Varfuri sageti

Constructia unei sageti....
Post Reply
ares73
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:30 Jan 2010, 14:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tg.mures
judet:mures
Varsta:37
Varfuri sageti

Post by ares73 » 13 May 2010, 12:57

Salutare arcasi,
tocmai am primit varfurile, pe care le-am comandat la un atelier,ca sa-mi dau acordul pt. forma finala. Ce parere aveti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Varfuri sageti

Post by florinarnaut » 13 May 2010, 14:20

Salut!

Daca vrei o parere....Primul model e ingrozitor de urit! sigur gusturile nu se discuta...Urmatoarele au o forma ce oscileaza intre medieval si vinatoare , nu se incadreaza clar la o categorie de virfuri,pentru mine sint prea "extravagante"
Sigur, alegerea iti apartine!
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ares73
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:30 Jan 2010, 14:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tg.mures
judet:mures
Varsta:37

Re: Varfuri sageti

Post by ares73 » 13 May 2010, 14:41

Cred ca primul model o sa-l modific si il fac gen glont

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Varfuri sageti

Post by dady » 13 May 2010, 15:19

e adevarat ca gusturile nu se discuta, dar daca intrebi atunci se pot discuta.
tre sa tinem cont ca esti si mai la inceput si vrei sa iti aduci un "aport" dar totusi arcurile is cam vechi sa le mai putem reinventa, mai ales sagetile care au aparut inaintea arcului ;)
gandeste-te mai intai la utilitate si apoi la aspect, nu pot lipsi nicuna din caracteristicile astea in ce ma priveste dar utilitatea e promordiara. primul are in general un aspect obisnuit pina ajungem la santul din varf care la un impact mai puternic se indoaie sau pleaca iar la extragere opune rezistenta cauza din care s-ar putea sa se deslipeasca de multe ori in cele mai multe cazuri.
celalalt... da e o combinatie intre medieval si vanatoare dar dupa mine e preluat ce e mai nesemnificativ :). pt medieval e prea hightech, prea multe muchii, prea drepte ... nu are nimic din ceva prelucrat manual si care sa aiba o patina de vechi (si nu ma refer la luciu). cat despre vanatoare, unghiurile-s prea mari pt a taia lamele, corpul nu are aerodinamicitate si in capatul cu orificiu ar tre subtiate marginile sa te ajute la extragere. ce o sa faca diferit fata de un varf normal e sa rupa mai mult din tinta :). sa nu crezi ca noi aici criticam munca depusa pt varfurile astea... dar nu ajunge un ochi al unui "meserias la strung". acuma tu decizi daca le folosesti sau nu, si am apelat si eu la strungari pt niste varfuri... si cand mi-am dat seama cat lucreaza la un varf, plus ca un set nu o sa aiba greutatea identica sau necesara... nu marita efortul omului cand poti lua bucata la 2 lei. daca as gasi pe cineva sa-mi fac niste varfuri medievale copii ale unora originale ar fi altceva... dar inca nu am gasit, poate vodata :D

ares73
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:30 Jan 2010, 14:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tg.mures
judet:mures
Varsta:37

Re: Varfuri sageti

Post by ares73 » 13 May 2010, 15:56

Andrei, daca vrei sa le vezi pe viu ne putem intalni, astea erau niste dimensiuni date de mine in viziunea mea, tocmai de aceea am cerut pareri. Daca ai un model, cu dimensiuni pot sa il dau in lucru, au utilaje cu comanda numerica si ar putea sa iasa ceva.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Varfuri sageti

Post by dady » 13 May 2010, 16:00

pai hai sa iesim la padure in weekend daca poti si povestim printre sageti :)
dai un tel si vedem cand :D

Post Reply