Ce lemn trebuie?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului
Ce lemn trebuie?

Post by Barbu Ioan Eugen » 16 Apr 2009, 21:54

...de frasin sau altul.Care este cel mai bun?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Ce lemn trebuie?

Post by dady » 16 Apr 2009, 22:51

te rog sa reformulezi intrebarea. daca e lemn pt arc poate fi si frasin dar poate fi si altul. cel mai bun e in functie de ce tip de arc faci, ti-as zice tisa dar nush cat te satisface raspunsul. Spune ce fel de arc vrei sa faci (asta daca nu vrei lemn pt foc sau pt maner de sapa ;) ) si eventual spune ce esente de lemn ai putea face rost si in functie de asta vei primi un raspuns mai adecvat. Dar cel mai simplu era sa cauti putin pe forum si gaseai http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=2&t=259 si iti raspundeai "singur".

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by Barbu Ioan Eugen » 16 Apr 2009, 23:09

Pe forum sunt multe arcuri facute de orce tip de lemn.
Eu stiu ca frasinul este cel mai elastic lemn pentru un longbow sau un alt tip de arc.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by Barbu Ioan Eugen » 16 Apr 2009, 23:40

Eu dispun de multe tipuri de lemn..deoarece stau langa o padure...numai ca nu cunosc 2 tipuri de lemn:carpen,ulm.
Cam ce ar fi bun pentru un longbow sau un alt arc?

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by liviu » 17 Apr 2009, 00:05

Salut,

Din ce stiu eu si ce-am incercat pana acum: frasin pentru arcurile mai lungi, cu sectiune flat sau usor D (belly ceva mai ingust); alun, stejar, salcam (bune la intindere, slabe la compresie) pentru sectiune rotunjita pe back sau pentru flat. Alunul e dintre astea cel mai prost la compresie, dar la tarii mici - pana-n 15 - 16 kgf si latime*lungime suficiente, nu se cuteaza si-i exploziv. Ulmul am auzit ca-i si el foarte bun, ceva mai rezistent la intindere ca-n compresie, dar n-am folosit. Dud - pentru flat piramidal (cu 1-2 inele albe pe back si lemnul rosu pe belly) - am auzit ca-i performant (se comporta asemanator tisei ca principiu - lemn inchis, mai tare la compresie pe interior si lemnul alb, bun la intindere pe exterior), am avut 2 incercari ratate cu el, imi pare foarte pretentios - desi am citit ca datorita structurii fibrei e foarte tolerant la subtierea pe laterale, chiar si la lungimi mai mici ale bratelor.
Ce pot sa-ti garantez e ca stejarul are o rezistenta foarte mare la intindere, permitand chiar si o combinatie forta mare - back oval la lungimi nu foarte mari (decat sa se rupa, mai degraba va lua usor set si, in timp, se va strica pe belly).
Mai sunt destule esente bune, dar nu am folosit si nici macar nu stiu sigur despre ele relatia dintre rezistenta tensionala si cea la presiune. Ca regula generala, flat merge la toate esentele bune de arc, D merge la esentele dense, tari in compresie, preferabil rasinoasele "2 in 1" cum sunt tisa si probabil ienuparul; frasin pentru lungimi si tarii mai mari, alun pentru tarii mici si lungimi medii.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by liviu » 17 Apr 2009, 00:20

Exact cum spunea Razvan, mai sunt si alte caracteristici (densitatea fizica, rezistenta opusa la indoire raportata la anumite dimensiuni/masa etc.). De exemplu, stejarul nu poate da un arc foarte rapid fiindca este greu (si nu foarte "tare" raportat la masa). Carpenul si ulmul...frunzele te pot pacali la diferentiere (cred ca la carpen sunt nitel mai alungite). Despre carpen nu stiu, am inteles doar ca nu-i la fel de apreciat ca ulmul. Daca nu ma insel, exista pe acest forum un arc fain construit din carpen.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by Barbu Ioan Eugen » 17 Apr 2009, 00:29

Mai am un arc facut din sanger(l-am facut chiar azi)
se comporta foarte bine si e si frumos
Intr-o zi am sa fac poze la toate arcurile mele si am sa le pun pe forum.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by Barbu Ioan Eugen » 17 Apr 2009, 10:33

Am aparat foto dar nu stiu sa descarc pozele.
O sa invat eu cumva.

cristi7c
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by cristi7c » 23 Apr 2009, 15:59

salut! eu sunt cat se poate de incepator la constructia arcurilor.. in schimb dispun de ceva scule si pricepere :)
Ce lemn sa folosesc?
am vazut ca se recomanda si lemnul de prun. despre ruda mai salbatica a prunului, mai precis corcodusul ce ziceti? A experimentat cineva?
as mai avea la dispozitie lemn de nuc sau salcam.. si daca ma gandesc bine cred ca as mai gasi prin podul magaziei si niste doage de butoi din stejar (cred) care cred ca au peste 30 de ani dar sunt intacte..
am mai vazut prin magazinele de bricolaje o plinta de bambus stratificat, fara noduri nu se vede urma de lipitura 1,6 m lungime 1,5cm grosime si 4-5cm latime...
nu stiu ce sa folosesc din toate astea.. nu stiu nici ce tip de arc sa manucturez.. ma gandesc la ceva mai simplu

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce lemn trebuie?

Post by cristian_iepure » 23 Apr 2009, 17:30

salut! vezi ca anassazy are un arc din corcodus - vestitul corcodel, cauta postul, as fi putut sa-l caut si sa-l pun dar cred ca vei mai gasi lucruri interesante cautind.

Post Reply