Intrebari de inceput de drum

Constructia unei sageti....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Dediu00ro » 15 Jun 2012, 13:00

Salutare daca sagetile dau stanga dreapta din coada, inseamna ca e de vina spinul lor, daca vertical inoata e de vina nocking pointu. Eu de asta am inceput sa trag split, sa pot sa controlez sagetile cu selfnock mai usor.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by gabizi » 15 Jun 2012, 13:02

Sagetile sunt faine, feedbackul e doar pe masura lor si a pasiunii tale.
dar amu era sa primesti un alt feedback.
Insa inainte sa trimit mesajul am zis ca nu-ti stric frumusete de topic. Da' las ca-l gasesti tu daca vrei

On Topic: daca tot vrei sa stii: varfurile din pozele tale se scot mai greu din tinta (decat cele field) pt ca exista acea zona cu diametru mai mic la mijlocul varfului.

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 15 Jun 2012, 14:10

Ca sa imi dau seama cat mai bine daca sagetile dau din coada in sus sau pe orizontala, cred ca trebuie sa trag de la o distanta mai mare. Asa, aseara, nici nu prea mai era lumina, eram si grabit. Multam de info!
E de asteptat sa se scoata mai greu din tinta din cauza varfului, da' cand am vazut modelul asta nu m-am putut abtine, nu imi imaginam sa lucrez cu alta forma :) poate cu ceva broad-head dar acolo se complica treaba si mai mult. Oricum, cu prima ocazie imi fac un panou cu baloti de paie pe care sa fixez tinta, deci nu cred ca o sa scot greu sagetile.

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 19 Jun 2012, 09:58

Hai noroc!
Am scos la proba ieri toate sagetile. Am tras de la 10-12m si am fost multumit de rezultate. Am nimerit in centru cu ele de cateva ori, mai ales cu "harpoanele" din lemn de brad, care cu toate ca arata grosolan, se duc bine (si fac tinta terci). Cu toate ca am indreptat la abur shafturile de fag, vad ca au inceput iar sa se indoaie.
Spre marea mea rusine, am uitat sa le cantaresc.
@Dediu: nu am observat pe ce directie dau din coada sagetile mele, ca nu am tras de la distanta mare. Trebuie sa mai modific nockurile care sunt prea largi ca asta imi afecteaza clar precizia. Nu cred ca o sa pot trage de la mai mult de 20m cu sagetile astea, ca am un arc mai slabut si offsetul penelor e mai mare decat 2-3 grade, cum am vazut ca se face de obicei. Oricum, bine ca se duc drept in cea mai mare parte! Au iesit mai bine decat speram :)
@Gabizi: Ai dreptate cu varfurile, insa cel mai greu se scot din tinta mea de carton sagetile de brad, ca au diametrul mai mare si lemnul e cu alta textura. Alea de fag aluneca usor, le rasucesc putin si ies fara probleme.
Parca vad ca va trebui sa imi fac o tolba mai larga :))
Cat despre sentimentul pe care il ai cand tragi cu sageti facute de tine... priceless!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by ArrowsMaker » 22 Jun 2012, 21:48

Takawachinchila wrote: Prima chestie de remarcat a fost nockul: l-am facut cam larg ca sa nu existe pericol de crapare la lansarea sagetii asa ca sagetile nu prea stau fixate pe coarda, tre sa fiu atent la detaliul asta. Ma gandesc sa intervin cu o picatura de rasina, ceva.
1. Daca matisezi shaft-ul langa nock nu mai crapa.
2. Deschizatura nock-ului poti sa o faci exact cat iti trebuie (adica o idee mai mica decat diametrul corzii matisate), apoi la baza maresti deschizatura (o idee mai mult decat diametrul corzii) cu o pila rotunda. Sageata va urma cuminte coarda, smooth release , iar precizia nu va fi afectata.

3. Se vor gasi, totusi, suficiente alte "chestii" care sa afecteze precizia. :) Uniformitatea este una dintre ele.

Takawachinchila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebari de inceput de drum

Post by Takawachinchila » 28 Jun 2012, 09:30

Am mai facut doua sageti! De data asta am pus si baitz pe lemn, sa arate mai misto. Diseara le fac proba.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply