Lungimi si profile pene

Constructia unei sageti....
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Lungimi si profile pene

Post by VictorM » 02 Jul 2011, 00:14

da...dar e mai bun decat nimic ...cred.. :-??

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Pene de curcan

Post by ArrowsMaker » 12 Sep 2011, 20:00

VictorM wrote:Salve...s-ar putea sa fac rost de pene de curcan de la un abator/crescatorie din brasov. Trebuie sa ma interesez mai mult dar cred ca numai in cantitati mari.

Cine ar fi interesat sa ma contacteze. Voi mai posta detalii tot aici cand aflu si eu mai multe.
Facem o cheta?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Lungimi si profile pene

Post by Sharpshooter » 12 Sep 2011, 21:59

Experienta mea cu penele e trista, ca sa se justifice trebuie sa fi tu de fata la recoltarea penelor sa iti alegi , oricat de bine ai explica , oamenii or nu vor sa inteleaga ori nu sunt interesati deci calitatea va fi proasta la pene adica va smulge tot ce vede in fata ochilor si iti va cere bani. O alta problema e ca dupa sacrificare curcanii sunt "fierti" "opariti" si tu nu vrei ca penele tale sa treaca prin aceasta etapa deci ar trebui recoltate inainte , dar procesul tehnologic presupune uciderea oparirea jumulirea , dupa care tu primesti un morman de pene jumulite si oparite pe care ti se cer bani si cu care nu poti face nimic. Mai mult succes ai cu un crescator particular , care pentru bani asculta instructiunile si e dispus sa iti dea pene de calitate . Dar cum incercarea moarte n-are eu va urez succes!
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Lungimi si profile pene

Post by domide » 12 Sep 2011, 22:04

Am și eu o plasa de pene opărit - jumulite :( , am tot încercat sa aleg ceva, dar este pierdere de timp.
Am ales cîteva din care sa fac săgeți "cu frîna" pentru flight ...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Lungimi si profile pene

Post by Sharpshooter » 13 Sep 2011, 08:15

Nu sti ce primesti nu sta nimeni sa-ti aleaga penele de calitate, 95% este gunoi sunt bune de aruncat. Eu am avut noroc cu un amic de pe forum care creste curcani , arcas si el si care mi-a ales numai pene de calitatea 1 si m-a ajutat. Din pacate acum curcanii banuiesc ca sunt "jumuliti" ... Mai am un aranjament cu cineva care creste 50 de curcani in curte si care s-a angajat sa imi opreasca cele mai bune pene la sacrificare, dar probabil spre toamna tarzie sacrificarea de Craciun. E greu cu penele mai ales ca un curcan are maxim 10 -12 pene bune de sageti restul sunt frumoase si decorative dar cam atat. Si la cata munca este sa ajungi la rezultatul final pana buna de lipit pe shaft mai ca imi vine sa zic ca mai bine le cumperi decat sa le faci , singurul motiv pentru care se justifica sa prelucrezi pene de curcan este frumusetea si culoarea penelor naturale .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lungimi si profile pene

Post by Casspius » 17 Sep 2011, 01:29

Uite ca eu sunt de alta parere :) . Penele oparite sunt excelente, cu conditia sa fie remige primare si secundare. Tertiarele sunt deja prea moi, iar despre celelalte nu merita sa vorbim.
De ce spun ca penele oparite sunt bune? Pai simplu: eu spal penele cu apa fiarta (cred ca la peste 50 Celsius) cu detergent lichid si pe urma le clatesc cu balsam de par. La uscare arata cam ciudata, insa dupa tratamentul cu abur ramai uimit de frumusetea si calitatea penelor (repet, daca penele sunt intr-adevar de calitate).
Nu uitati ca si Gateway si TrueFlight oparesc, decoloreaza si vopsesc penele pe care le comercializeaza. Asadar....
Indiscutabil, penele naturale au frumusetea lor, iar eu consider ca merita efortul de a negocia cu gospodarul, a alege penele cu mana ta, a le spala, usca, trata la abur etc. Daca as avea de unde procura pene de curcan (morfa salbatica, nu albi sau baltati), as face-o si as renunta la a mai achizitiona pene din comert. Chiar daca este mult de munca la o singura pana, eu tot consider ca merita.
Numai bine

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Lungimi si profile pene

Post by ArrowsMaker » 17 Sep 2011, 10:53

Si eu spal penele cu detergent (eu folosesc de vase, lichid, dar nu cred ca e foarte important tipul) in apa destul de fierbinte, inainte de a le vopsi. Nu sunt afectate deloc. Ideea e sa nu le fierbi de-adevaratelea :)

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Lungimi si profile pene

Post by anasazzy » 17 Sep 2011, 16:24

CUM ZICETI VOI ESTE OPARIT???????? pai fratilor la abator se foloseste cel mai ades un cazan mare da mare de tot si cred ca apa este chiar sub punctul de fierbere daca nu clocoteste,iar pasarea este tinuta cel putin 30 de secunde scufundata in apa.interesul lor este sa cada repede penele ,asa ca cu cit mai fierbinte pentru ei este mai bine
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Lungimi si profile pene

Post by Sharpshooter » 17 Sep 2011, 17:19

Si ca o completare la ce zice anasazzy, cand le jumulesc trag de ele in cel mai barbar stil , si le sifoneaza si rup rau de tot, le deformeaza, asa ca eu nu cred ca vreodata pana respectiva va mai zbura pe o sageata . Si eu sapal penele cu apa calda si detergent de vase dar penele sunt aproape in regula nu sunt zburlite si jumulite . In fine acum fiecare cu parerea lui.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lungimi si profile pene

Post by Casspius » 18 Sep 2011, 17:03

Pai problema nu rezida in faptul ca le oparesc, ci in faptul ca smulg penele la modul barbar, cum spui si tu, fara nicio grija fata de calitatea lor. Si pe urma la mai si mototolesc, le pun gramada la uscat (daca se intentioneaza vinderea lor pentru diferite scopuri). In niciun caz nu se poarta cu grija. La urma urmei de ce ar face-o? Calitatea penelor ne intereseaza doar pe noi. Pe ei ii intereseaza faptul ca recupereaza pene, fulgi, puf pentru industrie.
Faceti o incercare. Opariti o pana (fierbeti-o chiar) si daca o uscati cu grija si o treceti pe urma prin jet de abur va reveni la forma initiala.
Eu vorbesc din proprie experienta. Voi?

Post Reply