Forma sageti?

Constructia unei sageti....
Post Reply
RaduC
Membru al forumului
Membru al forumului
Forma sageti?

Post by RaduC » 19 Oct 2010, 21:41

Am tot cautat modele ...am vazut si pe forum aici ceva manual...dar sunt tare curios cum isi face fiecare sagetile perfecte?...ma refer 8 mm ce metode folositi ?


Eu am gasit aici:

http://www.rutlands.co.uk/hand-tools/dr ... cutter-3_8

E pentru cepuri folosite la mobila.va rog...chiar sunt in impas:), mc

Radu.

RaduC
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forma sageti?

Post by RaduC » 03 Nov 2010, 10:57

Presupun ca e un secret asta ...multumesc oricum...inchideti va rog topicul,mc.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Forma sageti?

Post by florinarnaut » 04 Nov 2010, 21:42

RaduC wrote:Presupun ca e un secret asta ...multumesc oricum...
Salut!
Nu e un secret, dovada ca si sint postari cu varii metode in acest sens...
Legat de "curiozitatea" ta, cum isi face fiecare sageata...e cam greu sa primesti raspunsuri...e o "creatie" destul de complexa,sint multe de spus,prea multe!
Cum bine sti , pt confectionarea unei duzine de sageti (daca vb doar de o sageata discutia nu-si are rostul) ai nevoie in primul rind de materiale : shaft-uri , virfuri , pene ,nock-uri , adezivi,uleiuri , lacuri vopsele etc.
Daca le cumperi e mai simplu,dar daca te incumeti sa le faci singur atunci pt "fabricarea" fiecarui material mentionat mai sus(primele 4 )exista o intrega poveste,mai mult ,ai nevoie de o gramada de ..unelte.
Sint si alte variante: cumperi o parte din ele , ex: virfuri si nock-uri iar restul le faci singur.

Iti sugerez sa eviti intrebari cu carecter general,pt ca vei primi mai greu un raspuns,...

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

RaduC
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forma sageti?

Post by RaduC » 05 Nov 2010, 00:03

Penele am vazut cum se lipesc...eu doar forma shaft-urilor eram curios ce folositi ca sa le faceti perfect rotunde,pentru ca forma bruta chiar si a unei crengi nu e chiar buna din cauza nodurilor...chiar daca o indrepti la foc cand inca e ud....am vazut diferite metode...printre care si cea cu bormasina si rindeaua aia cu 2 taisuri....dar alte metode ? ...aici pe undeva pe site am vazut si ceva din lemn cu un cerc inauntru cred de 10 milimetri la care se atasa o bucata de hartie abraziva.alte metode?...mai accesibile cel putin fata de rindeaua aia de pe link-ul ala ?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Post Reply