Arc din lemn de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc din lemn de salcam

Post by JohnTheRipper » 02 Mar 2009, 17:08

Salut. Am primit o bucata de lemn de salcam (gratis bineinteles) uscata de vreo luna. Intrebarea mea este: Ce fel de arc pot sa fac din aceasta bucata?

Image

Image

Image

Image

Multumesc mult lui Pisic pentru ea. Apropo, cat ar mai trebui sa o tin la uscat? O sa fie primu meu arc si ma intrebam cam de ce tarie o sa iasa. Grosimea bratului cred ca o sa fie de maxim un inch (2.54 cm).

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by JohnTheRipper » 02 Mar 2009, 19:07

fast_arrow wrote:Ar merge un arc deflex-reflex supa cum am vazut tendinta unui brat si celalat indoit la abur si poate s aramana bratele si serpuite daca ai manerul aliniat cu varfurile! Bafta! Mai usuca-l o luna in casa caci zic eu ca ar mai trebui. Se poate subtia pana la dimensiuni apropiate si se va usca mai rapid!
Deci nu are nimic ca fibra se duce intr-o parte la capatul unui brat(prima poza)?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arc din lemn de salcam

Post by Pisic » 02 Mar 2009, 20:07

din cate am vazut eu,cand aveam bucata,chiar daca bucata este curbata,daca arcul va fi taiat pe liniile marcate,bratul va fi drept,adica daca te uiti la capatul arcului,acesta va fi drept,grosimea o sa fie egala,nu stiu daca m-ati inteles....,arcul e unpic indoit la maner,ca arcul sa poata fi taiat pe mijlocul bucatii,daca e taiat acuma,se poate indrepta fara nicio problema,unde e linia de mijloc,acolo trebuie indreptat,jumate de brat se prinde in menghina si alalalt se prinde cumva,sa stea arcul drept
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by JohnTheRipper » 02 Mar 2009, 21:38

Nu ma refeream la forma bratelor, ci la cum ii fibra la capatul unuia. nu ii chiar paralela, merge un pic intr-o parte. Nu ii o problema? Si apropo, imi place cum ii indoit acuma ca are un reflex langa maner si dupaia un pic de deflex.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by JohnTheRipper » 08 Mar 2009, 22:43

Eh, l-am facut, l-am crapat :(, m-am disperat X-(, l-am aruncat #:-S. L-am facut asa mai in graba (prima regula incalcata) in baia din apartament :D. M-am chinuit vreo 3 ore dupa care, atunci cand i-am facut tilleringul am observat un hinge destul de mare, dar prea tarziu, nu mai aveam de unde lua material. Am incercat sa ignor, dar la un full draw am auzit o gramada de crapaturi si am stiut ca totul s-a terminat. Macar am invatat o lectie foarte importanta chiar pe pielea mea: NU TE GRABI!!!
Apropo, am folosit masuratorile de la topicul cu dimensiuni arc englezesc si nu sunt bune. La dimensiunile de la arcu de 18 kgf nu il puteam indoi deloc, si nu din cauza ca nu am forta, ci ca era muuuult prea gros. Anyway, puteti inchide topicu.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by Greenarrow » 08 Mar 2009, 23:14

Salut...stai linishtit la inceput cred ca toti de pe acest forum am rupt o goraza de arcuri,dar ideea e sa nu te lasi descurajat si sa continui.Dupa parerea mea primul lucru gresit care l-ai facut(si care inca ma chinui sa nu-l fac si yo) este ca nu ai lasat lemul suficient sa se usuce.daca lemnul este destul de uscat dupa ce ai terminat arcul,ai sa vezi ca arcul facut nu prea o sa mai ia set,o sa traga mai bine ,o sa aiba mai muta vana.In schimb atunci cand lemnul e mai verde poti corecta anumite probleme ale lemnului precum indrepttarea lui cu aburi sau sa-i dai un pic de reflex lemnului etc.Tot acum cand lemnul este inca verde poti reduce din el pana la o forma apropiata de cea a unui arc...astfel lemnul se usuca mai repede.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by JohnTheRipper » 09 Mar 2009, 00:11

Greenarrow, mersi mult de incurajare, dar adevarul e ca nu m-am descurajat deloc, ba mai mult mi-a crescut ambitia! Oricum, o sa postez maine poze cu un longbow primitiv (primitiv pentru ca nu am avut scule) de frasin de 12 kgf facut din topor intr-o ora, asa din joaca. La inceput a avut cam 18 kgf dar un brat se indoia mult mai mult decat celalalt, asa ca am mai pierdut 6 kgf la tillering (care apropo e foarte foarte prost).

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by Greenarrow » 09 Mar 2009, 20:14

Salut,sincer eu nu consider ca am nevoie de creion pt a desna modelul pe lemn...sau ma rog avand in vedere ca singurele mele arcuri le-am facut din copacei(sapllings cum se zice la americani..parca).Oricum si la ultimul arc,cel din artar nu am folosit decat maceta,o raspa de lemn,smirghel si multa rabdare

Post Reply