Cipm Spin Tester

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Cipm Spin Tester

Post by cipm66 » 20 Oct 2012, 20:51

La ultima intalnire am fost de mandra minune... m-am dus cu arcul de sanger dar nu aveam sageti. Nu-i bai ca Maestro m-a ajutat, insa "mi-am jurat in barba" (mai bine zis mustata) sa ma apuc de sageti. Cum pentru mine partea cea mai interesanta este cea de pregatire, am hotarat sa-mi fac un spin tester. Pe forum sunt o gama variata de solutii. Pe net am gsit ceva cu un subler digital. Avenue mi-a confirmat ca si el foloseste sublerul pentru masurare.

Prima faza schitele, ca sa stim unde vrem sa ajungem :) ... oricum mult mai usor de realizat pe calculator...
1. vedere de asamblu
Image

2. sprijinul shaft-ului va fi pe surub M6
Image

3. un bloc de lemn cu un canal frezat va fi suportul sublerului
Image

4. in el va fi fixat sublerul
Image

5. cred ca siblerul digital este avantajos prin faptul ca dupa ce rigla va intra in contact cu shaft-ul se poate tara la 0 si masura ulterior "sageata".
Image

Cum masoara in inch o sa am nevoie doar de tabel.
Suportul l-am gandit in asa fel incat sa poate fi pus pe masa dar in acelasi timp sa poate fi agatat si pe perete, dulap... sau mai stiu eu unde o sa-mi permita sotia :P

Sper sa vin cat de curand si cu realizarea... respectiv poze reale.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

adrianpantazi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:0
Joined:19 Dec 2010, 09:48
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:39

Re: Cipm Spin Tester

Post by adrianpantazi » 20 Oct 2012, 21:11

Draga Ciprian,
Succes in realizarea proiectului. Fiind incepator in ale constructiei voi urmari cu interes postarile tale in acest topic.
Esti un om foarte meticulos si ai capacitatea de a transmite informatie utila cu maxim de acuratete.
Foarte interesant programul folosit la proiectare. La urmatoarea postare te rog sa ne spui si ce program este.
Multumesc.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cipm Spin Tester

Post by cipm66 » 21 Oct 2012, 07:31

adrianpantazi wrote: Foarte interesant programul folosit la proiectare. La urmatoarea postare te rog sa ne spui si ce program este.
@offtopic
Mersi pentru aprecieri... si eu sunt incepator, dar ne putem ajuta unii pe altii
Am pus aici informatii legate de program.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Cipm Spin Tester

Post by deceneus » 21 Oct 2012, 07:43

Foarte fain si practic ,iar daca vrei sa nu mai folosesti tabelul iti cumperi un subler in inch. Gasesti pe ebay cu 10 dolari.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cipm Spin Tester

Post by cipm66 » 21 Oct 2012, 09:36

Sublerul este in inch, insa decat sa impart m-am gandit ca este mai usor sa folosesc un tabel ;) ... eh intai sa realizez dispozitivul.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Cipm Spin Tester

Post by NIMROD » 21 Oct 2012, 11:36

Salutare Cipri,tabelul il gasesti la: dispozitiv de masurat spinul nr 2-realizat de FLORIN ARNAUT in inch-cm.spor la treba ;) >:d< (la pagina 2)

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Cipm Spin Tester

Post by baloghbela00_HD » 21 Oct 2012, 15:53

ciprian, e tare de tot spin testerul .Am tot ce imi trebuie sa fac suportul ,timp imi mai trebuie . Subler am luat de la Lidel la vreo 50 de roni .Am sa vad si programul ce l-ai folosit daca mi e de ajutor .Numai bine.
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Cipm Spin Tester

Post by AlinAndreica » 21 Oct 2012, 19:50

Si eu folosesc acelasi model de spine tester.Sublerul l-am fixat cu o clema pentru a-l putea da jos mai usor.E precis si usor de folosit.Singurul dezavantaj e ca dureaza mai mult masurarea decat la cele cu indicator.10 shaft-uri le faci destul de repede,dar daca ai sute nu mai e asa comod... :)

User avatar
nomad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:28 Sep 2011, 18:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::orastie
judet:hunedoara
Varsta:36
Contact:

Re: Cipm Spin Tester

Post by nomad » 22 Oct 2012, 13:28

Foarte fain programul dar si spin testerul, cred ca o sa-l modific si eu pe al meu.
Multam' Cip :)
"Ioooiii...viata-i cu de tate"
-Matusa Veta-

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cipm Spin Tester

Post by cipm66 » 24 Oct 2012, 21:01

Am terminta sistemul de prindere al sublerului. Nu este chiar ca in schite... insa a trebuit sa fac niste adaptari... Idea a fost sa folosesc ce am avut la indemana. In cazul meu un rest de scandura si o bucata de OSB.

- profilul este in doua trepte: unul cu piele lipita pentru protectie si un canal mai adanc pentru a nu apare frecare cand se deplaseaza tija
Image

- pe capatul suruburilor am lipit un profil de lemn pentru o priza mai buna si pentru a nu avea nevoie de surubelnita
Image

- am folosit o bucata de OSB pentru "capac'
Image

- iar sublerul sta fest fara probleme
Image

Mai ramane de facut greutatea... am pus ochii pe o bucata de teava de plumb in curte la taica-meu ;) . Si asa nu o sa o mao foloseasca, sa-i dau o noua "viata"
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply