Arroww Tuning Guide

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Arroww Tuning Guide

Post by florinarnaut » 15 Apr 2011, 23:56

"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by Mugurbb » 16 Apr 2011, 10:56

Multumesc Florin
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by florinarnaut » 21 Apr 2011, 21:01

Salut,
cu multa placere!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by florinarnaut » 18 Sep 2011, 19:25

Salut,
...materialul prezentat mai sus ca sa zic asa , poate parea complicat sau nu are legatura cu arcul traditional, cu 'betele" noastre, ...dovada ca nici nu s-a bucurat de prea multa vizualizare...
Am sa incerc sa explic cat mai simplu de ce atunci cind ai un arc bun, o sageata buna, antrenament,...nu reusesti un punctaj bun, te straduiesti. dar ..ba se duce sus, ba se duce jos, ba se duce in stinga , ba se duce in dreapta..(sau combinat) :)

A trebuit sa inlocuiesc coarda uzata cu una noua , asa ca s-a impus sa fac un tuning la arc,o setare sau pe romaneste ajustaj :)
Nu stiu cati au incercat ajustarea (tuning)arcului folosind metoda cu tinta din coala de hartie, dar va spun ca e super..
se procedeza in felul urmator:
- la 2 - 4 m de arcas se aseaza o tinta din coala de hartie prinsa pe o rama din lemn cca 40 x 40 mm si la alti 2 - 4 m
o tinta "normala" de oprire a sagetii, asezata pe directia de tragere.
Pentru exemplificare am improvizat acest lucru cat am putut de simplu...
Image

..am tras de la cca 3 mm mai multe sageti ,..am numerotat penetrarile... am facut diverse ajustari,
...am sa explic in functie de notatia de pe tinta de hartie, mai precis ce semnifica fiecare din gaurile notate cu 1, 2 ,3 ,4 din poza alaturata:
Image

la nr 1 am incercuit punctul de impact al virfului si am trasat cu sageata directia pe care a lovit "spatele" sagetii (dreapta sus)
Nu poti controla sau corecta (manual) doua directi in acelasi timp, asa ca prima data corectam pe verticala.
In aceasta situatie coborim nock point-ul pe coarda ca in poza alaturata
Image
Dupa cum se vede in prima poza la gaura 2 , am coborat prea mult nock point-ul...asa ca am mai ridicat si am ajuns la un rezultat mai bun ce se vede in gaura 3.( pentru a nu avea dubii am tras mai multe sageti cu acelasi ajustaj, motiv pt care am folosit ca notatie acelas numar),
daca pe verticala problema s-a rezolvat, urmeza corectia pe pe orizontala - dreapta.( 0 - x)

In cazul arcurilor cu fereastra si nu numai, aceasta este mai adanca decat e necesar tocmai pt a permite ajustari..de ex ...in cazul gauri 3 ,coada sagetii loveste in dreapta , deci trebuie adaugata pile ( subtire sau mai groasa) pe peretele ferestrei de tragere astfel incat sageata se va aseza putin mai in stanga:
Image
Practic am mai adaugat un petic de piele, rezultatul ...gaura 4, unul bun de altfel sau cel dorit ca sa fiu mai clar.
Cazul in care coada sagetii loveste tinta de hartie in partea stinga nu e prezenta dar se ajusteaza marind fereastra sau adaugand piele mai subtire dupa caz..
Image

...in cazul arcurilor olimpice lucrurile sint mai complicate,,,dar pt traditional modern(si nu numai) e suficient!
Nu stiu daca am fost coerent dar daca sint nelamuriri..nici o problema!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Arroww Tuning Guide

Post by gabizi » 22 Sep 2011, 17:01

florinarnaut wrote: daca pe verticala problema s-a rezolvat, urmeza corectia pe pe orizontala - dreapta.( 0 - x)

In cazul arcurilor cu fereastra si nu numai,....
Pt "nu numai", adica cele fara ferestra ce se face?

