Dispozitiv de masurat spin nr 2

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by florinarnaut » 30 Mar 2011, 22:08

Revin asupra acestui instrument de masurare a spinului sagetii cu un o alta varianta .
Acesta este mai precis si poti compara, sorta, mult mai bine shaft-urile..

Image
Image
Image
Image

NB. Ceasul comparator l-am cumparat de la piata de vechituri cu 15.00 roni..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by florinarnaut » 01 Apr 2011, 08:05

Intre citirea directa a unei valori pe ruleta si ceas comparator e o diferenta de precizie; pe ruleta poti "vedea"maxim 0,5mm(daca ai ochi buni), in schimb pe cadranul ceasului comparator poti citi valori de 0,01.
Sant sigur ca nedumerirea vine de la faptul ca la primul dispozitiv indicatorul era direct pe shaft iar in al doilea caz exista o parghie cu un raport descrescator(pt simplitate am ales 10 : 1) ce ar diminua precizia...adica o sutime devine o zecime de milimetru.Pentru mine e suficient.
Pozitionam ceasul direct pe shaft,cum era normal,dar nu am gasit unul care sa aiba plaja de masurare de 25mm, acesta are cursa doar 10mm,trebuia sa fac ceva...
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by florinarnaut » 02 Apr 2011, 20:08

Salut!
Spinul poate fi masurat in multe feluri,..doua sprijinuri situate la 26 de inch, o greutate de 2 lbs agatata la jumatatea shaftului, un shaft ,si ceva pt. masurat deflexia..poate fi si un subler(se gasesc cu afisaj digital in mm cit si in inch)
Postez un tabel pentru cei ce isi construiesc sageti din lemn si isi spineaza singuri sagetile in functie de taria arcului , ajustand deflexia ( spin static pt. sageti din lemn)
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by obe22 » 03 Apr 2011, 10:52

Interesanta ideea sa compensezi cursa scurta a ceasului cu o parghie. Io nu m-am gandit la asta si a trebuit sa-mi caut unul cu o cursa mai mare. Un amanunt ar fii la ca arcul care tine tija are si el o rezistenta la comprimare si astfel ajungi sa masori rigiditatea sagetii+rigiditatea arcului respectiv. Chiar daca pare nesemnificativ la apasare, In cazul meu ca sa-l comprim jumate de inch ( deflectia care ma cam intereseaza pe mine) necesita o greutate de vreo 100 grame, deloc neglijabila ( in poza am nimerit 70g la 0.4 inch) Imageastfel am suplimentat greutatea totala care o suspend pe sageata. Scuze ca am amestecat sistemele de masura si pentru calitatea pozei. La tine paghia diminueaza oricum mult eroarea din aceasta cauza, si daca l-ai pus cu tija in jos poti sa si elimini arcul respectiv ca-l aduce gravitatia la 0. Si cred ca asta o sa fac si eu, pana acum l-am avut cu tija in sus si rigiditatea suplimentara a arcului tot mi-a dat batai de cap in masurarea cat mai precisa a deflectiei.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by florinarnaut » 06 Apr 2011, 21:31

Salut!
Foarte adevarate complectarile ulterioare, asa este, dar...
.. daca pe doua instrumente de masurat spin citesc valori usor diferite(0,2 - 0.3) pe acelasi shaft, nu reprezinta o problema (vezi la comanda shaft intre: 35-40 sau 40-45), util este ca dispozitivul sa te ajute sa aduci shaft-urile la acelasi spin cu precizie de 0,01 - 0,03mm. Obtinand shafturi de acelasi spin poti trce la etapa urmatoare..cintarire etc.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by obe22 » 06 Apr 2011, 21:48

In teorie cred si eu ca am dreptate si masuratorile sunt corecte, dar in practica nu-mi iasa nici mie calculele bine. Adica 100g rezistenta a arcului nu inseamna suplimentarea greutatii cu 100g, functia greutate-distanta puncte de sprijin-deflectie sageata-comprimare arc e mult mai complicata. Initial l-am calibrat a la easton cu un shaft de carbon cu spin stiut ( si atunci am adaugat greutate peste 1,94Lb), si ulterior am masurat cu el a la AMO. Am fost multumit de el o lunga perioada, dar doar de cateva zile am observat niste rezultate inexacte si mi-am dat seama ca treburile nu stau chiar asa simplu. greutatea suplimentara nu e aceeasi la masuratori la 26 si la 28 de inci ca si si deflectia se modifica si duce la comprimarea diferita a arcului, plus ca si greutatea trebuie modificata cu cat spinul sagetii e diferit si arcul se comprima mai mult sau mai putin. Am facut multe teste si masuratori cu sublerul si din rezultate n-am reusit sa descopar o formula. Calculele m-au depasit si pana la urma cred ca un dispozitiv cat mai exact de masurare a deflectiei cu ceasul de strung se poate face doar prin eliminarea arcului. Evident dispozitivul cu scala e sfant pentru spinul AMO traditional, dar eu vreau sa-l fac pe asta bine, ca e mai versatil si pot masura si a la easton, plus ca din masuratori pot sa ajung sa-mi fac un tabel cu spin-deflectie la diferite lungimi ale sagetii sa nu mai fac calcule de fiecare data. Urmeaza sa-i fac o parghie cu bratele egale si il pun invers fara arc dupa care sa vad daca imi iasa deflectile la carboane declarate de producator, si comparatii cu masuratorile facute de un tester amo cu scala pe care si eu il consider standard. Doar dupa asta pot declara un tester cu ceas ca fiind exact. Sunt curios de pareri daca n-am gresit ceva in teorie. inainte sa trimit am vazut si mesajul tau. ai dreptate ca o mica eroare nu e o mare problema si in plus rolul cel mai important al testerului e ca sagetile sa aiba spin identic nu neaparat exact. Eu m-am apucat sa perorez doar pentru ca m-a preocupat mult problema, m-am enervat recent de rezultatele pe care le-am obtinut eu cu un tester d'asta, si m-am ambitionat sa-l fac cat mai exact de dragul de.... nu stiu. Oricum in cazul meu nu un spin exact e problema, trag la fel de anapoda cu orice sageti.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dispozitiv de masurat spin nr 2

Post by florinarnaut » 10 Apr 2011, 22:27

..Da , inteleg, doar ca sint prea multe cuvinte :)
..pe forum tre sa sintetizezi,sa fi cat mai scurt si clar :d ...nu e cazul meu, dar vei fi citit pe jumatate ;)

Cred ca o discutie separata (pt. ca sint f.multe de spus) legata de : spin, greutate, varf,pene,nock,forta arc, intindere,arcas etc.. va fi bine venita intr-un topic separat!
Momentan ma documentez,...cand voi sti mai multe ..nu va fi un secret >:d<

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply