Primele Self-Nock'uri+img

Constructia unei sageti....
Post Reply
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului
Primele Self-Nock'uri+img

Post by VictorM » 25 Jun 2011, 22:27

Salutare,
Astazi m-am gandit sa incerc si eu sa fac cateva self-nockuri sa vad daca mere:).Asa ca..in imaginile ce urmeaza vor fi prezenati pasii pe care i-am urmat dar si uneltele(sper sa se intelaega).Ii rog pe cei care au experienta in asa ceva sa imi zica daca si unde am gresit>Multumiri anticipate :-ss
So: Uneltele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Primele Self-Nock'uri+img

Post by florinarnaut » 25 Jun 2011, 22:51

Salut!
Foarte practic !
..dar in colajul nr. 3 self nock-ul nu e perpendicular pe fibra shaft-ului,..daca ma insel e ok. :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primele Self-Nock'uri+img

Post by VictorM » 26 Jun 2011, 00:02

:) multam
florinarnaut wrote:.dar in colajul nr. 3 self nock-ul nu e perpendicular pe fibra shaft-ului,..daca ma insel e ok. :)
e taietura paralela cu fibra pt intaritura si e mai adanca decat nock-ul in sine ce va fi taiat perpendicular pe acea intaritura... :-s

urmeaza sa-mi fac si un dispozitiv pt pus penele:)..dar mai incolo:-"..ca'i sesinte :((

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primele Self-Nock'uri+img

Post by VictorM » 26 Jun 2011, 00:23

:') Multzam
Pe viitor(sper ca in cel mult 1 luna) voi face un set de matrite de diametre dif...
Nock'ul cam cat de adanc ar trebui sa fie?(eu m'am luat dupa unul de plastic)

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primele Self-Nock'uri+img

Post by VictorM » 26 Jun 2011, 22:03

fast_arrow wrote:Eu ma duc intre 10-15mm depinde de gust.Ideea e sa nu stranga coarda.
Eu m-am dus cam 10mm...si cu pana de lemn (intaritura) 20mm-atat e lemnul pe care il am, e lonjeronul inferior de la un fost scaun :')

Cat de strans coarda n-o strange:d se comporta asemanator cu cel de plastic(modelul dupa care m-am si inspirat)
pe viitor le voi face cu 2-3mm mai lungi

Post Reply