosesc numa clei de peste,nu rasini sau alte treburi,si numa cires si salcam,poate par incapatanat,dar asta e,daca arcul tine o sa fie super,daca nu,macar invat ceva :)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: proiect

Post by Pisic » 27 Feb 2009, 19:28

problema e ca sa nu se creeze hinge la terminarea fasiilor intermediare,de aceea cred ca va trebui sa fac una dintre fasii mai lunga (dintre intermediare)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: proiect

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 23:22

Eu nu construiesc dar compar cu laminatul de fabrica , ai prea mult lemn daca il faci asa iese peste 70 de livre , la laminate lemnul e doar de sustinere laminarea face totul , la maner poti pune toate fasiile din desen dar la brate 2 fasii subtiri parerea mea forta i-o da grosimea laminarii , nu stratul de lemn, cu cat ai mai mult lemn cu atat e mai probabil sa se rupa.
Acum ca citesc inca odata nu am inteles vrei sa laminezi cu fibra ? sau vrei sa lipesti fasiile cu clei si sa nu foloseti fibra? ce am zis mai sus se aplica la laminarea cu fibra ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: proiect

Post by Pisic » 27 Feb 2009, 23:39

stiam faza aia ca cu cat distanta intre fibra e mai mare cu atat creste forta,dar eu vreau numai lemn,sa fie cat mai traditional sa zic asa
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: proiect

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 23:41

Inteleg ignora postul meu anterior te rog si spor la construit
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: proiect

Post by Pisic » 13 Apr 2009, 21:54

am facut rost de clei de peste :D,e foarte flexibil,ii sub forma de bucatele subtiri,cam ca o foaie de hartie,problema e ca nush cum sa il prepar,ma poate ajuta cineva?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: proiect

Post by andreih » 13 Apr 2009, 22:25

salut

Nu stiu prea multe dar din ce stiu cat de cat poate te ajuta...

"For the fish glue ....were soaked in water and heated into solution"

Cum as face daca as fi in situatia ta, cum as incerca: as incalzi intr-un vas apa, nu prea tare, mai jos de punctul de fierbere sa zicem cam pe la 60-70 de grade (nu prea multa apa) si cam asa as pune cleiul de peste sa iasa cam de consitenta mierii, un pic vascos, deci sa se dizolve cleiul in apa incalzita. dupa ce s-ar raci un pic (dar nu de tot) as aplica intre fasiile de lemn...

Dar asa as face, asa mi se pare logic... Cam asa ziceau parca si altii pe alte forumuri straine ca prepara pt. lipirea tendonului. din pacate nu am facut inca sa pot garanta reusita. poti incerca pt. inceput un test, doua, trei cu o cantitate mica-mica sa vezi cum iese.
Sau
daca altcineva a mai facut si stie poate sa ma corecteze daca am spus ceva gresit...

andrei

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: proiect

Post by Greenarrow » 14 Apr 2009, 00:17

Salut, de ce nu folosesti pt backing bambus?...eu unul mi-am cumparat de la hornbah bambus cu diametrul de vro 12-13 si am taiat fasii din el cu soricelul...acum mai trebuie doar sa nivelez burta bambusului ca sa-l pot lipi pe spatele arcului...app bambusul m-a costa vro 60 ron.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: proiect

Post by Pisic » 14 Apr 2009, 09:42

salut,proiectul s-a schimbat radical :)),voi face un horsebow deflex cu recurvari mari,lungime cam 150 cm,si acuma caut bambus pt backing,zilele astea fac manerul si il lipesc de cires,dupaia mai am de pus bambusul in forma...problema e ca nu stiu unde gasesc bambus in cluj...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: proiect

Post by andreih » 14 Apr 2009, 14:24

hmmm.. in Cluj nu prea am vazut asa des.

DAR

este un magazin de parchet, esente exotice si BAMBUS pe str. Dorobantilor de la tribunal in jos inca vreo 200 de m. Chiar in numele magazinului e ceva cu BAMBU, BAMBOO :)

Nu am fost interesat de bambus de mari dimensiuni asa ca nu am mai multe informatii...
Merita sa mergi pana acolo...

Post Reply