Maestru in Sageti de Bambus

Constructia unei sageti....
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Maestru in Sageti de Bambus

Post by Dediu00ro » 04 Nov 2011, 01:07

Videourile astea mi-au deschis ochii asupra mesteritului unei sageti de bambus. Realizez de abia acuma cate lucruri lipseau din tehnica de fabricatie a unei sageti de bambus. In video-uri mesteru foloseste aceias specie de bambus care se gaseste si pe la noi nodurile sunt identice aparent cu cele care se pot cumpara de la dedeman/praktiker.
http://www.youtube.com/watch?v=vyejbipa ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=RdB59FWQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=j0Nbb7g9 ... re=related
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by oroborusgeorge » 04 Nov 2011, 19:38

un adevarat mestesug ridicat de japonezi la rang de arta , cred ca se merita sa incercam si noi , minune daca voi avea si satisfactia vreunei sageti perfecte ( nu garantati pe mine ca voi reusi ) lasand gluma deoparte daca studiem cu atentie aspectele din procesul de executie si vom avea rabdarea necesara probabil ca in scurt timp o sa tragem cu sageti extraordinare , bravo Sorine ai facut o treaba buna , stiu ca o sa avem de lucru nu gluma ;) ( am voie sa visez la o sageata care sa nimereasca singura tinta si numai in centru? 8-> ). cu respect >:d<

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by obe22 » 04 Nov 2011, 19:59

Fara indoiala omul e un mare meserias si artist, dar cu betele de la deman-practiker e umpic diferit. Ca sa faci sageti asemanatoare din bambus iti trebuie o baza mare de selectie. Eu m-am nimerit odata intr-un depozit si din multe mii de bete am reusit sa aleg prima data vreo 300 care dupa selectii succesive au ramas cam 70 .( la ochi, fara aparate, subler, etc). in final le-am selectat gresit si le-am taiat scurte, acum mai fac doar ceva sageti primitive din ele. Oricum, din experienta asta a mea, nu cred ca exagerez daca zic ca pentru a scoate 6 sageti cum face nenea ala trebuia sa poti alege din minim 3000 de bete de la magazinele respective.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by Dediu00ro » 04 Nov 2011, 20:07

Obe eu o data am stat la praktiker cam jumate de ora sa aleg un singur bat de bambus, dupa jumate de ora am cumparat 4 bete de molid de 10mm si am plecat acasa. Daca vb cu muncitorii pe acolo sa te sune cand primesc bambusu(dai o bere) ai avea o sansa foarte buna sa alegi la un pret ieften niste shafturi asemanatoare.
Recomand sa luati un cantar de bijutier cu voi si un subler. Spre exemplu bambus 8.2 mm 660 grains batu gol alt bambus 8.1 450 grains.....diferenta enorma, dar chiar si niste bete diferite daca aplici tehnicile din videourile astea dezgrosare unde trebuie, smilguit etc.....ai putea sa faci un set de bambus foarte misto si destul de asemanator ca spin, adaugi si ceva rabdare in equatie si ai niste sageti bune.
Eu unu nici nu stiam ca poti sa degrosezi fara sa rupi sageata....sau cat de frumos a nivelat nodurile dupa asta a egalizat grosimea la shaft.....echilibrat sageata....tare de tot omu este la un alt nivel fata de ca am vazut pana acuma.

George ne apucam de sageti din astea....dam o fuga pe la praktiker zilele astea....facem si o unealta de indreptat si la soba frumos ne gasim de treaba...
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by domide » 04 Nov 2011, 21:27

"George ne apucam de sageti din astea....dam o fuga pe la praktiker zilele astea....facem si o unealta de indreptat si la soba frumos ne gasim de treaba..."

Mai baieti, eu cred ca voi nu aveti alt motiv sa stati la gura sobei... :)) :)) :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by oroborusgeorge » 05 Nov 2011, 21:22

daca as putea sa adun toti arcasii nostrii odata la gura sobei .................

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by Dediu00ro » 25 Jan 2012, 10:29

Mr.Kwon e super meserias =D> ! Am vazut partea cu arcu dar partea asta nu am vazuto pana acu ms mult Ovidiu.
Pare usor de indreptat sagetile de bambus, dar trebuie ceva cunoastere si un sistem de incalzire care sa incalzeasca rapid si uniform.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by AlinAndreica » 26 Jan 2012, 00:33

Aici se vede cum se foloseste canalul ala de ghidaj prezentat mai sus de Ovidiuss
http://www.youtube.com/watch?v=-el6UVTemkE
Eu tot nu-mi dau seama care-s avantajele.Folosesti sageti mai scurte si diferite de ale inamicului,deci nu poate sa le foloseasca impotriva ta.Dar zboara mai bine cu ghidajul asta?Poate stiti voi mai multe.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by Dediu00ro » 26 Jan 2012, 13:35

Alin aia este o tehnica de overdraw pt flight, cum este siperul la turci.
http://www.youtube.com/watch?v=VH5a8fYigWc
Iti da voie sa foloseti sageti mai scurte cu un spin mai mic adica sagetile sunt mai tari/mai putin flexibile si mult mai usoare pt a trage la distante mai mari.
Acuma nush cata energie kinetica mai are sageata dupa 400-500 de metri ea fiind in picaj liber la o greutate mica 20-30 de grame poate o sa se ricoseze de pe armura inamicului.
http://www.youtube.com/watch?v=zJELZ0vYvV8
Aicia sau facut niste teste dar suspectez ca tabla care apara manechinii aia e subtire tare. In tabla de masina sa infipt varful putin.
http://www.discoveryuk.com/web/the-true ... ly-archers
Aicia se vede cum cea mai simpla forma de armura poate sa opreasca o sageata GREA trasa dintr-un arc puternic la distanta mica. Daca tragi cu scobitori din alea probabil nu o sa fie chiar asa eficient.

SI DIN NOU SE VEDE CUM SAGETILE PLEACA CU VARFUL IN JOS SI NOCKUL IN SUS.
Show without showing what u know without knowing

boboka
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by boboka » 26 Jan 2012, 14:00

Salut,

Nu stiu prea multe despre fabricarea sagetilor din bambus, anul trecut am cumparat de la maestrul Kassai din Ungaria 10 sageti din bambus 32", sa stiti ca si momentan sunt preferatele mele. Am un arc traditional Wolf Kassai Laminat , pot sa zic ca in ultimele 4 luni am folosit numai sagetile din bambus, se pote nimerii tinta foarte bine nu e nici un dezavantaj fata de sagetile folosite anterior. Da, cum ziceti trebuie alese cu mare grija , difera la grosime si greutate, din 200 de sageti gata facute, puse la vanzare foarte greu am ales 10 ca sa fie cat de cat asemanatoare.

Succes sa fabricati sageti din bambus cat mai perfecte!

Post Reply