despre pene

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
despre pene

Post by Sharpshooter » 05 Nov 2007, 16:12

Am si eu o intrebare penele se pot vopsi?Nu se lipesc firicelele acelea? Daca se pot vopsi ... cu ce vopsea? cine are ceva detalii sa-mi dea si mie ca ma gandesc foarte serios sa fac un raid pe la tara sa strang ceva pene si mi-ar place sa le pot vopsi ; dati-mi si mie informatii cum se procedeaza .....

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 09 Nov 2007, 17:30

M-am documentat, penele se pot vopsi , ai perfecta dreptate in privinta degresarii, din cate am aflat eu , se poate folosi o vopsea de oua (nu radeti eu chiar am sa incerc) sau vopseluri alimentare . Uscarea ma gandesc sa o fac cu uscatorul de par . Am o promisiune de la tara pentru un sac de pene asa ca voi avea pe ce experimenta . Pene de gasca , neprocesate . Va voi tine la curent cu experimentele mele.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: despre pene

Post by Pisic » 16 Sep 2008, 22:17

am si eu vro 2 pene de paun,pe la 40 cm lungime,lungimea totala ii cam vreo 60 cm,da cotoru are partea cheala mare,deci ma gandeam la ceva sageata,nush de care,dar ma gandeam la o flu flu,oare merge,m-am gandit sa pun penele in spirala,ca daca nu jumate de sageata ar fii numa pana...as mai vrea sa fac o sageata de vanatoare (nu ca sa o folosesc la vanatoare,ca s-o pun pe perete:D),dar nu cred ca sunt bune,voi ce ziceti?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: despre pene

Post by Pisic » 17 Sep 2008, 18:20

neh,nimeni?chiar vreau sa fac una deaia,da n-am alte pene,numa daca merg sa caut pene de porumbel,dar la porumbel nu pot sa le tai numa in forma daia asiatica,aia ii buna la hunting arrow?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: despre pene

Post by dady » 17 Sep 2008, 22:15

eu nu stiu cat de tari is penele de paun, de frumoase is f frumoase si daca gasesti cum sa le tai sa prinzi si modelul de pe ele ar iesi ceva frumos, si la cat is de lungi ai putea taia lejr in mai multe bucati si le poti lasa mai late numai depinde de cat is de tari... bafta

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: despre pene

Post by cristiflorin » 18 Sep 2008, 15:14

presupun ca ai pene din coada, care au perii cam rari. Am vazut la BOO (magazinul cu chestii de bambus din iulius mall) ceva pene de paun dar nu sunt bune pt sageti.

Post Reply