scula de lacuit/vopsit

Constructia unei sageti....
Post Reply
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara
scula de lacuit/vopsit

Post by obe22 » 20 Apr 2011, 21:21

Ideea nu-mi apartine, este de fapt o varianta de “eco dipper” de la 3 rivers ( a se vedea pe youtube) care nu stiu cum de n-am observant-o atata vreme si nici nu m-am gandit la ea desi mi-am mai facut niste tuburi anterior. Nu am mai vazut-o prezentata p’aci si m-am gandit ca ar fii util sa fie daca nici altii nu stiau de ea. La mine e o bucata de teava de pvc, o membrana din camera de bicicleta gaurita cu preduceaua si o bucata de sarma ( maine ii pun un colier). Teoria e foarte simpla, se inmoaie varful batului in lac si se trece prin gaura mai stramta ( aici facuta cu preduceaua de 6,4 mm la un bat de 8,5 mm) care va colecta excesul initial si il va repartiza foarte fin pe toata lungimea. Daca gaura nu e facuta cu preduceaua, poate crapa pe margini si daca e prea stramta, nu lasa destul lac pe bat . Practica e la fel de simpla, tocmai am bagat 2 bete prin ea si functioneaza ca … lubrifiata, mult mai economic si mai rapid decat un tub ca sa nu mai vorbim de pensula. Se foloseste si la vopsit la fel. Multumiri celor care mi-au dat betele ce urmeaza a fii lacuite/vopsite. Spor!
108_1094.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply