Intrebari de inceput de drum

Constructia unei sageti....
Post Reply
Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului
Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 12 May 2012, 13:09

Hai noroc, bine v-am gasit!
Ma bate gandul sa ma apuc sa imi confectionez singur sagetile. Am aruncat o privire pe sectiunea "sageti" aici pe forum, in special la discutiile legate de pene si shafturi. Ce sa zic, mare arta, unii de aici cred ca nu s-au nascut in secolul potrivit =D> Trag cu arcul de cateva luni, pana acum am folosit sageti de carbon, aveam 6 bucati cu care terorizam o tinta (si dealul din spatele ei :d). De curand o sageata a zis "nu se mai poate" si a facut poc
Eu am un arc de 35 livre, un Samick Red Fox, in cateva saptamani planuiesc sa schimb lamele, sa trec la 45 livre. Am vazut la Practiker Ploiesti niste lemne bune de shafturi din lemn cam usor, nu prea imi inspira incredere. Cred ca erau de brad sau molid... voi ati folosit asa ceva? sunt ok pentru arcul meu? Ca la bambus nu m-as baga, nu am rabdare sa le indrept nodurile etc...
Intrebarea 1: mai intai tre sa imi fac un dispozitiv de masurat spine-ul shafturilor, nu? distanta dintre punctele de sprijin cum trebuie sa fie, 26 sau 27 inch? am vazut ca la Easton se masoara pentru 28 inch... Dupa ce imi fac spine-tester, iau la mine "masinaria" intr-o plasa si ma apuc langa raftu cu betze sa masor spinu' pentru fiecare, ca sa nu ma trezesc acasa ca am luat nuieluse...
Intrebarea 2: in cazul in care betele se dovedesc a avea spinu cam mare, am citit p-aici ca se pot parli putin la flacara mica, mai la suprafata, in felul asta le mai creste rigiditatea. Tratamentul asta se aplica pana se innegreste usor lemnul sau doar trec repede cu flacara peste shaft? Dupa asta, mai pot aplica si 1-2 straturi de lac sau baitz?
Astept cu mare interes sugestii, reclamatii, injurii, sfaturi sau urari de bine!
Alte intrebari care mi-or mai framanta mintea le voi posta aici.
Toate cele bune! :)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Dediu00ro » 12 May 2012, 19:46

Salutare bine te-am gasit pe forum :)!
Eu recomand sa faci in felul urmator cauti pe la praktiker bete de 8 mm molid sau brad sunt foarte bune daca le alegi cum trebuie, fibra trebuie sa fie continua de la cap la cal fara intreruperi, si cat mai putine noduri si cat mai multe inele, in caz ca sunt prea tari le mai subtii cu niste smilgen de 80-100, iar dupa asta finisaj cu 180-400 lacul e fain dar miroase si e greu la bloc....pe langa faptul ca iti trebuie sa dai vre 3-4 straturi sa fie perfect adica 2-3 zile de asteptare numai lacul. Poti sa finisezi cu ulei de in merge foarte bine si opreste umezeala.
Calirea e mai mult pt uniformizare spinului, sagetile de lemn au cate o data obiceiul prost sa se indoaie numai dintr-o jumate....lemnul fiind lemn asta e.

Bambus nu iti recomand sa cumperi de la praktiker e tentat stiu dar nu e specia potrivita, e foarte multa munca la indreptare si poti sa patesti ca nu merg bine pt arcu tau.

Asta e parerea mea cel putin mai bine aleg un molid bun(18-22 inele pe 10mm) si fac o sageata decat un cedru naspa(4-8 inele).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by NIMROD » 14 May 2012, 07:24

carboanele si al se masoara la 28 inch iar shafturile de lemn la 26 inch

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 29 May 2012, 10:49

Salut,
Am inceput sa lucrez la pene. Am obtinut mai multe forme, am lucrat cu pene de curcan si cu pene din coada de uliu. Pe unele le-am tuns, pe unele le-am lasat asa cum sunt. Le-am spalat cu sapun sa dau noroiul jos de pe ele dar nu prea am obtinut rezultate ok. Ma gandesc sa le vopsesc pe cele jegarite. Azi o sa le aburesc, poate se mai indreapta fibrele alea.
Dimensiunile penelor, de la stanga la dreapta, fara capetele pentru matisare: 11 cm, 8 cm, 12.5 cm. Cele de uliu au 9 cm, nu le-am mai tuns, imi plac asa, daca nu or zbura bine, macar sa arate misto. Nu stiu cat or fi de bune astea de uliu, ca sunt cam moi... eh, vedem noi.
Ca pana acum, sunt receptiv la sfaturile voastre! :)
Noroc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 13 Jun 2012, 09:25

Am avut ceva timp liber asa ca am lipit cateva pene de shafturi. Am folosit pene de curcan, uliu si cormoran. Dupa ce trag cu ele, va spun cum se prezinta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by NIMROD » 13 Jun 2012, 14:30

Salutari,--------------parerea mea este ca nu mai conteaza cum merg is f. faine ,daca merg si bine =D> ptr constructor.

baga mare !!!!!!!!!!

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by basty » 13 Jun 2012, 15:11

Felicitari =D> =D> , continua si o sa perseverezi ;)

Noroc !!!
Basty

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by gabizi » 13 Jun 2012, 15:58

basty wrote:, continua si o sa perseverezi ;)
Asta-i clar! Prin definitie!
Pe deasupra vei si progresa.

Oricum, de aratat arata bine. Si cred ca trebuie sa tragi destul de bine cu arcul sa poti face diferenta intre ele.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Dediu00ro » 14 Jun 2012, 23:34

Arata foarte fain, traditional 100% imi plac! :)
Show without showing what u know without knowing

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 15 Jun 2012, 09:33

Mama, ce feedback fain, multumesc!
Ieri am pus varfurile si am scos in graba pe teren 3 sageti, cele mai varza, sa le testez. Am tras de la 10 metri. Prima chestie de remarcat a fost nockul: l-am facut cam larg ca sa nu existe pericol de crapare la lansarea sagetii asa ca sagetile nu prea stau fixate pe coarda, tre sa fiu atent la detaliul asta. Ma gandesc sa intervin cu o picatura de rasina, ceva. La capitolul viteza, sagetile isi fac loc cu coatele spre tinta, inoata, nu zboara ca surorile lor din carbon. Am mai tuns penele ca sa remediez problema, dupa care nu am mai apucat sa trag cu ele ca a inceput ploaia... Inca nu am apucat sa testez sagetile cu pene de uliu si cormoran.
La capitolul, precizie, nu pot face precizari, ca nu am mai tras de mult timp din diferite motive. Oricum, nu a sarit nici una peste tinta, nu au fost evenimente deosebite.
@Dediu00ro: pai daca nu suntem traditionali, atunci cum sa fim? B-)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply