sageti din aluminiu

Constructia unei sageti....
Post Reply
bumbiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
sageti din aluminiu

Post by bumbiflorin » 15 Jun 2010, 16:12

salutare.
am si eu o intrebare. vreau sa cumpar niste teava de aluminiu pt sageti. ma gandeam la teava de 6x1 si 8x1. A mai incercat cineva cu teava de alum cumparata. Si daca da cu ce ati reusit sa lipiti penele (din cauciuc) de teava?
Multam.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Sharpshooter » 16 Jun 2010, 11:25

Eu folosesc sageti de aluminiu si pot sa-ti zic cu certitudine ca nu vei gasi pe piata niciunde teava sa se apropie de cea a sagetilor de fabrica ;e un anume aliaj , shaft-ul (batul) este extrem de usor si rigid , grosimea peretelui este de cativa microni , si materialul este rezistent la deformari plastice , rezista surprinzator la socuri .
Poti incerca sa faci sageti din teava de aluminiu dar vor fi mai grele si mai moi decat sagetile de fabrica , in cazul in care o sageata de firma (cea mai ieftina posibil ) este 18 ron eu cred ca nu se merita sa te zbati.
Succes
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

bumbiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti din aluminiu

Post by bumbiflorin » 16 Jun 2010, 17:52

in leg cu pretul nu e o probl. e vreo 30 ron pe kg si o teava din asta are vreo 0.048 kg/ml. deasenea e teava trasa si calibrata. deci ar trebui teoretic sa fie oleac mai dura. in plus le voi face eu :D. binentels cu poze pe forum. daca nu or fi performante macar or sa fie aratoase. mersi de sfaturi.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Sharpshooter » 17 Jun 2010, 09:02

Sharpshooter ar vrea sa mai spuna ca a vazut multi incepatori inacapatanati , si ca pana la urma mai devreme sau mai tarziu toti au ajuns la concluzia lui , dar dupa ce au investit nervi timp si bineinteles bani . Revenind la amicul nostru aici de fata , daca te incapatanezi sa incerci , te mai ajut cu un sfat , cumpara niste varfuri gata facute pentru sageti de aluminiu , si cauta ulterior teava sa se potriveasca , sa imbrace varful perfect , daca se poate o idee (cativa microni ) mai mica decat varful , ca sa intre fortat, mai departe va trebui sa rezolvi cumva partea de nock , cel mai simplu ar fi sa pilesti un sant direct in teava , sant in care sa pui coarda cand armezi. Teoretic ai putea folosi si ceva plastinockuri , dar depinde de teava . Am sa urmaresc cu atentie evolutia manufacturarii de sageti de aluminiu. Intre timp ca sa-ti faci o idee un shaft de aluminiu mediu (nici cel mai subtire nici cel mai gros , respectiv usor , greu ) 1916 spre exemplu are 10grains/inch asta inseamna ca are 0,65 grame /inch , un shaft de 29 inches va avea 18,85 grame fara varf nock si pene . Imi vine greu sa red ca gasesti in comert teava atat de usoara , care sa nu se deformeze la impactul cu tinta (sau cu terenul de langa tinta , ca la inceput mai si ratam).
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

bumbiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti din aluminiu

Post by bumbiflorin » 17 Jun 2010, 11:28

No, sunt de acord cu tine Striker, probabil ca stii muult mai bine decat mine care e treaba cu sagetile de aluminiu. Dar eu tot as vrea sa incerc :-b. Macar ca un exercitiu. Cat despre varfuri am oarecare pile (alias tata ce are acces la strunguri si material) astel incat le voi putea face cu de filet vreau eu sa nu fie o problema ficarea in teava. Ma gandeam la un M5 (sau un 4.5) pt filet avand in vedere ca diam interior la teava va fi de 4 mm. Vom vedea. Poate si voi la inceput ati trecut prin faza asta asta de incapatanare asa ca va rog sa aveti oarecare intelegere :D. Si daca nu vor reusi le postez la esecuri sau "asa nu" :d
Toata stima.
Last edited by bumbiflorin on 17 Jun 2010, 15:54, edited 1 time in total.
Reason: gramatica, bat-o vina

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Sharpshooter » 18 Jun 2010, 20:10

Cine este Striker? ? ? aaaa ai vazut denumirea arbaletei de la avatar ... ok
Cateodata incapatanarea este o virtute . Astept sa vad ce iese din manutele tale... Succes
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by florinarnaut » 20 Jun 2010, 13:45

Sharpshooter wrote:, shaft-ul (batul) este extrem de usor si rigid , grosimea peretelui este de cativa microni , si materialul este rezistent la deformari plastice , rezista surprinzator la socuri .
Firul de par, uman, are 10 -25 microni, sau altfel spus intre o zecime si doua zecimi de milimetru; citva microni inseamna 3 - 5 , adica , gura taisului unui cutit bine ascutit!......Nu cred ca sagetile de aluminiu au un perete atit de subtire!?
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Arthelad » 20 Jun 2010, 15:51

am rupt si eu cateva de aluminiu, sunt subtiri, nu chiar cat un tais ascutit, dar cat unul neascutit sigur. Eastoanele mele au mult sub 1mm

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Arthelad » 20 Jun 2010, 19:08

0.33 si 0.356 reprezinta grosimea peretilor, e clar ca nu se va gasi in comert ceva comparabil.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: sageti din aluminiu

Post by Sharpshooter » 20 Jun 2010, 19:51

CEEA CE ERA DE DEMONSTRAT....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply