Tehnici similare: noduri in lemn si reparatie arc(us) rupt

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
Tehnici similare: noduri in lemn si reparatie arc(us) rupt

Post by Arthelad » 29 Aug 2010, 12:20

Desi sunt doar la inceput in materie de construit arcuri, m-am gandit sa postez niste poze pe care le-am gasit pe situl unui italian, Poletti, care face arcuri din tisa.

Image
Image
Image

Abordarea mi s-a parut interesanta deoarece e similara cu o tehnica din constructia viorilor. Vioara e un instrument extrem de usor si aparent fragil, dar care este foarte foarte rezistent si suporta forte mari, prin felul cum a fost gandita. E de fapt uimitor cum se distribuie forta in asa fel incat niste suprafete de lemn de 2-3 mm grosime suporta 15-25 kgf, si arcusul la fel, o si distribuie si o si suporta, la arcus grosimea variaza intre aprox 4-9 mm.
La arcuse, atunci cand se rup, exista un tip de reparatie care seamana cu laminarea arcurilor. Desi ii scade valoarea de piata, calitatea nu se altereaza (daca e reparat bine), si rezistenta chiar ii creste. Banuiesc ca ar fi posibil sa se repare la fel si un arc, in anumite conditii si in functie de ruptura. Uneltele folosite la vioara sunt foarte scumpe insa, pentru un atelier utilat bine trebuie sa cheltuiesti de la zece mii de euro in sus.
asa se repara arcusele
http://www.fineviolinbows.com/Repair-spline.htm

Post Reply