Cum lipesti tu penele?

Constructia unei sageti....
Post Reply
ender
Membru al forumului
Membru al forumului
Cum lipesti tu penele?

Post by ender » 20 Oct 2007, 10:49

Eu mi-am facut un dispozitiv de lipit pene. De ce? Pentru ca imi place sa lucrez in lemn, eram grabit sa imi fac primele mele sageti, sunt zgarcit si nu am vrut sa imi cumpar un dispozitiv profi.
Image
Cateva profi arata cam asa:
Image
Image
( http://www.archerywarehouse.com/fletchingtools.htm - nu e o referinta de unde sa cumperi, aici am gasit cel mai repede ceva poze ilustrative)
Al meu este compus din
- 2 bucati de lemn in care am facut niste canale care fac unghiuri de 120 grade intre ele si o taietura lata de ~10mm pana la intersectia canalelor.
- 4 tije subtiri de bambus (di acelea folosite pentru frigarui) pentru cuplarea celor 2 extremitati de lemn,
- 2 bucati de lemn care intra prin presare in cele 2 taieturi ale piesei anterioare folosite pentru fixarea sagetii in dispozitiv.
- 3 placi de bachelita de 1mm pliabile pe axa longitudinala de simetrie. Mobilitatea dintre cele 2 bucati este obtinuta prin lipire cu banda pe ambele parti, realizand astfel in fel de balama.
- 3 bucati cleme de hartie folositi de artisti ca sa isi tina foile grupate, pe care ii folosesc ca sa fixez pana intre cele 2 parti pliabile de bachelita
- 2,3 bucati de elastic folosite ca sa presez penele fixate in bachelita pe batul sagetii.
Ca si adeziv folosesc super glue, picatura, in esenta ceva care se lipeste repede.

Cum il folosesc:
==========
1) pozitionez batul sagetii la distanta dorita de capatul cu nock in dispozitiv,
2) fixez batul cu ajutorul celor 2 bucati de lemn prin presare,
3) asez cu atentie pana intre placile batante de bachelita,
4) asigur pana cu ajutorul clemei de artist,
5) aplic un strat de adeziv pe cotorul penei
6) introduc placile cu pana intre ele in unul din santurile dispozitivului
7) repet pasii 3) - 6) cu celelalte 2 santuri ramase.
Image
8) fixez elasticele in jurul dispozitivului
9) astept ~10 min.
Image

Observatii si concluzii:
1) fata de dispozitivele comerciale are avantajul ca lipeste simultan toate cele 3 pene ale unei sageti (Florin are unul mai "evoluat" care functioneaza pe baza de camp magnetic ;) sic )
2) o limitare a lui ar fi ca nu permite lipirea penelor usor deviate de la linia longitudinala a sagetii pentru a obtine efectul de rotire in aer al sagetii mai puternic.
3) nu este un dispozitiv profesional, dar pana acum m-a slujit bine
4) sa nu pui prea mult adeziv pe cotorul penei care apoi sa se infiltreze intre pana si bachelita.
5) cand esti in deplasare si ti-ai uitat / nu ai avut loc sa iti iei dispozitivul cu tine, poti improviza unul:
Image
iei 2 cartoane, le gauresti la mijloc cat sa intre batul sagetii si radial fata de respectiva gaura, 3 crestaturi la 120 grade distanta. Fixezi in felul asta penele apoi te pui pe matisat. Da, aici nu sunt sigur daca mai merge cu adeziv. Eu am incercat cu matisatul si a functionat nesperat de bine.
Sursa originala: http://www.primitiveways.com/fletching_jig.html

Produsul final arata cam asa:
Image
Image
Last edited by ender on 29 Oct 2007, 13:35, edited 3 times in total.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 29 Oct 2007, 12:47

sergiu tata vreau si eu .... deci nu mai scapi de mine....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 30 Oct 2007, 16:51

Pina acum eu nu am folosit nici un dispozitiv.
Pentru lipit folosesc Bison kit, un fel de prenandez mai bun. Trag liniile cu creionul pe sageata marcind locul fiecarei pene si apoi pun lipici atit pe sageata cit si pe pene. Fac mai multe sageti odata. Dupa ce ung vreo cinci sageti cu tot cu penele lor, incep sa le atasez incepind cu prima. lLipiciul se usuca repede. Penele se lipesc ferm si daca e cazul sa devieze, duoa 1o minute le mai corectez pozitia.
Daca duminica dupa prinz trebuie (adica am chef) sa ies la tir, si le fac pe la 9 dimineata, in citeva ore lipiciul va fi intarit destul . Evident, e mai bine sa fie facute cu o zi inainte. La virful penelor mai ingasor niste banda izolatoare. Atit. Ceea ce urmeaza e contemplarea, le areti apoi si celorlalti, eh, care nu stiu ei intotdeauna ce-i frumos, nu-i asa?
Daca as avea un sac de pene si la fel de multe bete, cred ca mi-as putea petrece iarna facind sageti, la gura sobei, cu pipa in coltul gurii si ceaiul cu rom alaturi.
nadajduiesc ca odata asa va fi.
spor la treaba, baieti

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 31 Oct 2007, 11:09

poti incerca cu aripi de molie, le iei solzii si faci microsageti, cu virfuri din ac de viespe si mergi la vinat gindacii de bucatarie :wink:

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 31 Oct 2007, 11:10

Ooo, am uitat ca e interzisa vinatoarea cu sageti otravite, ne merge :oops:

poki
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by poki » 16 Nov 2007, 21:34

Endre mi-ai dat o ide f buna.
Mi-am facut si eu un fletcher si iata prima sageata :
Image
Image
Image
Image

Post Reply