Dispozitiv de masurat spin-ul

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by florinarnaut » 20 Nov 2010, 20:57

Sint multe variante,ca precizie sint cam ..apropiate, dar constructiv ,lucrurile sint diferite. Desigur am ales varianta cea mai usor de construit,cel putin pt mine..
Mai curind sau mai tarziu, un astfel de "spin-metru"este realmente necesar pt un arcas de rind. Nu credeti?..Mai vb.
Poze:
Image
Dupa cum stiti , 26 de inch intre punctele de sprijin:
Image
Image
greutatea folosita 2 lbs (0,906 kg)
Image
Scala gradata provine de la o ruleta metric/inch iar indicatorul e din lemn cu o tije subtire filetata(spita de bita) ce permite o resetare in "0" in functie de diametrul shaftului..

Image

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by baloghbela00_HD » 20 Nov 2010, 21:48

simplu si elegant .Dar acul de masurare unde este montat , la jumatatea sagetii ,sau mai in spate ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by florinarnaut » 21 Nov 2010, 00:07

Da , formula e simpla :

constanta 26 inch / variabila citita pe scala in inch = valoarea in lbs a arcului corespunzator, ..nu e cea mai buna explicatie dar am sa dau exemple:
1. daca pe scala citim 1,000 inch, atunci 26 / 1,000 = 26 lbs,adica spinul este potrivit pt un arc de 26 lbs
2, daca pe scala citim 0,500 inch, atunci 26 / 0,500 = 52 lbs, adica spinul este potrivit pt un arc de forta 52lbs etc
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by florinarnaut » 21 Nov 2010, 10:04

O varianta mai simpla de calcul ar fi(matematica elementara) :
Dupa cum se stie,inch-ul nu are submultipli ca in sistemul metric, ci subdiviziuni fractionare.In functie de precizia ceruta,alegem varianta cu : 8 diviziuni,adica 1 inch = cu 8 optimi sau varianta cu 16 diviziuni,adica 1 inch = cu 16 saisprezecimi(aceste diviziuni de 8 si de 16 se gasesc pe orce ruleta in inch, cu citire directa)
Am ales prima varianta, cu 8 diviziuni.Acuma pt a simplifica calculul ,la formula de calcul prezentata in postul anterior, constanta va fi 26 x 8 iar variabila impartitorul ,cel din urma va fi ..nr de liniute dintre 0 si acul indicator .Adica

208 / x-liniute = n lbs,

Sper ca am fost clar!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by ArrowsMaker » 18 Dec 2010, 12:14

Foarte simplu si ingenios dispozitivul! Felicitari!

Dar am si eu o nedumerire, si va rog sa nu radeti, ca o sa invat pe parcurs :)

Tu masori spinul unui bat de 26 de inch si iti da un inch, deci e bun pentru un arc de 26 lbs, cel putin asa am inteles de la tine.
Daca masori un bat din acelasi material cu primul, dar cu lungimea de 30 inch, masurarea va fi tot pentru portiunea de 26 inch dintre suporturi, deci iti va arata tot un inch, deci sageata e buna tot pentru 26 lbs.
Insa, in realitate, spinul unei sageti de 30 inch, comparat cu al unei sageti identice ca forma, material, greutate, omogenitate, etc, dar cu lungimea de 26 de inch, va fi mai mare.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati, pentru ca nu sunt foarte sigur pe ce spun, dar asa cred.

Oricum, ideea , repet, mi se pare foarte buna!

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by Mugurbb » 18 Dec 2010, 15:47

ArrowsMaker wrote:Foarte simplu si ingenios dispozitivul! Felicitari!

Dar am si eu o nedumerire, si va rog sa nu radeti, ca o sa invat pe parcurs :)

Tu masori spinul unui bat de 26 de inch si iti da un inch, deci e bun pentru un arc de 26 lbs, cel putin asa am inteles de la tine.
Daca masori un bat din acelasi material cu primul, dar cu lungimea de 30 inch, masurarea va fi tot pentru portiunea de 26 inch dintre suporturi, deci iti va arata tot un inch, deci sageata e buna tot pentru 26 lbs.
Insa, in realitate, spinul unei sageti de 30 inch, comparat cu al unei sageti identice ca forma, material, greutate, omogenitate, etc, dar cu lungimea de 26 de inch, va fi mai mare.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati, pentru ca nu sunt foarte sigur pe ce spun, dar asa cred.

