Maestru in Sageti de Bambus

Constructia unei sageti....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by Dediu00ro » 31 Jan 2012, 18:42

Din cauza ca nu vreau sa existe dubii asupra dispozitivului am cautat si parerea unui expert in domeniu, insusi tragatorul din clip Scorillo.
Un arrow guide, over draw, tong-ah, majra, majdri, husban, denumirile pe care le-a purtat la diferite popoare sau cum este numita in prezent.
Eu ii zic tonga, de la coreeni - tong-ah -, o teava de bambus cu un canal in ea.
Arma secreta la coreeni, interzisa de regii mameluci pentru ca era preferata de asasini, permite trasul cu sageti foarte scurte (persii aveau pana la 12 cm cu varf greu pentru penetrat armuri) la distante foarte mari, 600 de metri fiind distanta comuna cu asa ceva.
Se zice ca un proiectil d-ala scurt bine tras trece prin scut si prin pieptar.
Mai avea avantajul ca nu se vad proiectilele si adversarii nu se pot feri de ele.

Altminteri tehnica este foarte periculoasa, te poti schilodi cu ea, daca sageata iese din tub si loveste mana te poate lasa fara degete.
M-am tavalit de ras =)) =)) =)) Pe vremea cand scutu era facut din perdea si pieptarul era confectionat din chiloti tanga se putea face asa ceva. Si mai ai un avantaj nici Neo nu se poate feri de asa ceva ca nu o vede.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by oroborusgeorge » 31 Jan 2012, 19:20

dar ce te faci daca o simte ? :| .......................... :))

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Maestru in Sageti de Bambus

Post by deceneus » 02 Feb 2012, 10:03

pe asta nu-l cheama Neo si poate :) http://www.youtube.com/watch?v=p4rR92xo ... re=related

iar sagetile de bambus pe care le vedeti in clipurile de pe youtube sunt 99% din bambus tonkin,o varietate cu peretele mai gros si noduri la fel care difera foarte mult fata de soiul de bambus din care sunt facute betele de la hornbach,etc. Betele tonkin se preteaza mult mai bine la slefuirea nodurilor si nu se rup asa de usor la nod cu toate ca am avut si tonkin care au cedat relativ repede la noduri,probabil au fost mai mult degrosate decat ar fi trebuit.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply