Arcuri laminate

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 04 Aug 2010, 20:06

Am folosit mahon dar merge or ce lemn de esenta tare; gros de 1,5 mm - 2,0 mm
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri laminate

Post by crirus » 12 Aug 2010, 21:45

am pus doua fasii de 1.2 ramase de la constructia bratelor, a mers la fix cu santu ala sunt mult mai stabile bratele, dupa cateva trageri se aseaza fain coarda si acolo sta.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by ArrowsMaker » 12 Dec 2010, 15:38

Salutare!

Buna idee cu forumul asta, Florine! Bravo!

Are cineva idee ce adeziv trebuie sa caut in magazine pentru laminarea bratelor din lemn si fibra de sticla?
Daca ii intrebi pe cei din magazin o sa ai surpriza sa afli ca oricare din adezivi face exact ce ai tu nevoie :)

Ca sa iti comanzi de afara cred ca te costa mai mult shippingul decat adezivul...

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by ArrowsMaker » 12 Dec 2010, 15:39

maestro, tu ce adezivi foloseai pentru schiuri si skateboarduri?
Ca banuiesc ca ar trebui sa fie bun si pentru arcuri laminate.

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri laminate

Post by crirus » 13 Dec 2010, 10:17

Adezivul de schiuri nu are legatura, rareori indoi un schi la nivelul la care indoi un bart, e vorba de elasticitatea necesara.
Afara au un epoxi special BowGrip sau SmoothON.
La noi sunt folosite Epoxy Bison si mai e un epoxy de la polidys

polydis.ro/?rad=98&rad2=110&rad3=111

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by ArrowsMaker » 13 Dec 2010, 11:13

Multumesc, crirus, e bine de stiut despre polydis, poate gasesc pe cineva care deja a cumparat, ca nu-mi permit sa iau un butoi de 200 l ca nu vreau sa fac 1000 de arcuri, ci doar 4-5.

Cat despre bison, am citit in mai multe locuri ca nu este chiar nemaipomenit pentru suprafete lucioase, si dupa cum scrie si in prezentare, lipeste doar "unele" materiale plastice.

Tu, personal, ce ai folosit pentru lemn pe fibra cu rezultate bune? Si de unde iti procuri lamele de fibra comprimata, ca asa am inteles pe aici, pe forum, ca se numesc.

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri laminate

Post by crirus » 13 Dec 2010, 14:00

ArrowsMaker wrote: Tu, personal, ce ai folosit pentru lemn pe fibra cu rezultate bune? Si de unde iti procuri lamele de fibra comprimata, ca asa am inteles pe aici, pe forum, ca se numesc.
Eu am folosit Bison doar la lipirea pe varful bratelor a unor ghidaje de coarda, practic am luat o fasie de lemn mai groasa si am lipit de la varf vreo 15 cm pe burta la arc dupa care am facut un sant in fasia aia ca sa stea coarda si sa rezolv torsiunile de la varf.

Tine ok lemn pe fibra dar nu e relevant pentru un brat intreg.

La mine e lipit pe partea lucioasa, dar la un brat partea lucioasa e in afara si pe cealalta parte nu are lucriu, apoi mai poti sa o aspresti in plus cu o scula ceva.

Stiu pe cineva care a lipit ok cu epoxy polydis.

Fibra am primit-o prin Florin(fast_arrow), cand a facut comanda in SUA multe bucati. Recent nu s-au mai adunat amatori destui pentru o comanda. Exista un thread despre asta... poate il reinvii daca pui 10 fibre comanda :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by ArrowsMaker » 13 Dec 2010, 17:44

Gasisem odat pe site la polydis o rasina de ziceau ei ca face priza excelenta pe lemn... Oare daca aplici rasina direct pe lemn, pui plasa sau pulberea de fibra de sticla si apoi o bati... nu ai sanse sa semene cu o laminare? :)

Dar tu tot nu mi-ai spus ce rasina ai folosit!
@ maestro, ai putea, te rog, sa imi spui exact cum se numeste rasina de la bison pe care ai folosit-o? bine, asta in cazul in care nu incalcam vreo regula a forumului.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 13 Dec 2010, 21:43

Salut!
Construirea unui arc laminat , lemn - fibra de sticla comprimata,este destul de complexa,depinde de mai multi factori,adica folosirea un adeziv bun, materiale de exceptie, nu inseamna neaparat o reusita! conteaza f.mult ce forma , ce lungime. ce forta se doreste...si nu in ultimul rand tehnica folosita!
De exemplu un recurve laminat , la peste 40 - 45 lbs nu are sens,devine instabil, castigul la un astfel de model e pe la 30-35 de lbs.Forma bratelor acestui model de arc permite compensarea lipsei de forta facand-ul mai rapid. Deci...la peste 40 lbs orce model de arc e destul de rapid , fara sa necesite forme deosebite si pretentioase constructiv vorbind :)
Intre 40 - 60 lbs recomand , ca forma . reflex -deflex ,se comporta f. bine; peste aceasta forta nu poate face fata decat longbow-ul, modern(hill ) sau englezesc, etc....cu alte cuvinte , pana in 40 de lbs alegeti recurve, 40 -60 lbs reflex -deflex, 60 -.....lbs longbow!
Pentru fiecare tip de arc, se folosesc materiale specifice modelului...

In cazul rasinii recomandate pt arcuri laminate , parerile sant impartite...eu vad cam asa :
a) lemn-lemn = ,Urac 185,Bowgrip 100
b) lemn-fibra = Smooth-ON , Cyber-Giegy ,Epon/Versamid , Bowgrip 100
c) lemn-fibra-lemn= Bowgrip 100

Obs. Ce am scris mai sus nu pretind ca e vreun adevar stiintific , sint concluzii dupa 6 laminari mai mult sau mai putin reusite ,..

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arcuri laminate

Post by domide » 14 Feb 2011, 14:45

Salutare,

Am cateva nelamuriri despre asezarea laminatelor.
In general se folosesc doua bucati de fibra (back + belly), si alte laminate cu deferite grosimi din lemn.
Dintre laminatele de lemn una sau doua sunt subtiate spre capete.
In imaginea de mai jos, nu stiu daca este corecta asezarea acestora, si nici lungimea lor ( pozitia 4) si 5) ). Am lipit laminatul 3) de maner si asffel am reusit sa fac trecerea de la maner foarte fina.... .

materiale sunt:
1) bambus (nu am fibra)
2) fag
3) frasin
4) fag
5) fag
6) bambus

Lungime totala 1600mm

Image

Orice idee si sfat sunt bine venite :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply