Arc din lemn de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu
Arc din lemn de salcam

Post by rotariu nicolae » 21 Jun 2009, 17:51

salut vreau sa-mi fac si eu un arc din salcim astazi am fost la padure si am gasit un bustean zic eu foarte bun destul de drept si cu o grosime de circa 15-18cm dar mai am de asteptat pina se usuca nu stiu ce sa fac sa-l despic acum sau sa-l las lauscat asa intreg? pun si niste fotografii sa-l vedeti si voi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc din lemn de salcam

Post by rotariu nicolae » 21 Jun 2009, 20:44

salut multumesc pentru sfat mai am un bustean gata despicat in doua de saptamina trecuta o sa incerc din acela

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by akila » 23 Jun 2009, 10:14

Trebuie in primu rand sa vezi cata inima are busteanu ala, si sa calculezi sa vezi cate bucati poti scoate din inima respectiva....daca inima copacului are sa zicem cam 10cm diametru, atunci iti ies doar 2 a rcuri din ea....daca ai mai mult poate ies chiar 4...asta tu decizi....ideea e ca la salcam se foloseste ddoar inima copacului....acuma dupa ce l-ai despicat, ca sa se usuce mai repede, poti da jos cateva inele din lemnul ala mai deschis la culoare, pana te arpopii de lemnul ala mai maroniu...pe urma cum a zis si florin....il lasi la umbra, bine ar fi sa-l dai cu aracet la capete sa nu crape....si pe urma te poti apuca sa reduci lemnul la dimensiuni, sa-i trasezi profilul, sa-l mai subtiezi un pic.....la stadiul asta, se poate merge pana la "floor tillering" cu lemnul verde....adica dai forma arcului, si il subtiezi pana in punctul in care incep bratele un pic sa se miste cand pui unul din brate cu varful in pamant, si incerci sa-l flexezi un pic.....tot la "floor tillering" se pot observa si corecta in acelasi timp, zonele care sunt mai rigide pe brat...daca nu stii cum e cu "floor tillering" da o cautare pe google si ai sa gasesti ceva poze in mod sigur....si pe urma poti lasa arcul deoparte o perioada si astepti sa se usuce...eu unu nu as da cu heat-gun-ul pe el mai devreme de o luna...,chiar si dupa o luna e destul de riscant....dar acuma depinde....daca pui arcul undeva intr-un pod, unde e mai cald....dupa o luna s-ar putea sa nu mai fie probleme...nu exista o retea sigura la treaba asta....depinde mult de tot felul de lucruri.... tre sa ajungi sa simti daca lemnul e uscat sau nu, si sa iei deciziile sigur....lemnul uscat scoate un anumit sunet cand bati in el, se comporta intr-un anume fel cand pui raspa pe el, asta se simte la mana, miroase intr-un anume fel, cand incepi sa lucrezi la el....sper ca nu te-am zapacit pre tare....bafta la arc.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc din lemn de salcam

Post by rotariu nicolae » 23 Jun 2009, 21:56

salut am inceput sa lucrez la el o sa pun citeva poze acu si poate miine cind termin altele ps. multumesc pentru informatii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc din lemn de salcam

Post by rotariu nicolae » 24 Jun 2009, 12:51

salut mai pun citeva fotografii cu alta faza de constructie,a trebuit sa lipesc pe fata fibra de sticla fiindca avea citeva noduri si nu risc sa se rupa dupa atita munca .dup uscare mai trebuie lacuit si probat,l-am facut dupa dimensiunile din tabelul pentru arcuri late la o forta de 20kg dar nu cred ca va avea mai mult de 18kg dupa uscare.daca nu reuseste vi incerca altele lemn este destul .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arc din lemn de salcam

Post by Pisic » 24 Jun 2009, 15:24

fadeurile is prea abrupte si ai sanse sa sara maneru,in rest arata fain,felicitari;si inca ceva,cum a zis Florin,subtiaza nockurile si incearca sa le faci cat mai mici (da in asa fel incat sa reziste la presiune),nu numai la latime,dar si la lungime;bucatica aia de 1 cm de dupa santul pt coarda (cea mai din capat,adica ultima parte din nock ) se poate slefui/taia oblic,si asa mai reduci din masa capatului,si asa mai capeti unpic de viteza
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by akila » 24 Jun 2009, 16:36

