Taiere sageti de carbon

Constructia unei sageti....
Post Reply
TresPasser
Membru al forumului
Membru al forumului
Taiere sageti de carbon

Post by TresPasser » 12 Mar 2010, 10:57

Salut. Am o intrebare: stiti cum si cu ce se pot scurta niste sageti de carbon? Ati incercat vreodata asa ceva?

Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Taiere sageti de carbon

Post by Sharpshooter » 12 Mar 2010, 18:18

La taiere carbonul se aschiaza , ca sa ai un plus de siguranta in afara de imbracarea sagetii in banda izolatoare eu te sfatuiesc sa incerci sa tai cu un flex sau disc diamantat de viteza mare . Nu e foarte greu.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Taiere sageti de carbon

Post by Mugurbb » 12 Mar 2010, 19:40

Salut Dan. Gasesti pe youtube cum se scot inserturile fara sa arzi fibra de carbon (tre sa incalzesti virful cu rabdare in timp ce tragi continuu cu un patent de el). De taiat se recomanda disc rotit la viteza mare (unii ziceau pe archerytalk ca peste 10.000 rot/min.)
Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

TresPasser
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Taiere sageti de carbon

Post by TresPasser » 12 Mar 2010, 22:36

Ok, mersi de raspunsuri. O sa caut sa vad cine are un flex cu care sa lei tai. Salut

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Taiere sageti de carbon

Post by metzger » 01 Jun 2010, 22:23

eu am tait cu flexul cu disc pentru taiat inox(sunt cele mai fine discuri si se gasesc pe la toate magazinele de scule) iti recomand sa nu tai de la nock taitura trebuie sa fie perpendiculara pe lungimea sagetii (perpendiculara nu aproape perpendiculara) usoare greseli de taiare pot fi trecute cu vederea in partea dinspre virf a sagetii deoarece insertul de alumuminu o sa il lipesti si forta e distribuita pe o suprafata mai mare in acest fel sunt evitate crapaturile fibrei

Post Reply