inele de crestere

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
manumanu
Membru al forumului
Membru al forumului
inele de crestere

Post by manumanu » 12 Jun 2009, 11:49

salutare si mult respect la toti arcasi
vr sa mi fac si eu un arc de salcam dar nu stiuu cum e cu aceste inele poate ma ajuta cineva si poate pune un desen ceva mai explicit ca in poze nu prea inteleg
si care muchi tr mai rotunjite din interiorul arcului sau din exterior

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: inele de crestere

Post by Neacsu Ionut » 12 Jun 2009, 15:08

Salut!

cu inelele e asa cum zice razvan...cat despre muchii, la salcam este indicat ca pe spate sa fie mai rotunjite muchiile...altfel zis, sa aiba spatele mai rotunjit si burta cat mai plata...asta pentru ca salcamul este un lemn mai bun in tensiune decat in compresie...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by akila » 12 Jun 2009, 16:11

Pentru operatia asta poti folosi si o cutitoaie...numai ca atentie mare....acolo daca ai bagat prea adanc, strici tot ce ai muncit pana in punctul ala....cu raspa e mai greu...e cam mult de frecat.....o cutitoaie e mult mai buna....ai putea la inceput sa faci treaba asta pe o bucata mai rea de lemn...ceva ce nu-ti trebuie....o sipca ceva...ma rog..vezi tu...ideea e sa ai rabdare....sa nu te grabesti, pentru ca asta e o operatie care dureaza un pic la inceput cand nu ai experienta..si trebuie sa ai rabdare.....daca simti ca ti-au obosit ochii ( la inceput exista riscu asta...sa-ti oboseasca ochii..), lasi lemnul si te apuci de el a doua zi sau peste vreo ora doua asa....trebuie sa gasesti si o lumina care sa te ajute sa deosebesti mai bine straturile intre ele....s in rest ti-am zis..rabdare...si vezi ca daca folosesti o cutitoaie, ai sa simti diferenta intre straturi...mai ales cand ajungi la stratul ala poros...scrasneste asa diferit fata de inelul tare...

manumanu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by manumanu » 12 Jun 2009, 16:23

Image
eu astea am inteles ca sunt inele de crestere asa este?sall

manumanu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by manumanu » 12 Jun 2009, 18:31

mreci pt sfaturi nu am un lemn ce cel desenat am dat un ex k nu eram sigur q inelele
eu voiam sa cumpar o bucata de salcam de la tamplar taiat la circular da vad k nu tr asa merci pt sfaturi sall

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by akila » 12 Jun 2009, 21:15

Poti sa o si cumperi...numai sa fie fibra dreapta...cand te uiti pe lemn in lateral, se vad niste linii.... acele linii tre sa fie continue dintr-un capat in altu.....daca gasesti asa o bucata de lemn, atunci e ok....se poate face arc si dintr-un atfel de lemn... ar fi cum zic americanii.."board bow"....adica arc facut dintr-un lemn taiat la circular...care are deja o forma rectangulara, sau a fost deja trasnformat in scandura, dulapi, etc...numai ca ti-am zis...tre sa fie fibra dreapta, fara noduri, si sa fie uscat....eventual pentru o mai buna siguranta, se poate aplica un backing arcului...din piele, sau in, sau matase,etc....si daca tot vrei sa fie salcam....ai grija sa iei bucata de lemn care e mai incvhisa la culare...adica aia care a fost inima copacului....ar trebui sa fie de culoare mai inchisa asa.... spre maro...ala e bun pentru arcuri...bafta..si pune poze..

manumanu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by manumanu » 12 Jun 2009, 21:39

merci cand o sa ma apuc de arc o sa pun si poze sall

bullbass
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by bullbass » 12 Jun 2009, 22:44

buna arcasi.sunt nou pe aici :d de fapt vizitez de mult acest forum;am zi eu o intrebare:la inceputul lui martie am fost la padure si mi-am adus 4 trunchiuri de salcam(acat cum se zice pe la noi)le am decojit si le am pus la uscat.putin mi-au crapat la capete dar cred ca iese ceva.intrebarea ;daca are diametru de 30-40 mmo sa iasa ceva???m-am apucat de unul,l-am crapat dupa crapatura pe care la avut si mi-a iesit o jumatate buna,are cateva noduri ,l-am modelat dar numai asa din mare,vreau sa il las sa se mai usuce.

manumanu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by manumanu » 13 Jun 2009, 13:24

pai pune niste poze ca sa ne dam seama salut

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: inele de crestere

Post by akila » 13 Jun 2009, 14:22

Daca ai zis 30-40mm. atunci is cam subtiri.,...asta ineamna ca arcul va fi facut in mare parte doar din acel lemn mai deschis la culoare pe care americanii il numesc "saap wood", si treaba nu e chiar asa grozava....am facut un recurve la modu asta.....si a tinut o perioada, dupa care la un moment dat pur si simplu s-a desprins un inel de pe spatele arcului, de parca s-ar fi delaminat....arcul nu s-a rupt....culmea... ma rog pana la urma l-am reparat eu...l-a, subtiat, pe urma i-am lipit ceva fasii ca era prea slab..oricum nu a iesit mare lucru de capu lui...ideea e ca la salcam se foloseste doar inima copacului....iar ca sa ai ceva inima , copacu ar trebui sa aiba vreo 20cm diametru....acuma nu vad de ce nu ai experimenta cu ce ai la indemana....in felul asta iti faci mana si inveti din greseli....eventual poti sa-i lipesti un backing ceva...bafta

Post Reply