Ma nu stiu....ma tot uit la lemnu asta si nu arata a fi salcam...poate e din cauza pozelor....inima de salcam e mai maronie asa...lemnul asta din poze arata destul de deschis la culoare...or fi pozele de vina...ma rog....acuma cum au zis si baietii...fade-urile muuuuuuuult prea abrupte...trebuiau facut mai in lung.....fade-urile se fac lungi cam de 5 cm....acuma cu genu asta de maner, puteai sa le faci chiar mai in lung....va trebui sa ai grija a tillering, sa nu lasi bratele sa se indoaie prea aproape de maner.....va fi destul de dificil si la limita....sper sa resusesti....capetele la fel...mult prea late si robuste sa zic asa.... dar cea mai grava chestie mi se pare faptul ca ai lipit fibra aia inainte ca lemnul sa fie uscat....asta chiar poate fi o problema in timp.....sa speram ca nu se va intampla nimic... dar bine era daca lasai lemnul sa se usuce si pe urma sa lipesti pe el backing-uri si alte minuni....adica te-ai grabit cam degeaba daca stam putin sa ne gandim...ca oricum nu te poti apuca de tillering stii?? dar de-acuma asta e......sa speram ca totul va fi ok in timp...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc din lemn de salcam

Post by rotariu nicolae » 24 Jun 2009, 17:59

salut multumesc pentru sfaturi lemnul este din salcim,am observat sieu ca este mai deschis la culoare probabil a fost un arbore tinar .am folosit doar inima mai inchisa la culoare ,daca se rupe nui nimic fac altul dar o sa las lemnul la uscat citeva luni inainte am incercat sa gasesc lemn uscat dar nu am gasit asa ca-l voi usca eu sau mai bine zis se va usca el singur in mod natural

seclaman
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by seclaman » 04 Sep 2009, 20:43

rotariu nicolae wrote:salut vreau sa-mi fac si eu un arc din salcim astazi am fost la padure si am gasit un bustean zic eu foarte bun destul de drept si cu o grosime de circa 15-18cm dar mai am de asteptat pina se usuca nu stiu ce sa fac sa-l despic acum sau sa-l las lauscat asa intreg? pun si niste fotografii sa-l vedeti si voi
ITI DAU UN SFAT...NU FOLOSI LEMNUL DE SALCAM, DEOARECE SE CRAPA SI SE CONTORSIONEAZA. DACA VREI SA-TI FACI UN ARC FOLOSESTE LEMNUL DE FRASIN, ESTE CEL MAI BUN SI FOARTE ELASTIC. LEMNUL DE SALCAM ESTE DUR, NU A FOST FOLOSIT PT ARCURI CI PENTRU FANTANI SI ARACI DEOARECE ESTE REZISTENT LA APA. NU ESTE BUN PENTRU ARC. ASCULTA-MI SFATUL, EU FAC ARCURI DIN PLACERE SI STIU CE ESENTA ITI TREBUIE. DAR, DACA TOTUSI VREI SA FACI ACELA RC DIN SALCA ( CU TOATE CA EU NU-TI SUGEREZ, VEI MUNCII DEGEABA) NU TAIA BUSTEANUL, LASA-L SA SE USUCE.
SI INCA CEVA... BUSTEANUL TREBUIE SA AIBA CEL PUTIN 30 CM DIAMETRU CA SA FIE FOLOSIT PT ARC. TU FOLOSESTI PT ARC DECAT INIMA COPACULUI( ADICA CENTRUL, MIEZUL) NUMAI CAND BUSTEANULE STE PERFECT USCAT. ITI DORESC SUCCES..DACA VREI ITI LAS ADRESA MEA SA MA CONTACTEZI. stefan.seclaman@yahoo.com

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din lemn de salcam

Post by akila » 06 Sep 2009, 15:04

Nu vreau sa intru in polemici, dar ar fi bine daca nu a-ti mai fi asa categorici in afirmatii....salcamul este un lemn nu bun...ci foarte bun......se despica usor, se lucreaza destul de usor, se poate indoi usor la cald, este foarte rezistent, si arcurile ies foarte rapide... arc din salcam de 13-14 kg, bate arc de frasin de 17-18 kg lejer.....asta o spun din proprie experienta.....de asemeni cine are un bustean de salcam.....poate sa-l despice lejer, in 4 sau depinde cat e de mare.....se poate da jos acel lemn mai alb de sub coaja..."saap wood", si pe urma se da cu aracet bucata de lemn si se lasa la uscat.....si nu se va crapa......se crapa daca lasi bustenaul intreg, nedespicat....incepe sa crape de la capete....
In concluzie salcamul este un lemn foarte bun.....cine are ocazia sa lucreze cu salcam, sa nu o rateze....

Post Reply