Oricum, ideea , repet, mi se pare foarte buna!
Aici ai si nu ai dreptate ArrowsMaker... ;)

Asta pentru ca ai amestecat 2 concepte:
1. Static Spine (sau rigiditatea = stiffness in eng.) care este o caracterisitica a (materialului) sagetii indiferent de lungimea ei si care este masurata de unii la 26" la altii la 28". Cred ca ii putem spune in romana Spinul static.

2. Dynamic Spine (Spinul dinamic?) care arata cat de mult se indoaie o sageata cand e lansata din arc. Depinde de Spinul static, lungimea sagetii, forta cu care pleaca sageata (puterea arcului), greutatea varfului si a nock-ului, penele sagetii etc.

De aceea cand iti alegi o sageata intr-un tabel ca acesta: http://www.victoryarchery.com/SizingCharts.aspx , iti alegi Spinul static care se potriveste la taria arcului tau si lungimea sagetii tale.

Sper ca am fost clar.
Numai bine!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by florinarnaut » 18 Dec 2010, 17:55

Salut!

Perfect adevarat ce a scris Mugurbb, ..as adauga ca doua arcuri de aceias forta, ex. longbow si recurve,folosesc sageti diferite!motivul: viteza de lansare specifica fiecaruia.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2010, 00:17

mugurbb, tu ai fost foarte clar in a-mi explica diferenta intre spinul static si cel dinamic

dar intrebarea mea era (si imi cer scuze inca o data ca nu stiu inca sa vorbesc in termeni de specialitate) foarte simpla:

faci doua sageti dintr-un bat de 56 inch

una de 26 inch

una de 30 inch

le masori spinul (care vrei tu, dar presupun ca static) cu dispozitivul descris mai sus, care are intre suporturile pe care se sprijina shaftul, 26 inch

cele doua sageti, trase cu acelasi arc, se vor flamba la fel?

intrebare simpla! eu presupun raspunsul, bine, recunosc, ajutat si de ce am citit, ca din experienta nu pot vorbi, dar... daca primesc un raspuns diferit de cel pe care il intuiesc eu... avem si demonstratia?

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by Mugurbb » 19 Dec 2010, 11:36

ArrowsMaker wrote: faci doua sageti dintr-un bat de 56 inch

una de 26 inch

una de 30 inch

le masori spinul (care vrei tu, dar presupun ca static) cu dispozitivul descris mai sus, care are intre suporturile pe care se sprijina shaftul, 26 inch

cele doua sageti, trase cu acelasi arc, se vor flamba la fel?
Ca sa fac pe şmecherul: DA, daca cea de 26 inch va avea un varf foarte greu si cea de 30" unul foarte usor, astfel incat spinul lor dinamic sa fie identic ;)

Acum serios, in conditiile in care ambele sageti au acelasi varf, pene, nock: NU, cea de 30 inch va "flamba" mai tare.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Dispozitiv de masurat spin-ul

Post by gabizi » 06 Apr 2011, 17:32

ArrowsMaker wrote: Tu masori spinul unui bat de 26 de inch si iti da un inch, deci e bun pentru un arc de 26 lbs, cel putin asa am inteles de la tine.
Daca masori un bat din acelasi material cu primul, dar cu lungimea de 30 inch, masurarea va fi tot pentru portiunea de 26 inch dintre suporturi, deci iti va arata tot un inch, deci sageata e buna tot pentru 26 lbs.
Aaaa.., eu nu asa inteleg. Eu inteleg doar ca materialul este acelasi.
Ce am inteles eu in cateva saptamani de citit:
Aici masori flambarea “batului” de fapt o caracteristica a materialului.
Daca lungimea de tragere (si implicit a sagetii) este mai mica, ai nevoie de un material cu spin mai mic decat puterea arcului.
Daca lungimea de tragere este mai mare (si normal ca si a sagetii pentru a nu genera gauri prin mana ) avem nevoie de un material cu spin mai mare.
De aceea in tabelul de selectare al spinului, doar pentru sagetile de 27"(26"+1" pt siguranta) valoarea spinului este aceeasi cu puterea arcului.
Pentru fiecare inch in plus la lungime se considera 5lbs in plus la spin.

Nu am experienta si nu am facut nici o sageata pana acum, iar uitandu-ma la nick poate ai mai multa experienta.
Oricum, rog corectati-ma daca spun prostii. Doar asa invat.

Post Reply