Cioplitoare de rucsac

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
Cioplitoare de rucsac

Post by Vreascu » 03 Jun 2009, 08:34

De mult cautam o securica asa ca pentru excursii la padure. Tot ce gaseam in comert erau dintr-astea cu coada de fibra si cu lama facuta industrial...cat de bune nu stiu dar nu prea ma atrageau. Zilele trecute mergand prin targ am gasit la un "nene" o securica mica si urata ....cu urme de prelucrare manuala....Mi-au sclipit ochii instant... Lama e scurta de 8 cm ...coada din frasin...am scurta-o eu la 33 de cm (in felul asta am si o masura la mine...3 cozi =1 metru :d ) ...am invelit-o in piele...izolat cu ulei de in ...si i-am pus si un inel de piele (din cordon de masina de cusut) in capat. Imi place ca arata asa brut...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

M-am gandit ca ar fi bun sa o postez aici la materiale pentru ca scopul cioplitoarei va fi acela de a ma ajuta la cioplit arcuri. Ca sa o testez ... tot din targ am cumparat si o coada de sapa...de frasin de 1,5 m si m-am apucat de facut un short bow... :d

Va fi primul item pus in rucsacul pentru excursia la Bistrita de pe 2 iulie..................................Bafta!

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by andreih » 03 Jun 2009, 10:44

Hai Marius ca e destul lemn in zona!!!
Poti sa tai cat poti duce cu motocicleta :) Sau si mai mult :)

E buna asa o unealta mica, am si eu una primita de la un prieten si e foarte utila desi e din fibra coada...
La cioplit din gros e excelenta!!

Sa iti aduca cat mai multe arcuri!!!

andrei

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by akila » 04 Jun 2009, 12:37

Eu am avut placerea sa o vad in realitate...e foarte comoda....
PS> Andrei... stii ca am vorbit noi la Tg. MUres de securicea aia a ta....daca mai gasesti pe la tine pe acolo una la fel da-mi de stire te rog... ;)

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by andreih » 05 Jun 2009, 10:42

ok... o sa ma interesez!!!

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by Alin » 05 Jun 2009, 15:00

andreih wrote:ok... o sa ma interesez!!!

Salut, Andrei am vazut topor ca si al tau la Selgros ... chiar in mai multe variante ( greutati diferite).

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by andreih » 05 Jun 2009, 16:29

si eu vazusem dar nu imi mai aminteam unde..
tre' sa merg si sa vad si de pret la fiecare varianta...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by akila » 05 Jun 2009, 23:57

DAca a-ti vazut la Sellgros, nu va mai duceti....am si eu in iasi....o sa ma duc sa vad daca au aici la mine...merci frumos de ajutor....in caz ca nu gasesc aici o sa va deranjez pe voi... :d

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by dady » 06 Jun 2009, 00:37

eu am avut noroc, am gasit capul la o secure nou nout pe jos la padure, urmeaza sa-i fac coada, inca caut un model sau poate astept si il fac la bistrita.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by akila » 06 Jun 2009, 17:29

Revin .....Cristian , la Sellgros, nu am gasit secure ca a lui Andrei...doar coada e la fel...din fibra de sticla... in rest e material de ala de 2 lei, casant.....si nici capu ala nu are forma pe care o are securea aia a lui Andrei..

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: Cioplitoare de rucsac

Post by Alin » 06 Jun 2009, 21:32

akila wrote:Revin .....Cristian , la Sellgros, nu am gasit secure ca a lui Andrei...doar coada e la fel...din fibra de sticla... in rest e material de ala de 2 lei, casant.....si nici capu ala nu are forma pe care o are securea aia a lui Andrei..

Akila... eu stiu ca pt un mester, este foarte importanta calitatea materialelor si a sculelor cu care lucreaza.... si de acea nu mi-as fi permis sa-ti sugerez scule de 2 lei, din acelea de la Unelte si Scule ( de unica folosinta ) .... repet, toporisca ca si a lui Andrei este la Selgros sectiunea Gradinarit . Si nu sunt ieftine deloc. Nu le fac reclama si nici nu pot garanta calitatea (eu nu am) insa iute despre ce spuneam eu : http://www.fiskars.com/webapp/wcs/store ... ryId=10874
Eu am sa ajut doar. Va salut.

Post Reply