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Arroww Tuning Guide

Post by gabizi » 22 Sep 2011, 17:03

florinarnaut wrote: daca pe verticala problema s-a rezolvat, urmeza corectia pe pe orizontala - dreapta.( 0 - x)

In cazul arcurilor cu fereastra si nu numai,....
Pt "nu numai", adica cele fara ferestra ce facem pt corectia pe orizontala?

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by NIMROD » 22 Sep 2011, 20:20

Foarte tare FLORIN de 1 luna am pregatit chenarul cu hirtie ,tinta, la ora asta fac sageti ptr noul arc si sper ca peste 2 sapt sa le probez si sa modific cit mai exact inelul pe coarda.

super exemplu pe viu -----------nu desene------------Bravo ;) ;) ;) ;) ;)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by florinarnaut » 22 Sep 2011, 23:12

Salut,

@gabizi , arcurile care nu au fereasta de tragere ,majoritatea se ingusteaza in zona unde ar trebuii sa fie fereastra si sprijinul pt sageata, tocmai pentru a compensa cat de cat lipsa acesteia.

@maestro,eu zic ca nu are legatura cu stilul de tras ci doar cu comportamentul sagetii in timpul lansarii si imediat dupa acesta.Scopul acestui procedeu este de a reduce cat mai mult posibil oscilatiile sagetii ce apar imediat dupa lansare.Cu cat sageata se stabilizeaza mai repede cu atat creste precizia.
E adevarat ca sint stiluri de tras in care arcul este "dat rapid intr-o parte" tocmai pentru a elimina paradoxul.La fel de adevarat este ca acest lucru se intampla la trasul instinctiv.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arroww Tuning Guide

Post by Casspius » 25 Sep 2011, 15:29

Te contrazic Florin. Nimic, dar absolut nimic nu elimina paradoxul arcasului. Nici chiar la arcurile compound nu este eliminat intr-u totul.
Nu ai dreptate in totalitate nici cand afirmi ca majoritatea arcurilor fara fereastra se ingusteaza in zona manerului. Longbow-rile englezesti nu sunt asa si nici arcurile butaneze si nici cele asiatice compozite etc. Ok, american flatbow-rile (foarte raspandite si cred ca la asta te refereai cand ai spus "majoritatea"), arcurile nordince europene, da, sunt asa cum spui tu, insa ele reprezinta de fapt exceptia si nu regula.
Paper tuning este o metoda care mai degraba verifica corectia reglajului arcului si echilateralitatea triunghiului arc-sageata-arcas. Este util oricarui tip de arc, insa paper tuning-ul nu poate reduce el insusi vibratiile sagetii.
Cand in timpul paper-tuning-ului se ajunge la acel orificiu de intrare perfect aliniat cu traiectroia dorita a sagetii (nu stanga, nu drapta, sus sau jos) se considera ca arcul este perfect tunat in tandem cu sagetile folosite (care trebuie sa fie cele potrivite pentru arcul in cauza) si in corelatie directa cu stilul de tras al arcasului, release-ul acestuia etc.
E adevarat ca sint stiluri de tras in care arcul este "dat rapid intr-o parte" tocmai pentru a elimina paradoxul.La fel de adevarat este ca acest lucru se intampla la trasul instinctiv.
La trasul instinctiv nu dai arcul la o parte in niciun caz. Cei care trag instictiv stiu la ce ma refer. Este mai degraba vorba despre follow through, adica nu ridici arcul, nu il dai la o parte si nici nu-l cobori (aici fac exceptie arcurile asiatice) pana nu auzi "poc" in tinta.
Nu am pretentia ca as fi un arcas bun. Teoria ca teoria, insa practica ma omoara rau de tot. Insa am studiat si studiez in continuare fenomenul pentru a ma perfectiona.
Cele scrise de mine mai sus nu se doresc a stirbi cu nimic din utilitatea postului tau. Metoda prezentata de tine este foarte buna si tine de "fine tuning". :) Eu iti multumesc pentru ca ai prezentat-o. Cam asta ar trebui sa facem toti la un moment dat daca nu vrem sa ne plafonam, ci sa ne perfectionam continuu.
Numai bine

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arroww Tuning Guide

Post by ArrowsMaker » 25 Sep 2011, 19:40

Foarte util, Florin!
Felicitari!

Post Reply