Confectionare shafturi: strung sau manual?

Constructia unei sageti....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by ArrowsMaker » 14 Dec 2010, 21:23

La primul set de sageti am folosit bete de fag, de 8 mm, facute la strung, dar nu am fost prea multumit de calitate. Am vazut pe net mai multe dispozitive de facut bete pentru sageti, dar sunt cam scumpe.
Isi face cineva betele singur? Si daca da, ce metode folositi pentru a le scoate la acelasi diametru?

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by florinarnaut » 14 Dec 2010, 23:00

Salut!

Nu trebuie sa le strunjesti! le gasesti gata facute(la bete de fag ma refer), rotunde de 8 mm , in hornbach.Din vreo 12 sageti ,folosind un astfel de material 4-5 merg super(varfuri 8 g ,shaft 30 ' , pene 5 ' ) .
E adevarat ca "pica"mai repede pe tinta dar la 18-25 mm (arc 40-45 lbs) se comporta bine.Cand am timp am sa pun un filmulet pentru a sublinia ce afirm.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by ArrowsMaker » 15 Dec 2010, 11:13

Tocmai am cautat pe site la Hornbach si nu reusesc sa le gasesc. Daca nu imi poti indica modalitatea de a le gasi intr-unul din cataloagele lor, spune-mi, te rog, macar la ce lungime sunt si la ce pret. Poti cumpara si la bucata sau e o cantitate minima?

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by Mugurbb » 15 Dec 2010, 15:56

Eu le gasesc in magazinele cu materiale pentru arte plastice.
Le aleg pe cele mai drepte si cu fibra pozitionata corect.
Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by florinarnaut » 18 Dec 2010, 19:26

florinarnaut wrote:Salut!

Nu trebuie sa le strunjesti! le gasesti gata facute(la bete de fag ma refer), rotunde de 8 mm , in hornbach.Din vreo 12 sageti ,folosind un astfel de material 4-5 merg super(varfuri 8 g ,shaft 30 ' , pene 5 ' ) .
E adevarat ca "pica"mai repede pe tinta dar la 18-25 mm (arc 40-45 lbs) se comporta bine.Cand am timp am sa pun un filmulet pentru a sublinia ce afirm.
http://s423.photobucket.com/albums/pp31 ... TIR015.mp4
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2010, 00:05

ok, am vazut clipul, n-am prins ideea! ma ajuti?

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by florinarnaut » 19 Dec 2010, 01:53

Idea e ca sagetile din fag de 8mm se comporta bine la distante mici,deci merita construite.Sint rezistente iar pretul unui shaft de fag este cam 2,5 roni.Practic mesajul era ca merita sa construiesti sageti din fag de 8mm mai ales daca bugetul e limitat.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by florinarnaut » 19 Dec 2010, 20:47

Revenind la tema topicului, ....pentru aducerea la diametrul dorit al unui shaft, eu ma folosesc de o "ascutitoare "incropita dintr-o bucata de lemn de esenta tare iar pe post de cutit, o lama de fierastrau mecanic ascutita corespunzator.Dureza un pic pana reglez ascutitoarea ,apoi totul merge brici cca 20 - 30 de bete(se uzeaza diametrul de calibrare din esire, e lemn!)
Arata cam asa:
Image
Image
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by ArrowsMaker » 20 Dec 2010, 11:25

Pur si simplu ingenios...

Eu am "proiectat" vreo 3 ascutitori pana acum, dar, neavand nicio legatura de rudenie cu ingineria, bineinteles ca n-a functionat niciuna :)

Rubrica "Intrebari":

1. Orificiul din lemnul de esenta tare este conic, sau e o gaura normala facuta cu bormasina?

2. In ascutitoarea asta intra bete cu sectiune patrata, sau bete rotunjite anterior cu alt dispozitiv, acesta din imagine avand rolul doar de a il aduce exact la diametrul dorit?

3. Daca la iesire, acolo unde zici ca diametrul orificiului se mareste pe masura folosirii, ai prinde o bucata de platband in care ai dat o gaura cu diametrul dorit... crezi ca ar ajuta, sau se uzeaza si in interior si devine, oricum,inutilizabil?

4. Daca n-ar fi un efort prea mare, eu cred ca ar fi nespus de folositor daca ai reusi sa pui un filmulet de cateva secunde cu nasterea in direct a unui shaft... :)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Confectionare shafturi: strung sau manual?

Post by florinarnaut » 20 Dec 2010, 20:45

Salut!

@ArrowsMaker,
Rubrica raspunsuri:
1-2. Preferabil este conic iar inclinatia cutitului, tre sa coincida cu aceasta..cam greu de realizat in curte :) ; eu am dat prima data gaura de calibrare 8,7mm,apoi gaura de intrare de 10mm, de profunzime cam 2/3 din latimea sipcii( in cazul meu pt diametrul de 10 mm, dar poti sa maresti pt bete patrate de 10 mm,aprox. 10,5). Apoi decupezi o fereastra unde vei aseza cutitul si pe unde vor iesi aschiile,surplusul de inlaturat.
Reglarea cutitului: introduci o tije metalica de diametru = cu cel de calibrare,adica tocmai burghiul cu care ai gaurit ,si pozitionezi cutitul "pe conicitate" astfel in cat in intrare sa incapa batul de stunjit(daca este patrat tre rotunjit la capat), iar in iesire , coltul cutitului sa atinga de tija de calibrare,tangential ,altfel ...rupi tot la strunjire..
Am folosit strangatoare tocmai pt a imi permite sa ajustej usor unghiurile de aschiere care sint ..extrem de pretentioase!
3.Poti incerca sa pui in iesire metal...eu cred ca lemnul e mai bun in situatia data , cedeaza ,fierul nu, daca diametrul strunjit nu e perfect ...pe aici nu se trece :d
4.Film..cand o sa am ceva timp...

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply